fotodiyotla mesafe ölçümü için yardım ?

Başlatan warlockly, 28 Nisan 2009, 16:44:27

warlockly

arkadaşlar fotodiyot kulllanrak ışık mesafesini ölçen devre yapcam yadım ederseniz sewinirim

fractal

eğer ışıkla mesafe ölçümü yapıcaksan teorisi basit ama nasıl uygulandığını bilmiyorum.dalga teorsinde dalgalar aynı genlikte ve frekansta yansıdıklarında giden dalga ve gelen dalga karşılatığında birbirini sönümler.buna girşim denir.duvara doğru bir fener tuttuğumuzda halka halka  duvarda izler belirmesinin nedeni budur.şimdi ışığın dalga boyu bilindğine göre...cisimden yansıyan ışığın kaç tane girşim yaptığımı ne sayılıyordu .böyle bir metod ve bunu ölçen bir cihaz vardı sanırım adını hatırlamıyorum....bişeykosbimi ne...
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

Murat Mert

S.A.
Foto diyot ile ahım şahım bir msafe ölçemzsin. Arkadaşın dediği gibi ışığın dalga boyutuna göre yaparsın. Ir ile yapbilirsin oda bir ışık dolayısı ile oda dağıldığı içi uzun mesafe yapmazsın Bkz. yaklaşım sens. yada el kurutma makinaları. Kolay gelsin.
mert07

eLectronbLue

Alıntı yapılan: "warlockly"arkadaşlar fotodiyot kulllanrak ışık mesafesini ölçen devre yapcam yadım ederseniz sewinirim
Foto diyot olma zorunluluğu var mı?

bigbey

Konuyu takip ediyorum. Bende konuyla ilgili olarak şunu söylemek istiyorum. Hassas şekilde 30 metre'ye kadar ölçüm yapabilcek bir proje araştırması içindeyim. Belki fotodiyot'la yapılan bir ölçüm bu mesafeyi ve hassasiyeti karşılayabilir. (1mm hassasiyette)
TA6R