rolem delirdi

Başlatan yilmaz891, 18 Nisan 2009, 21:42:55

mustafa_cmbz

1n4148 veya 1n4007 fark etmez... ayriyetten 7805'in çıkışına ters diyot atmanı tavsiye ederim...aynı röledeki gibi...iyi çalışmalar...

vebsel

watch dog timer disable durumunda mı acaba

yilmaz891

Alıntı yapılan: "vebsel"watch dog timer disable durumunda mı acaba
evet disableda ya onlamı bi ilgisi varki

Tagli

Konuyla ilgili ama zaten kapalı olması lazım. Demek ki sorun orda değil. Aslında ilk sormamız gereken soru bu olmalıydı belki de ama @vebsel hariç kimsenin aklına gelmemiş  :oops:.
Gökçe Tağlıoğlu

stlg

Evet wtd buna neden olabilir, ama rolenin acıp kapanma suresi belli bir surede yani wtd asım suresine baglı olarak gerceklesiyorsa ondandır, yok rastgele ise baska nedenler olabilir
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

biomedikal

Röleyi süren transistörün base ucundaki direnç şemadaki (470 )gibi mi?  Eğer öyleyse 4k7 öneririm programda sorun yoksa şayet sorun çözülür.

bigbey

buton giriş noktası şemada yok buton giriş ucundan gürültü giriyor olabilir. Buton girişini bir direnç (10K) yardımı ile + ucuna bağla buton bağlantısı PIC' in ayağından şaseye bağlı olsun. (negatif mantık kullan)
Kullandığın osilatör nedir?
TA6R

yilmaz891

arkada stlg üstadın verdiği şemayı bugun malzemeleri alıp denedim sorunsuz çalışıyor ama sadece şema:D yani 7805in vd ayağını 337 yle kısadevre yaptığımda rolem çekiyor yanlız yaptıktan sonra biraz ölçüm yaptım picin 7. ayağı(rb.1) çıkışa buton basıldıktan sonra 5 v vermiyor ama sıkıntı şuki ayni pici deneme kartına taktğımda gayet güzel çalışıyor

sanırım bu devre benle dalga geçiyor :?  8O

yilmaz891

bide 7805 deli gibi ısınıyor ölçü aleti kullanırken fark ettim butona bastığımda deli gibi ısınıo acaba banamı kızıyor 1 aydır iki elinle bi devreyi doğrultamadım die :D

yilmaz891

Alıntı yapılan: "bigbey"buton giriş noktası şemada yok buton giriş ucundan gürültü giriyor olabilir. Buton girişini bir direnç (10K) yardımı ile + ucuna bağla buton bağlantısı PIC' in ayağından şaseye bağlı olsun. (negatif mantık kullan)
Kullandığın osilatör nedir?
4mhz osilatör
bu arada buton şemasıda böyle bide bunu yorumlayabilrsiniz ama butonda sorun yok aşşada yazdığım gibi bu picin çıkışnda bişi war sanırım

Tagli

Ben olsam direnci biraz daha büyük seçerdim. Ama 1 kohm'un olumsuz bir etkisi olur mu ondan da pek emin değilim. 10 kohm ile bir dene.
Gökçe Tağlıoğlu

yilmaz891

Alıntı yapılan: "Tagli"Ben olsam direnci biraz daha büyük seçerdim. Ama 1 kohm'un olumsuz bir etkisi olur mu ondan da pek emin değilim. 10 kohm ile bir dene.
peki bu 7805in butona bastığımda ısınması nedendir acaba

Tagli

Denemek için devreden röleyi sök, yani çıkışlarda hiçbir şey olmasın. Sonra düğmeye yine basmayı dene ve ısınma olup olmadığını bir gözlemle.
Gökçe Tağlıoğlu

yilmaz891

Alıntı yapılan: "Tagli"Denemek için devreden röleyi sök, yani çıkışlarda hiçbir şey olmasın. Sonra düğmeye yine basmayı dene ve ısınma olup olmadığını bir gözlemle.

ahanda çalıştı wala billa çalıştı

osilatörün ucuna bağladığım 22nf ları sökünce ısınmada gitti rolemde isteidğim gibi saniyesine uyarak çekmeye başladı herşey halloldu üstadlarım yardımı olan herkeze çok teşekkür ederim
benim gibi role çekmeyi beceremeyenler için şemayı altta birdaha verdim
çok teşekkür ederim :D  :D

Tagli

Bu işte bir gariplik var ama... 22 nF mı dedin? Onların 22 pF olması gerekir. Normalde o kapasitörler olmadan pek sağlıklı çalışmaz. Sende şansına çalışmış ama o sisteme pek güvenme derim. Ayrıca ısınmanın o kapasitörlerle bir ilgisi olmaması gerekir. Daha önce doğru bağlamış olduğundan emin misin?
Gökçe Tağlıoğlu