Böyle Klavye olurmu?

Başlatan fractal, 25 Nisan 2009, 22:48:26

fractal

arkadaşlar şemadaki klavyeyi yapsam düzgün çalışlırmı.şu entegreli   klavyeden yaptım hep bozuldu.tanesi 20tl entegrenin bunun 4 tuşlusunu yaptım aynı şekilde çalıştı ama şimdi 16 tuş   lazım bu çalışırmı güven li bir şekilde.b porunun 4 pini dışkmes geldiğinde okuyorum okuduğum koda göre değişkenim olıuşuyor.örneğin 1100 sa deger=12 diyor. 12 enter  13 start 14 stop ...gibi.bu devre olurmu?

Restantum cogniscutur Quantum deligutur

fractal

bu resmi kimse görmeden silmem mümkünmü acaba:))böyle klavye tsarladığıma göre entegreninde neden yandığı  malum artık.en iyisi yine şu entegre sanırım..bu saatte klavye tsarlayınca böyle ooluyor.kısa devreler aklıma gelmemişti..cok büyük gaf oldu...

dijital74

Üstad entegreler senin devrede yaptığın kısa devreler yüzünden mi yandı_? Yoksa başka bir sebebi var mı? Varsa bilelim. ilerde 74C922 kullanabilirim. Tecrübelerden ders çıkarmak lazım.

fractal

hoca bende 74c922 lerden kullandım.ilk başalrda olduça güzel açlıştı..kısa devre alaksı yok.başak bir deverede kullandım.sonra çıkışlarındaki durumları değiştirmemeye başaladı..burda cok sorun yaşadım.eğer bu entegre ile pic arasına başak birşye koymak lazımmı bilmem.birde bu entegrenin kesme işareti ayaraladığın kapasiteler var c-10c seciyorsun.acaba benim entegreler neden uzun süre açlışmadı anlamadım..20 tl aldım ben...tekini..
düşünsene 16f84 ile yapmak daha ucuz..

Logan

74C922 ve 74C923 entegreleri oldukça pahalı. Ben bi aralar foruma, bu entegreler ile aynı mantıkta çalışan 16F628 ile yazılmış dahili osilatörlü bir proje yollamıştım. Yanlış hatırlamıyorsam yapmış olduğum sistemde 5x4 matrisi ile 20 adet tuş kullanılabiliyordu. Fakat şu an arama kısmı çalışmadığı için konuya ulaşamıyorum.
İmza.

fractal

logan hoca düzgün çalışıyorsa buraya ekleyebilirsin devreyi bizde kullanabiliriz.

Logan

Saat neredeyse 2 oldu fakat problem hala devam ediyor. Olmazsa yarın yeniden upload edip linkini buraya koyarım. Hepinize iyi geceler.
İmza.

fractal

sanırım bu günde sitede problem olduğu için olmadı...

Logan

Günaydın Arkadaşlar. Sitemizdeki arama problemi hala devam ediyor. Bu sebeple programı ve devre şemasını tekrar yükledim. İlgili link aşağıdadır. Sistemi çalışmasını kısaca açıklayacak olursak;

Devrede 4x4 tuş takımı ve 5 adet çıkış bulunmaktadır. 16 tuşun hepsini kullanabilmek için 5. bir "read_bit" ekleme gereği duydum. Aşağıdaki şemaya dikkat edecek olursanız, herhangi bir tuşa basılması halinde "read_bit" isimli flag aktif olmaktadır. Keypad okuma işlemini kesme aracılığı le yapmak isteyenler içinde son derece faydalı bir uygulamadır. Program genel C komutları ile yazıldığı için aynı kılıfta herhangi bir mikroişlemciye rahatlıkla adapte edilebilir (Osilatör kısmını saymazsak).

KEYPAD
İmza.