wireless weather station

Başlatan Maxim, 19 Mart 2009, 09:52:42

Maxim

dün akşam (18 mart) carrefourda gezinirken gözüme çarptı ,
türkçesi ,kablosuz hava istasyonu ,

bir iç ana ünite ,
bir tane dış ünite (verici)

gayet temiz ve şık dizayn ,
plastik kalitesi çok düzgün ,
arkasında carrefour marka olduğu yazıyor
çakma çin malı gibi değil

şimdi diyeceksinizki eee ?

fiyatı :32 TL  ee si bu .
eğer böyle birşey almayı düşünen varsa kaçırmasın diyorum .

birazdan resimlerini çekip koyucam ,
sonra içini açıp resimlerini çekicem ,bakalım neler görücez ?

Maxim

nasıl bu kadar ucuza imal edebiliyorlar anlamış değilim ,
biz udea nın devresini 10-15 TL ye ancak alabiliyoruz ,
çok adetli alsak ne olacakki ? 100 tane 433 mhz alıcı -verici satın alsak fiyat kaça düşecek ?

hatmeto

ben çin yapımı bazı alıcı-verici ünitelerde gördüm BC-140 kılıfında 433Mhz alıcı verici. Üzerinde sadece 433Mhz yazıyor. UDEA nın kilere göre gayet ucuz. maliyeti düşürüyor.
Bir admin ataasözü derki: "biliyorsan paylaş mod yapsınlar. bilmiyorsan sus banlamasınlar"

Maxim

dış ünite ,verici ...

Maxim

ana ünite ,

önce şaşırdım ,sonra ferit nüveye sarılı bobinin DCF diye bir özellik olduğunu fark ettim ,DCF havadan yayın yapılan bir saat sinyali ,bu sayede saat hiç geri kalmıyor ,haliyle TR de yok, bildiğim kadarıyla almanyada falan var ..

kaç tane sensör var bunda? hava tahmini yapabildiğine göre basıncıda ölçüyor olmalı diye düşünüyorum ,
normal sıcaklık sensörü var ,nem sensörü var, birde basınç olması lazım hangisi acaba .

OG

Alıntı Yapben çin yapımı bazı alıcı-verici ünitelerde gördüm BC-140 kılıfında 433Mhz alıcı verici
O, vericinin yalnızca 1 parçası, adı SAW.

Alıntı YapDCF havadan yayın yapılan bir saat sinyali ,bu sayede saat hiç geri kalmıyor ,haliyle TR de yok, bildiğim kadarıyla almanyada falan var
The callsign DCF77 stands for D=Deutschland (Germany), C=long wave signal, F=Frankfurt, 77=frequency: 77.5 kHz.

DCF77 nin yaklaşık alanı http://www.ptb.de/en/org/4/44/442/dcf77_weite_e.htm
O vericilerden heryerde olmaz zaten.  http://www.opensubscriber.com/message/discuss-gnuradio@gnu.org/2886665.html

Şimdi GPS, internet vs var, onların modası geçti.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ipek

sevgili maxiboost
saatin hayırlı uğurlu olsun .
saat ayarı yapılabiliyormu ?? yoksa dcf sinyali arayıp duruyormu??
olduki sinyali buldu almanya ile aramızda saat farkı yaz saati vs bir sürü bunalımlar mevcut - yada + offset verilip ülkemize ayak uydurabiliyormu?
birde ailecek pek üzüldük durumunuza yaşam alanınız 10 derece iç ve dış sensor aynı anda yalan söylemez... :lol:

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "ipek"birde ailecek pek üzüldük durumunuza yaşam alanınız 10 derece iç ve dış sensor aynı anda yalan söylemez... :lol:

Yok içerisi 23 derece :)

ipek

hocam haklısın şimdi farkına vardım iç ve dış displey'de ayrı ayrı belirtilmiş umarım kalmıştır yarın bir tanede ben alayım yıllardır dallas ds18xx national lm7xx ete hocam sayesinde sensirion sht xx ile bilumum ölçü düzenekleri yaptım evdekilere beğendirmek  doğru olduğunu ispat etmek mümkün olmadı bunu alayımda kurtulayım bari para yine ecnebiye gidiyor... :lol:

erkan614

35 ytl iyi fiyat carfur bu ürünü 6.5 7 $ arası alıyordur herhalde
rf modulleri udea dan almak yerine kendiniz yapsanız elbette sizde bu 6 dolara uretim yaparsınız tabi kar etmeniz için 1M satış yapmak lazım
verici için bir transistor yeter ben nasıl yapıldığını bilmiyorum ama öyle yapanlar var

Maxim

ipek hocam şansa gördüm yazınızı ,

şimdi şöyle bir sıkıntı var, daha doğrusu yeni dikkatimi çekti .
yarın tam testlerimi yapıp yazacaktım ama

bende bir termometre takıntısı var ,
heralde bende 10 tane vardır farklı farklı termometre ,neyse .

probleme gelelim .
benim masanın üzerinde daha önce yaptığım SHT11 sensörlü bir termometrede var ve şu anda her iki göstergede yazanlar şunlar .

