2 çıkışlı trafodan simetrik güç sorunu..

Başlatan mcguiverali, 01 Mayıs 2009, 16:57:58

mcguiverali

Herkese merhabalar...

2 uçlu trafodan simetrik besleme elde etmem gerekti ve böyle bir devre buldum netten çıkışlarını kontrol ettim osilaskopda hiç bir sorun yok tam istediğim gibi fakat ben bunu tam doğrultmak isteyip kondansatör koyduğumda - çıkışa bağlı kondansatör ısınıp patlıyor en son 63V 1000uF ile denedim tahminimce GND olarak aldığım çıkış hala AC bi sinyal sonuçta..Dolayısıyla ısınıp patlama olayı kond. AC gerilime verdiği bi tepki olabilirmi acaba ? Kond 100V luk koysam sorun kesilebilirmi?
Düşünmeden öğrenmek beyhude, öğrenmeden düşünmek, tehlikelidir.....

z

- uca bagladigin kondansatorun polaritesine dikkat etmiyorsundur. Baska aciklamasi yok.

Ayrica kopru diyod kullanmanin mantigi da yok. Trafodan bir diyodla + cikisa bir diyodla da - cikisa gitmen yeterli. Sonucta yarim dalga dogrultucu devresi bu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mcguiverali

3 adet kond. patlattım bu devre ile uğraşırken polariteyle ilgili bi ihtimal olduğunu zannetmiyorum..Ayrıca her işaret için tek diyod kullanırsam tam değil yarım dalga doğrultmuş olmammı?

z

Zaten verdigin devre yarim dalga dogrultmac devresi. Dikkat edersen kopru icindeki ikiser diyod paralel bagli.

Zorda kaldigimda surekli uyguladigim simetrik besleme devresi ve bahsettigin kondansator sorununu hic yasamadim. Bence kondansatorun +/- bacaklarina dikkat et.

- cikisa kapasitorun - ucunu, sase ucuna da kondansatorun + ucunu baglayacaksin. Dalginlikla ters bagliyor olmalisin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

drmp

yaa bundan nasıl simetrik güç kaynağı olmuş bas baya yarım dalga rectifier ayrıca  + ile - ucu ölçüğünde 0 V göreceksin

tnr

drmp arkadaşın dediği gibi + ve - uçlar arasında gerilim farkı yoktur. Yalnız gnd'ye göre gerilim farkı vardır. Peki, bu devre ile bir op-amp çalıştırılabilir mi? + uçtan - uca yük bağlayınca akım akmaz.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mcguiverali

Alıntı yapılan: "z"- cikisa kapasitorun - ucunu, sase ucuna da kondansatorun + ucunu baglayacaksin.

Site bi süre bakımdaydı yeni gördüm mesajlarınızı ..evet dediğim gibi doğru bağlıyormuşum fakat ters biliyomuşum  ;)  yani ben - çıkış için kondansatörün + bacağını - çıkışa -bacağını ise GND ye bağlıyormuşum hata burdaymış sanırım az önce denedim ne bi ısınma var nede patlama çatlama..sağolasınız teşekkürler..

mcguiverali

Kondansatör sorununu çözdük ama şimdide regüle sorunu var başımda..
+ çıkışı sorun olmadan regüle ettim (7805 ile deneyemedim 7810 vardı onunla denedim) fakat - çıkışda 7915 patladı acaba 35 V max giriş sınırınımı zorladı yoksa onuda kond. gibi tersmi bağladım? V in kondansatörün - ucuna bağlı acaba sorunu bumu yarattı?Bi soru daha 78 ve 79 serisi regülatörlerde 35V  sınırına tam dayanan giriş voltajı sorun yaratırmı alternatif regüle durumlarımı tercih etmeliyim..

NOT:kondansatörden sonra çıkışlar +35V ve -35V oldu...

OG

7915'in bacakları 7815'den farklıdır, hatalı bağlantı olabilirmi.

35V sınırı ve akım değerleri de önemlidir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mcguiverali

Dediğiniz gibi L7915 in datasheetinde bacakları farklılık gösteriyor.Fakat neden böyle açıklarken pinlerin sırasını karıştırarak yazmışlar açıkçası anlamadım..yani arkadan görünüşte sırayı 1-3-2 diye vermelerinin kafa karıştırmaktan başka ne gibi bir amacı var acaba..

NOT: Sağdaki resim benim düzenlediğim gerçek bacakların arkadan görünen sırasıdır.

Klein

Devre yarım dalga , ve bazı arkadaşlar uyardığı halde halen yarım dalga kullanmakta ısrarlı olduğuna göre önemli bir sebebin olmalı. Bununla ne besleyeceğini cok merak ettim.