buzzer hakkında

Başlatan Maxim, 29 Nisan 2009, 18:56:47

Maxim

bu piyasada satılan aktiv buzzerlar var bilirsiniz ,
küçük siyah renkli,yuvarlak silindir şeklinde ve tepesinde bir delik var oradan beep sesi çıkar .
Hatta satın alınca üzerinde yapışkanlı bir kağıt vardır, washing before use yazar :) ne demekse, yıkayın sonra kullanın gibi

bunlar 12 voltlada çalışırmı bilirmisiniz ?
sadece 5 voltmudur ?
hiç içini açan varmı, ne var içinde basit bir transistor falanmı ?

debi

12 volt olanlar mevcut.. 12 volt olana 5 volt versen dahi çalışır.. Seste hissedilmeyecek kadar bir azalma olur..
İçinde kuş var, elektriği yiyince ötüyor :) şaka tabii, içinde ne var bilemiyorum..

mustafa_cmbz

çok kaliteli olanlarda 555 gibi bir entegre var diye biliyorum (elime geçmişti) ama ucuza satılan piyasa malı olan buzerlerde sanırsam transistörlü bir osilatör devresi var...onlardan da açmıştım ama çok uzun zaman olmuştu ama hatırladığım minik bir pcb üzerinde smd transistör olduğu...

Maxim

açtım bir tane şimdi
içinde yuvarlak bir mıknatıs ,onun tam ortasında bir bobin ,
bunların tepesinde de yuvarlak ince bir metal var , metal vibrasyon yapıyor ve ses çıkıyor anlaşılan .

yanlız aktif malzeme göremedim ,
en altta pcb gibi birşey var fakat net olarak gözükemiyor üzeri yalıtım malzemesi kaplıydı ,parçalayınca dağıldı iyice zaten minicik ,belki orada damla entegre vardı ?? hani lcd ekranların arkasında olanlardan gibi .

Murat Mert

Dün bende bir tane aldım. Bunlar bildiğim kadarıyla 12 V  5 V ta bozuk bir ses veriyorlar.
mert07

mustafa_cmbz

ben 5v minik buzerleri transistör aracılığı ile 12v ile çoğu yerde kullandım sorun çıkmadı...

Klein

Eğer kartı alkolle yıkıyorsanız , önce yıkayın sonra kağıdı çıkarıp kullanmaya başlayabilirsiniz.
Hepsinde aynı osilatör kullanılmıyor sanırım. Farklı kalite olanlar var. Ucuzları akımı kestikten sonra hemen susmuyor , frekans düşerek susuyor. sonuçta çirkin bir ses çıkıyor.

Maxim

Alıntı yapılan: "Klein"Eğer kartı alkolle yıkıyorsanız , önce yıkayın sonra kağıdı çıkarıp kullanmaya başlayabilirsiniz.
Hepsinde aynı osilatör kullanılmıyor sanırım. Farklı kalite olanlar var. Ucuzları akımı kestikten sonra hemen susmuyor , frekans düşerek susuyor. sonuçta çirkin bir ses çıkıyor.

kesinlikle haklısın, sonuçta kesik beep beep sesi çıkarmaya kalkıncada bayılan bir ses çıkıyor ortaya ,en iyisi satın almadan önce buzzerı test etmek ,bu seferde önündeki etiketi var satıcı kıllık yapar ,hay allah ya

nurican

Alıntı yapılan: "Klein"Eğer kartı alkolle yıkıyorsanız , önce yıkayın sonra kağıdı çıkarıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

kartı alkolle yıkamak pic in bozulmasına neden olurmu arkadaşlar?
az önce bi tane 18 f 452 bozdum. kartı alkolle yıkayınca mı bozuldu yoksa başka bir sebebten mi bozuldu anlayamadım. :(
Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.....

mustafa_cmbz

alkolü bilmem ama tiner kullanırsanız daha sağlıklı olur...biz tükkanda tv tamiri yaparken şaselerin lehim yüzeylerindeki pasta tortularını temizlemek için tiner kullanıyoruz...ayrıca flash tarzı entegreleri vs. tinerin içine sokup çıkartıyorum daha hiç sorun yaşamadım... ama dikkat tineri havyanın yanında uzak tut tutuşursa kimse söndüremez :D :D