Spiral taşı hız kontrolü_? pcb kesmek için...

Başlatan mustafa_cmbz, 07 Nisan 2009, 13:24:36

mustafa_cmbz

arkadaşlar elimde bir adet kaliteli spiral taşı geçti bu aleti plaket kesme makinesine çevirmek istiyorum şu an tek sorunum makinenin hızını ayarlayacak bir devre aklıma dimmer devresi geliyor fakat ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum...eğer mümkünatı varsa pic ile kontrol etmeyi düşünüyorum ilerleyen günlerde şayet plaketi sorunsuzca kesebilirsem step motorlu bir düzenek kurup kesme işlemini otomatik yaptıracağım...zaten devamlı kullandığım plaket boyutları belli...ucuz olsun diye a4 boyutunda plaket alıyorum ama kesmesi baya bir zaman alıyor...hele çift taraflı epoxi plaketlere falçata ucu dayanmıyor...

hız ayarı için ne önerirsiniz_?

gallavi

muhtemelen içinde universal motor vardır bu motorlar dc motorlara çok benzer giriş gerilimi ve yüke bağlı olarak devir sayıları değişir giriş gerilimini ayarlayarak devir sayısını değiştirebilirsin ama plaket kesmek için neden devir sayısını düşürmen gerektiğini anlamadım belki jet taşı yerine parke kesmekte kıllanılan gönyeli testereler ve uygun uç daha iyi sonuç verebilir kolay gelsin
DemirHan=gallavi;

mustafa_cmbz

daha deneme imkanım olmadı ama büyük ihtimal ile plaketi keserken kırıklar oluşturacaktır bende deviri en düşük seviyeden yavaş yavaş yükselterek en ideal seviyeyi bulmayı deniyeceğim...olacakmı bilmiyorum ama bir yerden başlamak lazım falçata uçu almaktan bıktım...artık derin maddi yaralar açıyor bana...

OG

yüksek devirle hafif hafif kesersen daha temiz çıkar
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

gallavi

birde unutmadan universal motorlar dc gerilimlede çalışır dc gerilim verip mosfetle pwm yaptırılabilir sanırım
DemirHan=gallavi;

microcozmoz

Plaketi biraz ısıtıp sonra makasla kesiyorum.. cillop gibi kesiyor..
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

mustafa_cmbz

hocam ben pratiklik olsun diye spray taşını kullanayım diyorum siz ısıtıp makasla kesiyorum diyorsunuz gerçi güzel yöntemmiş ama ben plaketin bakır yolları korozyona uğramasın diye vernik sıktığım için bence bu yöntem bana göre sıkıntı yaratabilir...ben daha pratik bir yol arıyorum....iyi çalışmalar...

hunter

Spray taşı nedir? Spral taşı mı demek istiyorsunuz?

tyildizak

kırık oluşmamasını istiyorsan, paslanmaz kesmek için kullanılan ince tip taşlardan(inox taşı da derler) kullanmalı ve mümkün olan en yüksek hızda çalıştırmalısın. Hız düşürmek hiçbir fayda sağlamaz..

Aslında bu iş için alüminyum kesici türü çelik bıçaklar daha uygun, fakat daha pahalıdırlar.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "hunter"Spray taşı nedir? Spral taşı mı demek istiyorsunuz?

trakyalıyız