DİJİTAL ( SAYISAL ) TASARIM

Başlatan sonersar, 16 Nisan 2009, 09:06:19

sonersar

Arkadaşlar bana bu konuda yardımcı olurmusunuz sizden rica etsem nereye ve kime gittiysem bildikleri halde geri çevirdiler uğraşmak istemediler.. Lütfen bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum...

DİJİTAL ( SAYISAL ) TASARIM

1-)  1,2,3,3,7,6 sayılarını sürekli sayan JK flip-floplu devreyi durum şeması ve diyagramlarını çizerek tasarlayınız.

2 -) Bir devrenin girişine sırayla 1,2,3,4,5 sayıları geldiğinde çıkışında 5,4,3,2,1 sayılarını gösteren devreyi tasarlayınız.

controller

Geri çevirme konusunda haklıymışlar.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

sonersar

Alıntı yapılan: "controller"Geri çevirme konusunda haklıymışlar.

neden haklıylarmış arkadaşım ben pek anlamam bu konulada ünv. almadım zorunlu ders değildi. şu anda akredite oluyor ve transkriptte bu dersler olması zorunlu olduğu için uğraşmak zorunda kalıyorum....

fractal

1,2,3,3,7,6 sayılarını sayan devre ile kastın nedir. bir jkflop flop sayıcı varda buna bağlı bir dispalyda bir butona basınca sırasıyla bu sayılarınmı gelmesi gerekiyor.3 den sonra 3 gelmesi ilginç.yanlışmı yazdın.burda yapılmak istenen asıl şey sayıcıyı karışıkmı saydırmak?
diğer sorunada bakılırsa bunu senden lojik devrelerlemi yapmanı istiyorlar.bilmeiyorum.sayılara ortak clk gelicek biri yukarı saydığında diğer aşağı sayıcak.ama aşağı sayan sayıcıya ilk başta giriş kısmına 5 değerini girecekcsin yani 0101 ...üniversitedeyken bu tür şeyler yapmıştıum...
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

sonersar

Alıntı yapılan: "fractal"1,2,3,3,7,6 sayılarını sayan devre ile kastın nedir. bir jkflop flop sayıcı varda buna bağlı bir dispalyda bir butona basınca sırasıyla bu sayılarınmı gelmesi gerekiyor.3 den sonra 3 gelmesi ilginç.yanlışmı yazdın.burda yapılmak istenen asıl şey sayıcıyı karışıkmı saydırmak?
diğer sorunada bakılırsa bunu senden lojik devrelerlemi yapmanı istiyorlar.bilmeiyorum.sayılara ortak clk gelicek biri yukarı saydığında diğer aşağı sayıcak.ama aşağı sayan sayıcıya ilk başta giriş kısmına 5 değerini girecekcsin yani 0101 ...üniversitedeyken bu tür şeyler yapmıştıum...

Amaç aslında bu nasıl yapmak istiyorsan öle olsun hiç bir önemi yok önemli olan bişler yapıp vermek... mantığını anlatıyorsunuz ama ben hiç anlamam tamamen web tabanlı projeler ve veritabanı işlemleri ile ilgileniyorum arkadaşlar... sadece yardım yardım diye bağırıyorum....

fractal

sen devre şamasımı istiyorsun yoksa böyle bir hazır kartmı arıyorsun.bu şekilde tasarlanmış senin örneğin için bulabileceğini pek sanmıyorum.hem kart hemde şema için.jk filop-flop la butür devreler yaptığımı düşündüğüme 1 gün lük iş var.ya devreyi ilk önce proteus gibi bi yerde kurup denyeceksin yada şekiller üzerinden durum diyagramlarıdan tasarımlar yapıcaksınki..bu zaman alıcı....

sen hocaya  söyle ben anlamam bu tür işlerden bana web meb işleri veri meri tabanı işleri ver.belki bununla  burda birşeyler bulmaya çalıştığın zamanla hocayı ikna edebileceğin zaman <= olabilir....
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

sonersar

Alıntı yapılan: "fractal"sen devre şamasımı istiyorsun yoksa böyle bir hazır kartmı arıyorsun.bu şekilde tasarlanmış senin örneğin için bulabileceğini pek sanmıyorum.hem kart hemde şema için.jk filop-flop la butür devreler yaptığımı düşündüğüme 1 gün lük iş var.ya devreyi ilk önce proteus gibi bi yerde kurup denyeceksin yada şekiller üzerinden durum diyagramlarıdan tasarımlar yapıcaksınki..bu zaman alıcı....

sen hocaya  söyle ben anlamam bu tür işlerden bana web meb işleri veri meri tabanı işleri ver.belki bununla  burda birşeyler bulmaya çalıştığın zamanla hocayı ikna edebileceğin zaman <= olabilir....

yok arkadaşım sadece devre şeması nerede nasıl hazırlanıyor bilemiyorum hocayla olsaydı zaten halletmiştim. bu soruları da hoca verdi zaten normalde derslere girmem gerekiyordu ama evlilik hazırlarım var ve benim bir işim olduğu için böle bi güzellik var.. fiziksel ve kart tasarımı vs gibi şeyler istemiyorum sadece soruların cevapları lazım o kadar... geri buraya yazabilinecek şeyler yada direk mail olarak alabilirim. sonersar@gmail.com...