Modeme Sinyal Göndererek Bilgisayarı Açmak Çalıştırma

Başlatan tekniker_murat, 17 Nisan 2009, 04:07:45

tekniker_murat

Arkadaşlar herkese hayırlı sabahlar...

Son günlerde bir proje yapıyorum projem kısaca seri port kontrolü ile bir sistemi çalıştırmak durdurmak çalışan sistemin ne durumda olduğunu kontrol etmek sistemin içindeki olayları yönlendirebilmekle alakalı...

Projem kendi bilgisayarımda sorunsuz çalışmasına rağmen olayı genişletip bu sisteme başka bir bilgisayardan ulaşabilmeye dayalı.Bir nevi uzak masa üstü programı gibi hatta dışarıdan bağlanmak istediğimde de TeamViewer4  adlı program ile bağlanıp istediğim şekilde kendi bilgisayarıma ulaşıp kontrol edebiliyorum. Fakat burada tek istenmeyen nokta ya benim sisteme bağlı olan bilgisayarım daima açık olmak zorunda yada sistem bilgisayarımın başında birisi olmak zorunda ki bilgisayarımı açsın.

TeamViewer kullanan arkadaşlar bilirler ki sisteme bağlanmak için karşı tarafta birisi olacak ve bilgisayarı gerektiğinde açacak sonra da şifreleri verecektir.Bir arkadaşım sayesinde TeamViewer programını sabit şifreli olacak şekilde ayarlayabildik hatta bilgisayar açılınca TeamViewer inde otomatik olarak çalışmasını sağladık bunlar komple denendi hiç bir sorun yok şu anda.

Tek önemli sorun olarak geriye bilgisayarı açmak kalıyo öyle bir durum lazım ki örneğin benim sisteme bağlı bilgisayarım izmirde ve ben bursadayım diyelim ve bursadaki bilgisayardan izmirdeki bilgisayarımı açabilmem lazım bunu nasıl yapabilirim.

Aslında basit olarak telefon çalması ile devreye giren bir sistem yapsam ( meşhur telefonla cihaz kontrol sistemlerinden ) ve tel belli sayıda çaldıktan sonra sistemi otomatik olarak devreye girse şifreleri verdikten sonra bilgisayarın power tuşunu 100 mili saniye gibi yada daha kısa bir süreliğine bir röle aracılığı ile kısa devre edip bıraktırsam bilgisayar açılır fakat bu sistemi özellikle leptoplarda kullanamayacağımız için ve her bilgisayarı açmak gerektiğinde ayrı bir masraf olacağı için tercih etmiyorum.

Sanırım modeme bir sinyal yollanarak bilgisayarı çalıştırabiliyormuşuz bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bu işi nasıl yapabilirim gerekenler nelerdir biraz açıklayabilirler mi Program ile alakası varmı Visual basic ile nasıl yapılabilir Acabaa
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

OG

Wakeup ile power on farklı şeyler. Bu işleri wake up yapabilir diye biliyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Tagli

Konu hakkında bilgim yok ama BIOS ayarlarına bir bak, orada bununla ilgili bir şey vardı. Hatırlıyorum da yıllar önce harici bir 56k modemim vardı. Modem açıken (ve de bilgisayar kapalıyken) telefon çalarsa bilgisayar açılıyordu.

Burada konu hakkında bilgi var. Ama kesin olan şu ki bunun için donanım (sanırım anakart) desteği gerekiyor. Gerçi günümüzde çoğu anakartta bu destek vardır herhalde.

Tabi bir de diğer tarafta, gerekli paketi gönderecek bir yazılım gerekli.
Gökçe Tağlıoğlu

tayyar

Wake on LAN tadında bir şey işini görebilir ancak her ethernet kartı bunu desteklemez. boot çipi gibi özel bir bölüm içermeleri gerekli diye biliyorum ayrıca tabi biosunda bunu desteklemesi gerekli.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

mavi

pc deki bazı parçaların özelliklerinde wake up varsa bu tip işlemler gerçekleştirilebilmektedir.Tabiki bilgisayarın fişi takılı olacak.ve kapatırken soft kapatılması lazım. yani biostan  power tuşuna bastığım zaman soft kapan seçili olacak bu özellikle anakart üzerinde enerji kaynakları açık bırakılır ve çevre birimlerden biri özelliği gereği wake up kesmesi gönderirse anakart yani pc açılır....

soft kapanmada klavye ve farenin ışıkları yanabilir.
Telecommander Monster Of Network

diot

Arkadaşım bu iş 2 seçenek var.

1. WOL özellikli bir ethernet kartı alıp bu kartın wol çıkışını anakartın wol girişine bağlamak. daha sonra biostan powermanagementten wol power on özelliğini açmak. daha sonra statik IP alıp modemin nat ayarlarından kullanılacak portu bilgisayara yönlendirmek.

2. Harici bir modem alıp bu modemin ring on özelliğini aktif adip (AT komutları kullanarak) pc ye bağlıyoruz daha sonra gene biosdan modem  ring on özelliğini açmamız lazım.

seneler önce ben 2 şıkkı kullanarak ve norton terminal emilasyonu ile uzak bilgisayarı bu şekilde modem üzerinde kullanıyordum.

Başarılar.

Tagli

Alıntı yapılan: "mavi"yani biostan  power tuşuna bastığım zaman soft kapan seçili olacak
Bunu seçme şansımız olduğunu bilmiyordum. Ben hiçbir ayar yapmadığım halde fişini taktığımda anakart üzerinde bir LED yanıyor ve farenin ışığı da yanıyor, yani anakart üzerinde elektrik var. Yani istersem bu özelliği kapatabilir miyim? Her ne kadar kapatmak gibi bir niyetim olmasa da merakımdan soruyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

mavi

Anakartlar çok değişik tiplerde imal edildiği için net bir cevap vermek zor
pc yi açmak için hotkey tanımlamasıda yapılmış olabilir o durumda power tuşu iş görmez sizden doğru tuşa basmanızı bekler power tuşunun çalışması için fişi çekip takmanız gerekir.

Anakartlar çok değişik tiplerde imal edildiği için net bir cevap vermek zor
Telecommander Monster Of Network