Bilgisayara 4 kanal ses kaydı

Başlatan ftsahin, 08 Aralık 2003, 16:59:04

ftsahin

Bilgisayara 4 kanal ses kaydı yapmam lazım. 4 ayrı ses kartı kullanmak imkansız zannedersem

ve buna gerek yok. Bu işi yapan kartlar var mı  veya yapabilirmiyiz bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

Ersin

Selam
digital ses karti kullanman lazim
su creative değil de mesela
terratec,m-audio gibi
ve bunlarda 4

analog cikis olmasi lazim
modele gore 2den 16 ya kadar giris cikislar degisir :) (tabii duygusal olarak ta )
program olarak steinberg in nuendo programi var
orda 5+1  7+1 gibi kayit

yapabilirsin ( dolby digital ve dts encoding)

yalniz bunlar icin iyi bir pc lazim yani biraz pahali bir cozum.

ftsahin

Cevabın için teşekkür ederim ama mevcut sistem zaten pahalı ve yedek parça sorunu var.Ben alternatif ve ucuz bir çözüm

olacağı için PC'yi tercih etmiştim.Biraz daha araştırmam gerekecek heralde.

birumher

İstediğin kadar ses kartını bilgisayara takıp tanıttıktan sonra hepsi ile aynı anda kayıt yapabilirsin. Bunu yapan programlar

var google da bir arat istersen . Ben de böyle birşey yapıyorum Delphi de . Şu anda kayıt yapabiliyorum ama nedense kanallar arası senkronizasyonu ve aynı formatta kayıt etmesini beceremedim. Ses

kartları farklı olduğu için galiba. Sorunu düzeltince nasıl yapılacağını anlatacağım.  Ama şundan eminim ki istersen 3 istersen 4 ses kartı tak bilgisayara yine de hepsi ile kayıt yapabilirsin.
Birkan.Herguner

ftsahin

Ben daha önce 2 ses kartı birden kullanmıştım. Windows aynı anda sadece 1 kartla çalışabiliyor.Yani default olarak 1 ses

kartını tanıyor.Bu yüzden kayıttan önce her kartı default olarak ayarlayıp kaydı başlatmak gerekiyor. Daha sonra kart çalışmaya devam ediyor. Bu durumun bence güvenilirliği az. Her tür sorunda

kartları tanıtmak gerekecek. Hem ses kaydedilirken aynı anda dinleyebilmek gerekiyor. Bu da ayrı bir sorun.

cozturk

Kardeş bu dediklerin doğru değil.
4 adet ses kartı bile aynı anda kullanılabiliyor. Hem de bildiğimiz ses kartları.

Yalnızca ince bir konu var. uygun driver ile ses kartlarını çakıştırmadan itinayla yüklemek gerekiyor. Ayrıyeten ses kartının stereo girişlerini (line in) kullanarak özel bir yazılım ile bu kanalları

otomatik ayırıyorsun. Sonuçta 8 kanal oluyor, tepe tepe kullanıyorsun. yıllardır kullanıyorum

Ersin

@cozturk
bu ozel yazilimin adi nedir :roll:

cozturk

Bir çok yazılım var. Fakat önemli olan bu işlemin anında ve otomatik olarak yapılmasını sağlamaktır.  isim veremem. Reklam

olur :lol:  (Ben satıyorum)

hamit

sevgılı dostum costurk valla bu bı ıse bı anlam veremedım yanı bısey soylede cocugun adı bellı olsun tamam sen tıcarı olaya

gırmesın dıye dusunuyorsun ama bu kadar gızlılıkte olmaz benbıle  merak ettım kaldı kı konuyla ılgılı olan arkadaslar ne yapsın

bazı seyleyler reklam olmaz hıc olmazsa kaynagı bılınsın

tıcari boyutları sahıslar arasında halledılır sen olayı acıkla herkez rahatbır nefes alsın....................

cozturk

Bu yazılım müşteri ihtiyacına göre adapte ediliyor. Kaç kanal istediğinize bağlı olarak fiyat da değişiyor. Fakat sadece yazılım

olarak satmıyoruz.  Zaten cihazlar olmadan çalışmıyor. (iyi ki çalışmıyor) Programı Delphi veya C de  kendi yazacak olan arkadaşlara mmtools

komponentlerini tavsiye ederim.

Bu "wave" işi çok ince bir konudur.  prof. programcı da olsanız ayrıca konu üzerinde uzmanlaşmak lazım.  Girişlerdeki ses normalize edilmeli+

istediğiniz codec ile sıkıştırılarak saklanmalı. wav, gsm, mp3, vma

Yazılımın ismine gelince. Elbette ismi var.  Fakat diyelim siz müşterisiniz. "Bana satacağınz sistemde sizin reklamınız

olmasın programın ismi 'armut' olsun" dediniz. Sistemi o şekilde alabilirsiniz.

Ersin

@cozturk
yazilim yazmisin simdi hardware kismi da cikti  :D
yani 4 kanal kayit 200 dolardan ucuz ise senin

soyldeigin sistem,
ise yarayabilir ama arkadasin bu durumda istedigi 4 kanal
ve yaklasik 200dolara 4in/out kanal ses karti bulabilir
sanirim istedigi oldukca basit biseydi  ;)

cozturk

Yok o kadar ucuz değil. Arkadaş zaten bizim sistemi pahalı bulmuştu. Ticari bir amacı yokmuş. Sadece müesseseye yardım

amacıyla yapacaktı.