+12 v'tan -6 V elde etme

Başlatan mech, 15 Nisan 2009, 16:07:28

mech

Merhaba Arkadaşlar. Ben DC 5V-12V arası regule çıkışından negatif voltaj elde etmek istiyorum . Bunun için GLCD'lerde lm7660 var. Bu işi yapabilen piyasada bulunabilen bir malzeme önerebilir misiniz? Teşekkürler.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

ustad

7660 piyasada bulunabiliyor bildiğim kadarıyla, uygun değilmi sizin için.

mech

nerden bulabilirim. DIP mi yoksa GLCD ki gibi SMD mi mevcut.

Logan

En kolay çözüm MC34063'tür. Hem piyasada bolca bulunabiliyor.
İmza.

Maxim

555 li bir devrede iş görür

ustad

Alıntı yapılan: "mech"nerden bulabilirim. DIP mi yoksa GLCD ki gibi SMD mi mevcut.
dip olarak ben en son özdisan dan almıştım, karaköyde de çoğu yerde vardır tahminimce.

Kolay Gelsin...

mech

Evet 555'li bi devre bulup kurdum. Güzel Çalışıyor. Ama voltajı -5V olarak elde ettim, 680 ohmu 100 ohm yaptım voltaj arttı ama direnç ısınıyor. Teşekkürler.

mucit07

ikitane gerili bolücü direnc orta nokta o dersek assagısı -6 yukarısıda 6 volt olur

Macera

Alıntı yapılan: "mech"Evet 555'li bi devre bulup kurdum. Güzel Çalışıyor. Ama voltajı -5V olarak elde ettim, 680 ohmu 100 ohm yaptım voltaj arttı ama direnç ısınıyor. Teşekkürler.
4.7 k yerine ters diot koy , mümkünse shotky olsun.
Öteki diotuda shotky diotla değiştir
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

xenix

Bir direnç ile kondansatörü şarj ederseniz, kondansatöre verdiğiniz enerjiye eşit miktarda enerjiyi direnç üzerinde harcarsınız. Matematiksel analiz yapınca eşit çıkıyor. Dirençteki kayıp direncin değerinden bağımsız.

Bu devreden de ne kadar güç talep ederseniz, 4k7 de o güç değerinde ısınacaktır, direncin değerinden bağımsız olarak.