uln2803 ile nasıl 24v dc röle sürerim?

Başlatan fractal, 12 Mayıs 2009, 14:22:38

OG

Röle valf gibi bütün endüktif yüklere benim tavsiyem http://rapidshare.com/files/232800532/role_valf.rar

Direncin değeri röleye/valfe bağlı olarak mümkün olduğunca büyük değerde olsun.

Valf AC ise yalnızca 22nF gibi kondansatör, diyot yok.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

fractal

OG hocam yardımlar için sağol.daha önce bu uln ile yapmıştım hiç bir sorun cıkmamıştı.şimdi ne oldu anlamadım.uln içinde zaten0 ters diyotlalr yokmu?acaba o diyotlarmı yandıda çalışmıyor..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

fractal

OG hoca gönderdiğin devreyi denedim olmadı:anlamadığım röelenin konatağına bişey bağlı değilken çalışıyor.rölenin kontağına bağlı selenoid valfin + ucu.kartımın beslemesi ile seleonid valflerin beslemesi aynı yerden.valfleri rölelerin kontaklarına bağladığımda glcd de yazılar kayboluyor.bağlı değilken kaybolmuyor..

OG

Valfler çok akım çekiyor ve kaynağı göçertiyor olmasın, genelde güçlü mıknatıslanma gerektirir ve bir hayli akım çeker.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

fractal

ozaman tek cözüm kartı ayrı valfleri ayrı kaynaklarla beslemek.hem optolar da ozaman daha iyi çalışır.yardımlarınız için teşşekürler..

camby

@fractal , Aslında ayrı kaynak değil de daha güçlü kaynak demek istemiş. Ne oldu devre çalıştı mı ? nasıl hallettin?
@OG , Rölenin bobin girişlerine koyduğunuz paralel kondansatör tam olarak ne işe yarıyor? Bu kondansatör yumuşak bir çekme ile daha çok ark ve parazit oluşmasına sebep olmaz mı? Bir kaç yerde daha gördüm ama nedendir anlayamadım?

fractal

rölenin bobininde anaktarlamadan dolayı oluşan akım parazitlerini filtrelemek ve röleye daha sabit bir gerilim vermek içindir bence.