Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Evrenin Clock Frenkansını

Başlatan fractal, 25 Nisan 2009, 23:57:11

Salih

Alıntı YapAynı şekilde hafıza için de beyinde kimyasal faaliyeler olması lazım. Mesela hafızasını kaybeden insanlar bir süre sonra tekrar kazanabiliyor.

Haklısın bir sebeb olması gerekir. Beyindeki bazı hücreler ruhla bellek fonksiyonu gerçekleştirmek için interaktif ilişki görevini yapmaktalar. Modern araştırmalar beyinde bazı hücrelerin bellek işlevi görevi görmekte olduklarını tespit ettiler. Fakat modern bilim beyinle ruh arasındaki ilişkiden haberi olmadığı için bütün olayı beyin hücrelerine yüklemektedir. En azından şimdilik. Eğer ilgili hücrelerin fonksiyonları bozulursa ruhla veri alışverişi sağlanamadığı için irtibat bozulmaktadır. Aslında bellekte veri kaybı söz konusu değildir. Sadece aradaki irtibattan sorumlu hücrelerin fonksiyonları azalmakta veya kaybolmaktadır.

gladi

Alıntı Yap
Alıntı Yapha bu arada zerre küllün aynası demekle , zerrede küllün bütün bilgisi var demek aynı şey değildir ... (uyarayım dedim )
Vurgulamak istediğin farkı anlayamadım.
yani bir şey başka bir şeye ayinedarlık edebilir amma ayinedarlık ettigi şey onda aynen var olmaz ...mesala bir baloncuk güneşe ayinedarlık yapabilir ... ama o baloncukta güneş yoktur ... gibi ... "madem zerre bir şeye ayinedarlık ediyorsa bütün bilgiler onda vardır " denir se butlan olur hüküm ...
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

Salih

Alıntı yapılan: "gcolak"insan beyni kapı gibi geçiş aracı gibi birşey herhalde.

Dediğinden çok öte bir yapı. Kapıyı, kapıdan sonrakini anlamlandıran bir yapı.

Salih

Alıntı yapılan: "gladi"
Alıntı Yap
Alıntı Yapha bu arada zerre küllün aynası demekle , zerrede küllün bütün bilgisi var demek aynı şey değildir ... (uyarayım dedim )
Vurgulamak istediğin farkı anlayamadım.
yani bir şey başka bir şeye ayinedarlık edebilir amma ayinedarlık ettigi şey onda aynen var olmaz ...mesala bir baloncuk güneşe ayinedarlık yapabilir ... ama o baloncukta güneş yoktur ... gibi ... "madem zerre bir şeye ayinedarlık ediyorsa bütün bilgiler onda vardır " denir se butlan olur hüküm ...

Klasik mantık sistemine göre düşünürseniz haklısınız. Ama holografik yapı kavramı çok yeni. Eğer internette bakarsanız, örneğin holografik fotoğraf tekniği diye bir çalışma var. Holografik fotoğraf filmini parçalara ayırsan bile her bir parçası aynı fotoğrafı gösterebilmektedir.

gcolak

bende hep hissetmek nedir diye düşünmüşümdür, beyin dediğin sinir hücreleri, onlarda molekül, onlarda atom veya daha küçük zerresi, peki bunlarmı hissediyor, öyleyse tüm maddeler hissediyor, değilse hisseden ne, seviyorum deriz, kızıyorum deriz, acıdı deriz, bu his denen olay nedir, hisseden kimdir?

Ziya

Alıntı yapılan: "gcolak"bende hep hissetmek nedir diye düşünmüşümdür, beyin dediğin sinir hücreleri, onlarda molekül, onlarda atom veya daha küçük zerresi, peki bunlarmı hissediyor, öyleyse tüm maddeler hissediyor, değilse hisseden ne, seviyorum deriz, kızıyorum deriz, acıdı deriz, bu his denen olay nedir, hisseden kimdir?
deriz diyen kim ise o. Kaşık deriz diyor mu? :)
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

gladi

yani diyorsun ki ... tam boy ayna nasıl ki güneşi gösteriyor ... tuzla buz yapsam gene her bir zerresi hala tam güneşi gösteriyor ... ve bundan dolayı ben bu cümleyi kullanabiliyorum aynı holagramda oldugu gibi diyorsun ...

bende diyorum ki hala klasik olarak ... zerreden yıldıza kadar ... sinekten gergedana kadar ...

zaten ayinedarlık bir kere aslı değildir ... onun için zerrede kül ancak cüzi aranır ... timsali aranır ... o kadardır ... cüz dür ... cüz ile külli zıt ... yani iki zıt aynı anda olmaz ... cüzde kül tam olmaz  ...

yani bilmiyorum daha nasıl anlatayım ...

zerre aynedarlık yapar de ... ama küllde ne varsa cüzde zerrede o var olmaz ... bu hükümdür kanundur ... zadece kapasitesince kabiliyetince  ayinedir ....
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

gcolak

Alıntı Yapderiz diyen kim ise o. Kaşık deriz diyor mu?
hah işte o kim?, ben onu arıyorum.