SHT11 : sıcaklık>25.1 nem>39.5
bu gösterge: iç sıcaklık>23.5 nem>36

acaba diyorum hangisine güvensem ???
bunu yarın iyice test edeceğimdir .

bu arada dışarısıda 8.0 derece,bırrrr .

unutmadan ,
saat ayarı manuel de set edilebilmektedir ,zaten DCF sinyali falan bulamıyor .

ipek

test sonuçlarını beklesem elbette iyi olacak fakat fiyat bana çok cazip geliyor  mutlaka arada bir fark vardır yan yana bile olsa üretimden kaynaklanan parça toleransından kaynaklanan gibi. bir kaç yıl evvel 4 tane ds1820 sensoru ölçen bir devre yapmıştım 4'ünüde aynı hizada
aynı bredboard'a birbirlerine sırtını dayamış sırada yapmıştım yani ortam hepsi için aynı koşulları içeriyor.baktım biri 24 biri 25 biri 24.5 sanırım yazılımda sıkıntı var dedim bir arkadaş ile beraber yazıyorduk kendisine bahsettim bir şey önerdi madem breadboard kolayca yerlerini değiştir dedi yaptım hataların yeri değişti yazılım ak'a çıktı sonra düşündüm koskoca DALLAS firması dünyanın prestijine sahip anormal ürün yelpazesi yani adamlara konduramadım kendimce bir sonuç çıkardım ve çin dedim patates dedim üretim hatası çöpten toplanmıştır dedim ve konuyu unuttum.e bu ürün bu fiyata olacak o kadar canım ... güle güle kullan dostum zaten carrefour elektronik ürün iadesini kaldırdı bir ay evvel herşeyi açılmadık kutu'da iade edebiliyorsun  artık senin bir parçan aileden biri oldu o onu öylece kabul et sevgiler....

Maxim

hocam senin bu dediklerinden sonra resmen yıkıldığımı belirtmek isterim ,
DS1820 konusunda ..

dedim ya sıcaklık konusunda takıntım var ,artık neye güveneceğimi şaşırdım ,nasıl bir sensör kullansam ?

bu aldığım göstergelerde hata varsa ,parmaklar bişey yaparız bir şekilde.

ipek

bizim yaptığımız ayrı portlardan ayrı ds'leri okuyordu birde tek telten one wire parasitic yada normal çalışma böyle bir uygulama buldum her ds'nin bir seri nosu mevcut bunları tarayıp ekrana veriyor proteusta güzel birde sensor alıp denemek lazım ayrıca 2x40 ta hepsini aynı anda göstermeyi denemek hoş olur 2x40 tamı 4x40 tamı ne 2 adet enable vardı başa bela

neyse proteusta ds'lere otomatik seri numarası al yada elle no girmek gerekiyor bu tekniğe daisy chain zincirleme gibi bir şey deniyor 256 device'ye kadar atıyorum tavuk çiftliği yaşlı hasta kontrol paneli gibi satılan bir sürü uygulama var yahu ben 4 tanesini 10'ar metre ayıramadım neredeyse 470ohm pull up attım voltaj düşüyor galiba diye sonra skopu dayadım cl yani kablo kapasitansı bozuyormuş düşük kapasiteli kablo bulmak epey zor...
http://rapidshare.com/files/211650284/876A_20MHZ_V266C.PBP.rar.html

Maxim

hocam bu verdiğiniz kod güzele benziyor inceleyeyim ..

bugün bir deneme yaptım ,şu an masada 6 tane termometre var ,
bir kaç tane daha vardı bulamadım ,hepsi nem göstermiyor .

neyse

*bu kablosuz termometre
23.7 C - 34% nem

*SHT11
24.9C - 38.3% nem

*DS1820
24.5C

*mekanik gösterge
24C - 36% nem

*termo1
24.1C

*termo2