FONT.INC dosyasını düzenlemek?

Başlatan Andromeda, 04 Mayıs 2009, 16:03:05

Andromeda

Grafik lcd kullanımında font.inc  dosyası varsa hex dosya boyutu
büyük çıkıyor.İki satır birşey yazıyorsun,hafızanın 1K lık kısmı nerede
ise doluyor.
Font.inc dosyasını açıp bana lazım harflerin dışındakileri silip başka ad altında kaydettim fakat bu sefer program çalışmadı.örneğin font1.inc
gibi. bu adı da programa ekliyorum.
Normalde çalışması gerekmez mi?
İkinci olarak , yazı kullanılan bir programda fnt uzantılı dosya kullanılmış.
Bu nedir?
Cevaplar için sağolun.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Andromeda

Benim yaptığım işlemin çalışması gerekmiyor mu?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Andromeda

Arkadaşlar fikri olan yok mu acaba?

ftsahin

Program çalışır ama gerekli düzenlemeleri yapmanız lazım.

Örnek olarak 'd' karakteri ASCII olarak 100. sıradadır.  Font dosyasında da aynı sıradadır. Siz font dosyasında gereksiz karakterleri çıkarırsanız 'd' karakterinin sırası değişecektir. Ana programda karakteri okuduktan sonra  yeni sırayı belirtirseniz sorunsuz çalışması lazım.

Örnek kod : (d'nin 15. karakter olması durumunda)

okunankarakter=......
if okunankarakter=100 then okunankarakter=15
cread (label+okunankarakter*5).....
......

Andromeda

Cevap için sağolun.Fakat;
Ben programda basit olarak print komutu kullanıyorum.
programın sonunda da include font.inc  satırı ekliyorum.
Okuma çevrimi falan yok.