Ziya

Alıntı yapılan: "gcolak"
Alıntı Yapderiz diyen kim ise o. Kaşık deriz diyor mu?
hah işte o kim?, ben onu arıyorum.
O bi kere hayat sahibi olmalı. Bitkilerde de hayat vardır (bitkisel hayat). Eğer acıdı veya acımadı diyorsa ki bunun olmadığını düşünüyorum, o zaman bir de ruh sahibi olmalı (hayvanlar ve insanlar). Hisleri ile yaşayan, geçmiş acılarına ah veya oh diyen biri ise ilave olarak bir de akıl sahibi olmalı. İşte aradığın o.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

fractal

holografik evren gibi düşsel tasarımların new age akımının bir popüler propagandalarından biri olarak görüyorum.new age takımı futuriz ve karamtüretme ,holistik, kozmolojik,teolojik alnalrda çok rahat  konuşabilmektedir.bunuda ben şeye dayandırıyorum daha öncede bahsetttiğim gibi fayrabend katıldığım bir görüşü eğer bir bilgiyi bilimsel olarak insanlara sunarsanız sırf o bilgi bilimsel ve karşı koyulmaz evrensel bir gerçeklik gibi bu unsurlardan aldığı güçle bireylere zümrelere topluma bu bilgiyi  kabulenmelisin der.böyle olunca gerçekten söz bir güç barındırır.dini metinlerdede böyle bir güç vardır.modernizm tutmayınca postmodernizm i çıkardılar ve büyük anlatıların sonu dediler.ne olmadığıyla tanımladılar.

düşünsenize fractal geomtery kimse karmaşık sayılarla değilde işin matematiksel asıl bu olayın nedenini değilde bundan çıkarmaya çalıştıkları düşlerle ütüpyalarla içi boş söylemlerle insalara gelmektedirler.bir tür magazinsel bilim.

bence gerçeklik kurgusal değildir.kendime göre gelimeler çıkarır kavramlar oluşturur ve kendi içlerinde kendi reaksiyonlarıyla çelişmeyen sayısız felsefik dünya görüşü oluşturabiliriz.birisinin modası gecince değeri daha revaçta olur.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

Salih

Alıntı yapılan: "fractal"
bence gerçeklik kurgusal değildir.kendime göre gelimeler çıkarır kavramlar oluşturur ve kendi içlerinde kendi reaksiyonlarıyla çelişmeyen sayısız felsefik dünya görüşü oluşturabiliriz.birisinin modası gecince değeri daha revaçta olur.

Evet bende bu görüşe katılıyorum. Çeşitli fikirler üretmek kolay. Yalnız daha öncede söyledim, öne sürülen sistem sürekli sorgulanmalıdır. Gerçeğe uygun olmayan fikir sistemi mutlaka açık verecektir, bazı zaman yetersiz kalacaktır, bazen çelişkiye düşecektir. Senin dediğini engellemenin en iyi yolu sürekli tefekkür eylemini devam ettirmektir. Düşünmeyi engelleyen görüşlerden şüphelenmek gerekir. Ama gözlenen gerçeklik resmin bütününü anlamlandırmaya yetmiyor. İnsan nerden (doğmadan önce) nereye (öldükten sonra) gidiyor. Bu evrenin anlamı ne gibi sorular bazı soyut fikirler olmadan izah edilemiyor. Tamam kabul ediyorum soyut fikirler içinde gerçeklerden sapma tehlikeside içeriyor. Ama ben başka çare göremiyorum. Gerçekler ve soyut çıkarımlar dengeli şekilde kullanılmalıdır. Ulaşabiliyorsak gerçeklerden yararlanalım. Ulaşamıyorsak (Örneğin ölüm ötesi)o zaman  bir şeyler düşünmemiz gerekiyor. Evrenin anlamını evrende sinek kadar yer işgal etmeyen bir gezegenden bakarak başarabilirmiyiz. Diyeceksin sonsuz süre içinde mutlaka gerçek olarak bulunacaktır. Olabilir ama birey olarak o kadar vaktim yok. ;)

Konu kilitlenmiştir.

ahmet2004