Şaseye değen metali algılamak

Başlatan fractal, 07 Nisan 2009, 21:40:54

fractal

arkadaşlar özellikle preslerde gördüğüm bir sistem var.bundan yapmak istiyorum.kalıbın altında şaç levha sıkışırsa  izola edilmiş bir parçaya değiyor.ve bu parçaya değince makine duruyor.bu parça nasıl algılıyor kendine bir metalin dokunduğunu?acaba bu izole edilmiş parçada belli bir voltaj varda metal dokununca toprağa gidiyor akım.öylemi?öyleyse bunu hangi devre ile ve kaç voltla nasıl yapabilirim    teşekkürler..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

mustafa_cmbz

optik olarak yapma imkanın varsa onu tavsiye ederim...ama illaha dokunmatik olacak dersen nette dokunma ile tetiklenen basit transistörlü devreler var onları incele mantığı kavrarsın umarım...anlattıklarından pek fazla bişey anlmadım ama bende fikrimi söylemek istedim...

fractal

preslerin kalıbunun altında saç levha ilerlerken herhangi bir problemden dolayı kıvrılırsa pres vurmasın diye böyle bir önlem alıyorlar.kıvrılan saç bu parçaya değince makine duruyor.işte bu algılama olayı nasıl  oluyor.şimdi bu parça izole ise ve üstünde belli bir gerilim varsa.kıvrılan şaç değinçe akım toprağa akacak.bu opamplamı aglılatacağım.gerilim karşılaştırıcı ile...

EOS

24VAC ile yapılmış bir 24 vdc besleme devresi 24vdc bi röle çalıştır.
24vac bir ucunu makina şasesine bağla,,yalıtılmış yerden aldığın kabloyuda köprü diyodun girişine bağla.şase ile metal kısa devre yaptığında '+vdc röle çekecektir....
Yani 24vac anahtarlamış olacaksın....Alman yapımı makinalarda bu sistemi kullanmışlar,,problem yaşamayacaksın...

fractal

EOS tam olarak anlamadım cizim varmıydı zahmet olmassa.yardım için teşekkürler.

fractal