Köpek kovucu için ultrasonik sensör

Başlatan asadam, 13 Nisan 2009, 02:29:38

asadam

Herkese merhabalar

25 kHz de çalışan köpek kovucu için ultrasonik sensör arıyorum. Elimde çin malı bir adet devre var ancak benim devrem biraz daha farklı. Elimdeki devrenin sensörünü söküp benim devreye taktığımda 110 db gibi bir çıkış verip çalışıyor ancak piyasadan bulduklarım 70-80 db de kalıp ne benim devremde çalışıyor ne de hazır devrede.(Ancak köpeğin kulağının dibine soktuğum zaman çalışıyor:D)

Bu devreyi daha önce yapıp çalıştırmış arkadaşlar istanbulda bu malzemeyi nereden bulabileceğimi söyleyebilirmi ?

ek olarak hazır devredeki sensörün iç direncini ölçtüğümde 4M gibi bi değer çıkıyor. ama benim karaköyden bulduklarımın hiç birinden direnç okuyamıyorum

Şimdiden teşekkürler.

timpati

bu dB değerlerini nasıl ölçtün?
why mr. anderson, why ?

asadam

timpati

sıradan mikrofonlar o kadar yüksek frekansta alış yapamazlar. ortada bir yanlışlık var ama...hadi hayırlısı diyelim.

bu arada piyasadaki transducer'ler 40kHz'dir.
why mr. anderson, why ?

mustafa_cmbz

40khz lik sensörü bu tarz kedi köpek kovar devrelerinde kullanamazmıyız_? yani köpeğin veya kedinin duyacağı aralıkta bir osilatör üretsek 40khz'lık sensör ile verim alamazmıyız_?

ben akşam ünili öğrenciler için cihan hocamın yaptığı ultrasonic mesafe ölçer devresini kurdum balkona çıkıp mesafeyi deniyeyim dedim mahalledeki kediler birbirine düşman kesilip başladılar kapışmaya...sakin takılan kediler birden birbirine dalmaya başladılar...ya kapışma bana denk geldi yada ses onları agrasifleştirdi :D

birde elimde kalfanın arabasından söktüğüm ultrasonic sensörler var..aracın içinde alarm sisteminin bir parçası sanırsam...bu sensörler kaç khz acaba_?

asadam

Alıntı yapılan: "timpati"sıradan mikrofonlar o kadar yüksek frekansta alış yapamazlar. ortada bir yanlışlık var ama...hadi hayırlısı diyelim.

Her türlü ölçümü yapmak için gerekli techizata okul labında sahibim. Mesele ölçtüğüm değerler değil. Bu devreyi çalıştıran arkadaşların sensörü ne kullandıkları ve nereden tedarik ettikleri.

İlgin için teşekkürler.

ipek

artık kaldımı bilmiyorum motorola marka piezo elektrik tweeter hoparlor'ler vardı yada piezo horn tweeter diyorlardı millet bunlar ile ambar fareleri kaçırma devreleri yapıyordu fakat elde taşımak için büyükler..

timpati

ist-karaköy'de abed han'da no:15 atıl elo ve hemen çapraz karşısında makel elo'da bu transducerlerden var. alıcı-verici çifti olarak satılıyor. fiyatları en son 6$ idi. hem alıcı olarak hem de verici olarak çalışanları da var ama kim satar işte onu bilmiyorum.
why mr. anderson, why ?

mustafa_cmbz

bugün dazer köpek kovucu ve mikrafon ile 1-2 deney yaptım

yukarıdaki şemayı board üzerine kurdum şıkışı osilaskop'a bağladım...tükkandaki dazzer köpek kovucuyu micrafona yaklaştırıp butona bastığımda osilaskop'ta dazerin üzerttiği sinyaller aynı ac voltaj daki sinyaller gibi çıktı. benim bildiğim testere dişi çıkması gerek ama bilmiyorum...mahalledeki köpekler üzerinde denedik pek bir tesiri olmuyor...sadece bi sakineşleşiyorlar bakınıp duruyorlar...

yanlız şunuda söylemeliyim şu kapasitif micrafonların algılayabildiği sinyal aralıkları çok geniş infarasonic ses dalgalarını dahi algılayabiliyor...örnek verecek olursak bir odanın camının açılıp açılmadığını algılayabilirsiniz...