suyun Ph'ını nasıl ölçebiliriz

Başlatan bahri, 10 Mayıs 2009, 01:04:05

bahri

Arkadaşlar suyun Ph'ını ölçen bi sensör var mı bildiğiniz? yada başka bi teknikle nasıl ölçebiliriz?

timpati

evet, elektronik sensörler var, bunlara ait devreler (cihazlar) da ama çok pahalılar. temin konusunda yardımcı olacak bir arkadaşım var bursada. o da bu konuda cihazlar imal ediyordu. anlattığına göre sensörleri, ithalatçı firmalar sadece 2 yabancı firmadan getiriyorlarmış.
kimyasal yolla ölçüm yapanlar daha çoğunlukta ama onun ayrıntıları bizim konumuz değil.
why mr. anderson, why ?

aster

Basit portatif cihazlar var, propları hassas, iyi bir netice için her ölçümden sonra temiz saf su kalitesinde su ile sensörü temizlemen gerekir. Sürekli aynı su içinde kalıp ölçümde yapabilir.

asadam

www.sensorex.com bu firmanın ürünlerini Türkiye'de Gemaş ithal ediyor. 3 ay önce 80 euro + kdv ye almıştım(S200C modeli). pH metre cihazları biraz pahalı. eğer altından kalkarım diyorsan kendin tasarlayabilirsin. Yalnız kalibrasyonda biraz zorlanabilirsin. Hassas bir ölçüm için 4 - 7 - 10 aralıklarında kalibre etmen şart. o kadar hassasiyete gerek yok diyorsan 7 noktası yeterli gelir.

nthere

birkan

Alıntı yapılan: "enderpiyale"
Alıntı yapılan: "gevv"http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2F213.97.130.124%2Fphm%2Fphmeter.htm&hl=en&ie=UTF-8&sl=auto&tl=en

Bu devrede kullanılacak probela ilgili bir bilginiz varmı?

Ben bu devreyi yapıp çalıştırdım. Probun model numarasını hatırlamıyorum ama piyasadaki en ucuz probu alıp kullanmıştım devrede. Sanırım 30-35 $ para vermiştim proba. Daha önce bu devreyi yapan ve bir miktar insana satıp para kazanan birinden elinde son kalan probu almıştım. Daha sonra Ankara konya sokakta aşağı yukarı aynı fiyata benzerlerini de bulmuştum. Aşağıdaki resimdekine benzer bir probu. Heryerde satılan klasik bir prob kullanılıyor bu devrede. Güneydoğuya tayinim çıkınca devreyi kullanma şanşım olmadı. Akvaryumları boşalttım devre memlekette kaldı ne yazık ki.

nthere

@birkan

Teşekkürler. Daha çok probeların çalışma şeklini merak ediyorum. Klasik analog çıkış mı veriyorlar? Eğer öyleyse kaç volt arası? Bütün probelar standartmıdır? Eğer bunu öğrenebilirsem daha küçük güzel bir şey tasarlamaya çalışacağım

birkan

sayın enderpiyale
alsında linkini verdiğiniz sayfada problar hakkında herşey yazıyor ama ben yinede dilimin döndüğünce türkçe açıklayayım.

ph probları pil gibi elektrik üretiyorlar. ph 7 (nötr) de elektrik üretimi yok. Bazik sularda (-0.06 volt/pH ), asidik sularda ise (+0.06 volt/pH) yaklaşık elektrik üretirler. Yaklaşık diyorum çünkü bu değerler ph probları kullanıldıkça kayma gösteriyor. Kalibrasyon bu yüzden yapılıyor. Kolay gelsin.