Yakıt Tüketim Sensoru

Başlatan OG, 04 Mayıs 2009, 16:30:26

OG

Araçlarda yakıt geçiş hızını (tüketimini) algılayan bir sensor varmış, ne olduğunu adını, sanını, piyasasını, fiyatını, datasını vs bilen varmıdır?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mucit07

hall sensörü emilen havay göre beyinde kıyaslama yapılarak enjektorlerden gereken miktarda yakıt püskürtür bu şekilde

emrahmrcn

Biz traktör testlerinde , dişli tip debimetreler kullanıyoruz. Fabrikasyon, traktör üzerinde gelen debimetreler de fark basıncına göre çalışan tiptedirler.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

Maxim

yakıt tüketim hesabı normalde yazılım ile yapılmakta ,
enjektörlerin dakikada ne kadar cc yakıt gönderdiği bilindiğinden ,
tabi başka parametrelerde olması lazım ,

tabi bu iş mekanik olarakta hesaplanabilir ,
ama benim bildiğim "yakıt tüketim sensoru" diye bir kavram yok ,
ancak ,flow metre ile hortum içerisinden geçen yakıt ölçülerek tüketim hesabına gidilebilir ,tabi burada yakıt deposuna geri dönen yakıtıda hesaba katmak zorundayız , çünkü depo ve yakıt pompasından çıkan bütün yakıt harcanmamaktadır, geri kalan yakıt depoya geri döner ,

yeni araçlarda bu geri dönüş sistemi deponun içerisinde halledilir ,
eski tiplerde enjektörlere giden bir ana yakıt hortumu vardır ve bir de geriye depoya dönen deri dönüş hortumu .

bu söylediklerim benzinli motorlar için ,

muhittin_kaplan

anlatayım.
araçlarda (modern olanlar kuş seri değil :D) ECU de yüklü olan bir MAP vardır (ECU=araç beyni) Hemen Hava Girişinde Bulunan Oksijen Sönsorü Vasıtasıyla aldığı havayı ölçer ve bunu ECU ya bildirir. Buna Karşılık gelen Yakıt miktarını MAP den alarak enjektörlere Açılış / Kapanış Oranları Değiştirilerek Yakıt Miktarı Arttırılır Yada Azaltılır. Bu Oran (Hava / Yakıt oranı) Nominaldedir. Fazla Hava Az Yakıt a Fakir Karışım , Az Hava FAzla Yakıt Zengin Karışım diye adlandırılır. Pek Tabiki Bu Map Sadece Oksijen Sensörüne Bağlı Değildir. Değişik Modellerde Değişik Sensörlerde Kullanılır.
Eğer Anlık Tüketim Bilgisi Almak İstiyorsanız Biraz Hesap Kitapla Enjektör Açılış Ve Kapanış Oaranlarına Göre Hesaplama Yaptırabilirsiniz.

OG

Benim ihtiyacım, kabaca motora ne kadar yakıt aktarıldığını görmek. Bu miktara göre hidrojen üreteceğim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

cilekespilot

Sayın OG;

"HHO-Car" projelerini detaylı olarak inceliyorum.Aklımda bir tasarım var.Şu an güneş paneliyle aracı adapte aşamasındayım,malzemelerim yolda.
Aynı konu üzerinde düşünüyoruz.İhtiyaca göre yakıt üretimi için sensör arıyorsunuz. Çalıştığınız araç kuş cinsindense(Şahin,Doğan vs) aklıma Aynı aileden dijital Tempra geldi.Hatırladığım kadarıyla dijital ekranında anlık yakıt tüketimini gösteriyordu.Araştırmalarım sonucunda Lambda (oksijen) sensörüne sahip olduğunu buldum.Küçük bir elektronik devre tasarımı gerekecek anlaşılan.

Biraz hortlattım gibi oldu ama,bizden sonra ihtiyacı olan arkadaşlar için güzel bir nüans :) İyi forumlar

Okan AKÇA

iki adet sayac olması lazım depodan  yakıt pompası bastıktan sonra  gecen yakıt olcülecek tekrar depoya geri basılan fazla  yakıtıda tekrar ölçülerek iki ölcüm arasındaki farktan bulunabilir. (en sacma yöntem) degilse zaten araçlar emilen havaya göre enjektörlerden püskürtülen yakıt olarak hesaplanıyor

Analyzer

Selam,

Modern araçlarda ODB üzerinden bu bilgiye ulaşılabilir. Aliexpress de 10 dolar civarına alınabiliyor. Denenebilir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

olcay54

Merhaba,

Android için bir uygulama Torque, OBD kullanarak, bluetooth üzerinden arabanın ECU dan veriler alıyor.
Wiki sinde plugin hazırlanması ile ilgili bir sayfa http://torque-bhp.com/wiki/PluginDocumentation var.
Burada yazdığına göre Kilometers Per Litre (litre başına gidilen km) ve Litres per Kilometre (km başına litre)
bilgilerine anlık ve trip aralıklarında ulaşılabiliniyor.

Plugin geliştirme için java ve android SDK kullanmak gerekiyor. Wiki sayfasında ayrıca örnek bir java projesi de var.
Uygulama android Play de bulunmakta.

OLcay

muhittin_kaplan

ELM323 gibi bir arayüz gerekir.