DUMAN DEDEKTÖRÜ ACİL YARDIM LÜTFEN...(ŞEMASI VAR)

Başlatan mustafaerkizan, 01 Nisan 2009, 22:37:20

mustafaerkizan

arkadaşlar ben duman dedektörü yapmak istiyorum şemayı buldum internette herşey tamam bi sorun yok fakat anlamadığım bi nokta var bu şemadaki terminal kısmında A, N ve I var gördüğünüz gibi a ve n tmmgiriş gerilimi I nedir yardımcı olursanız çok sevinirim

mikroserdar

Faz olamsı lazım. Dikkat edersen köprü doğrultucu var. AC girişlere uygulanmış. Nötr hem trafoya hem de köprü diyotun AC giriş uçlarından bi tanesine. I girişi de (Faz olacak) köprü diyotun diğer AC girişine uygulanmış bence.
mikrodentleyici yaşam biçimidir.

htellioglu

mustafaerkizan,
I ye uygulanan gerilim ile scr tetiklenip alarm çalıştırılıyor....

Maxim

bu şema duman dedectorune ait değil ,

duman dedektorunden gelen uçlar bu devreye takılıyor ,
bu şema işin alarm kısmı ,yani buzzer falan var olay o ,
asıl duman dedektor şeması nerededir ?

pilot007

Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var.  Ben yumurtamı sana verdim, sen yumurtanı bana verdin.  Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var.  Ama,  Sende bir bilgi var, bende bir bilgi var.  Ben bilgimi sana verdim.Sen bilgini bana verdin. Bende iki bilgi var, sende iki bilgi var.

mustafaerkizan

birde dedektör şemasımı olmalı yaa :S:S onu bilmiyorum araştırdım bunu buldum bilginiz varsa dedektör şeması hakkında ?

ipek

mustafaerkizan

duman dedektorlerinde çok küçükte olsa radyoaktif bölünme yada delinme vardır ion chamber olarak adlandırılır (http://en.wikipedia.org/wiki/Smoke_detector)
o yüzden bunu kendin yapman çok zor kimse radyo aktif bir parçayı özel izinler olmadan size satamaz size tavsiyem piyasada hazır satılanlardan bir tane temin etmenizdir...

http://www.freescale.com/files/analog/doc/data_sheet/MC145010.pdf

timpati

duman dedektörü yapmak o kdar zor değil, bunların büyük bölümü artık radyoaktif malzeme yasaklandığından IR alıcı-verici diyot çiftiyle yapılıyor. IR alıcı diyotun aldığı toplam ışık akısı, dumanlı ortamda azaldığında sistem alarma geçiyor.

sizin devre şemanızdan konuşursak, bu şema sadece alarm katı. I girişine herhangi bir alarm sinyali verseniz yine çalışır yani bu kısım her tip alarm için kullanılabilir. I girişine faz gerilim yani 220V geldiğini hiç sanmıyorum çünkü köprüden sonra ve optodan önce kullanılan direnç değeri çok düşük. olsa olsa 5-12V arası bir sinyal (büyük olasılıkla 0-5V arası değişen bir sinyal) geliyor olmalı.
why mr. anderson, why ?

wsxwsx

Bir binada çok sayıda dedektör olsun.

Bunların alarm uçları burada ( I ) paralel bağlanarak bu alarm devresine gelecek, her hangi bir dedektör aktif ise alarmı çaldıracak.  Bu sayede yangın alarm paneli kullanılmadan tek bölgeli alarm sistemi yapılabilir.

s1 anahtarı normalde kapalı durması gerekir ki alarm çalabilsin

serkanspy

Konvansiyonel analog adresli optik iyonize .Bence önce bunların ne işe yaradıgını örenmeni tavsiye ederim ki elindeki devreyi daha iyi tanıman açısından I ucu Panel tetik ucu Dışarda hazır dedektörler var ugraştıgına deymiyecek fiyata bu işle ilgili bir çok firmada var nette araştırmanı tavsiye ederim