Trafolar kare dalga ile çalışırmı?

Başlatan fractal, 03 Nisan 2009, 12:36:08

fractal

arkadaşlar trafolar kare dalga ile çalışırmı kafama takıldı.doğru akımla çalışmaz cünkü frekansı yoktur.10khz  5vdc kare dalga verdiğimizde bunun  gerilim ve frekasını nasıl ve neye göre ayarlarız.kısaca kare dalag ile trafo kullanılırmı nasıl kullanılır?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

parda

Selamlar;

Push-Pull denilen teknikle kare dalgayı trafoda kullanabilirsiniz. Basit ups lerin bir çoğu bu şekildedir. Gerilim yükseltmesi veya indirmesi görevi aynen ac akımdaki gibi gerçekleriş ama çıkışda kare dalga olur. Unutmadan vermiş olduğunuz örnek frekans (10kHz) saç trafo için uygun değildir. Saç trafoda denerseniz beklenmedik sonuçlar alabilirsiniz.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

pilot007

Evet yüksek frekanslarda ferit nüveler kullanılıyor..Smps ler hepsi bu şekilde çalışır.
Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var.  Ben yumurtamı sana verdim, sen yumurtanı bana verdin.  Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var.  Ama,  Sende bir bilgi var, bende bir bilgi var.  Ben bilgimi sana verdim.Sen bilgini bana verdin. Bende iki bilgi var, sende iki bilgi var.

fractal

bende bobin tipli yüksek frekans nüveli var.ama bunların formülleri nedir.nasıl kullanılır.hiç bir bilgim yok.pilot007 teslanın resmini koymuş.şimdi bende tesla bobini yapmak istiyorum.nasıl yapabilirim.bu konuda bilgi almak istiyorum.devre şamsı yazılı döküman herşey olur.

pilot007

Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var.  Ben yumurtamı sana verdim, sen yumurtanı bana verdin.  Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var.  Ama,  Sende bir bilgi var, bende bir bilgi var.  Ben bilgimi sana verdim.Sen bilgini bana verdin. Bende iki bilgi var, sende iki bilgi var.

fractal

çok sağol.teşekkürler pilott007...