rolem delirdi

Başlatan yilmaz891, 18 Nisan 2009, 21:42:55

yilmaz891

yaptığım pic li devrede butona basılır basılmaz role 8 saniye çekik kalması gerekirken sırf bana gıcıklık olsun diye sürekli çekip bırakıyor belki saniyede 5 6 kere yapıyor durmaksızın taki ben elimi butondan çekene kadar acaba sorun nerededir ya bulamadım bi türlü yardımcı olabilirmisniz :?:  :?:

Tagli

Konu hakkında fikir yürütülebilmesi için devre şemasını ve programı koyman gerekir. Yine de ilk aklıma gelen şey PIC'in sürekli resetlendiği. Devrende hiç kapasitör yoksa bu olabilir, röle çalıştığı zaman oluşan anlık yük sebebiyle. Ayrıca röle kullanırken sanırım bir de diyot bağlamak gerekiyordu. Daha önce denemediğim için ayrıntıları bilmiyorum ama internette pek çok devre şeması örneği bulabilirsin PIC'e röle bağlama ile ilgili. Onlara bakıp senin devreye benzediklerinden emin ol.
Gökçe Tağlıoğlu

Maxim

yilmaz891

Alıntı yapılan: "Tagli"Konu hakkında fikir yürütülebilmesi için devre şemasını ve programı koyman gerekir. Yine de ilk aklıma gelen şey PIC'in sürekli resetlendiği. Devrende hiç kapasitör yoksa bu olabilir, röle çalıştığı zaman oluşan anlık yük sebebiyle. Ayrıca röle kullanırken sanırım bir de diyot bağlamak gerekiyordu. Daha önce denemediğim için ayrıntıları bilmiyorum ama internette pek çok devre şeması örneği bulabilirsin PIC'e röle bağlama ile ilgili. Onlara bakıp senin devreye benzediklerinden emin ol.
o şemaları bulmak için 2 hafta uraştım wala:D en sonunda bir arkadaşın yardımıyla bir şema çıkardım kodun çalıştığından eminim çünkü deneme kartında herşey normal ama iş devreye gelince biraz değişiyor işte şemada burda

stlg

7805 giris ve cıkısına elektrolitik kondansator baglamalısın
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

yilmaz891

Alıntı yapılan: "stlg"7805 giris ve cıkısına elektrolitik kondansator baglamalısın
ozman sıkıntım son bulurmu?

cetinkaya

yilmaz891

Alıntı yapılan: "rck8942"beslemeni bu sekilde yap http://img517.imageshack.us/my.php?image=besleme.jpg
devredeki elemanların bi kaçı elimde yok yarın alırım denerim ama ben tam 1 aydır bu picle role çekme devresine uğraşyıorum ne yaptıysam hangi şemayı denediysem olmadı çalışıtığından emin olduğunuz bi şema varmı ya kimse picle role çekmiyormu ben onu anlamyıorum
bu arada elektronik kondansatörü bağladım butona basarken elim yanlışlıkla 7805 e deydi haşlandım kavruldum fena ısınıyordu sanırım elektronikler pek bi işe yaramadı çünkü normal 100lükleri taktığımda devre hepten çalışmaz olmuştu artık bu yarım yamalak devrenin kendi zekası olduğunu düşünmeye başlıcam o zekaylada beni çıldırtmaya çalışıyor ama ondan eminim:D

Maxim

aynı sorun üzerine birçok kere konuştuk ,
ama buradaki yazılar daha net ve anlaşılır oldu ,yapın sorun kalmayacaktır .

https://www.picproje.org/index.php/topic,24512&highlight=

yilmaz891

Alıntı yapılan: "maxiboost"aynı sorun üzerine birçok kere konuştuk ,
ama buradaki yazılar daha net ve anlaşılır oldu ,yapın sorun kalmayacaktır .

https://www.picproje.org/index.php/topic,24512&highlight=
peki bu picle okdar insan içinden bitane role çekebilen insan yokmu :roll:
hiç çalıştığından emin olunan bi şema bi pcb fln

cetinkaya

elindeki hangi 7805 bunun iki cesiti var birinsinden 1 a digerinden ise 100ma cekebiliyorsun
sendeki 100 ma lik olmasin ? birde cok isiniyorsa sogutucu bagla

OG

Alıntı Yappeki bu picle okdar insan içinden bitane role çekebilen insan yokmu hiç çalıştığından emin olunan bi şema bi pcb fln
Çok var ve anlattılar ama forumda biraz araman gerekir. 7805'in ısınması konusuda aynı şekilde.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

yilmaz891

Alıntı yapılan: "OG"
Alıntı Yappeki bu picle okdar insan içinden bitane role çekebilen insan yokmu hiç çalıştığından emin olunan bi şema bi pcb fln
Çok var ve anlattılar ama forumda biraz araman gerekir. 7805'in ısınması konusuda aynı şekilde.
wala og kardeşim ben bulamadım desem yeri ozman yardımlarınız için herkeze teşekkür ederim

stlg

Asagıdaki gibi bir dene gene ,olmazsa pic ile role devreni optokuplor ile ayırmalısın, sen devrende hangi pini cıkıs olarak baglıyorsan ona gore bagla picin diger uclarınıda eksiksiz olarak bagla kristal,gnd,reset vs  

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

yilmaz891

tmm       peki pazartesi deneyip buraya tekrar dönerim teşekkür ederim hocam

bu arada rolenin ucundaki diodu okuyamadım ya dedir üstan 4148 mi:S