Trafo ve kondansatör proteus uygulaması

Başlatan fractal, 20 Nisan 2009, 10:39:15

fractal

arkadaşlar  bir tarafoya çeşitli sinyal göndererek onu analiz etmek istiyorum bunu proteusta frekansa göre gerileme  göre akıma göre ac sinyal dc sinyale göre nasıl değişimler olduğunu görmek istiyorum.hangi trafo modelini kullanmam lazım.bu nasıl yapabilirim.

2.ciside bir kondansatörü aynı şekilde analiz edip dolma boşalma zamnaları aynı analizleri yapmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

eLectronbLue

Bu 2 devre elemanı için gerçekte alacağın sonuçların çok bilindikleri haricinde şeyler göremezsin. Mesela 220 /12 volt çıkışlı bir trafonun sadece 12 volt çıkış verdiğini görebilirsin. Yani trafoyla ilgili alacağın diğer bilgiler çok sağlıklı olmaz, yine kondansatörünün dolma ve boşalma vakitlerini en sağlıklı şekilde To: RxC   { R: Direnç (Ohm) C: Kapasite ( Farad) } 'den hesaplayabilirsin . Bir kondansatörün dolma süresi yaklaşık olarak 4.5 - 5 To süredir.

asadam

Sol menüdeki Graph Mode alt menüsünden Analogue ve Frequency yordamlarını kullanarak akım gereilim açılarını izleyebilirsin. Bunun için gene sol menüdeki V ve I problarını kullanıp isim verdikten sonra analogue grafiğine sağ tıklayıp add traces den problarını ekleyebilirsin.

Eğer amacın DC altında kondansatör şarj deşarj süreleri hesaplamakla ilgili ise proteusa pek gerek yok diye düşünüyorum.

Eğer amacın bir frekanstan belli bir frekansa kadar devrenin vereceği cevabı izlemekse bunun için frequency yordamı işini görür.