Robot için başlangıç gereksinimleri

Başlatan knsptk, 13 Mayıs 2009, 20:10:45

knsptk

Arkadaşlar ben robotik işlerinde yeniyim.Şimdi anladığım kadarıyla devredeki elemanları belirli koşullarda ve düzenli çalıştırmak için adı her neyse microchip her neyse onlardan kullanılıyor.Peki bunun için ne gerekiyor.Pc için bir board alınıyor sanırım bitanede chip gibi birşey olmalı değilmi bunlar için genel bir açıklama yaparmısınız anlıyacağım şekilde...

Tagli

Olayı burada birkaç cümleyle özetlemek pek mümkün değil ama işin temelinde bir yazılım ile elektronik devreyi kontrol edebilmek var; ve bu elektronik devre de diğer donanımı kontrol edecek. Bunun için programlanabilir bir kontrol birimine ihtiyaç var ki buna mikrokontrolcü (microcontroller) deniyor. Bilgisayardaki işlemciler gibi ama işlemcilerde olmayan hafıza gibi fazladan özellikleri de barındırıyor ve elbette onlar kadar güçlü ve karmaşık değil. Microchip firmasının ürettiği PIC (ki bu bir markadır) mikrokontrolcüleri, yeni başlayan birinin rahatlıkla öğrenebileceği türden. İnternette ve bu sitede bunlarla ilgili bol miktarda bilgi ve örnek bulabilirsin. Ama sana tavsiyem bu işi sıfırdan anlatan bir kitap edinmen. İnternetten de indirebilirsin (eMule bu konuda çok zengin).
Gökçe Tağlıoğlu

knsptk

Bir sitede usb bağlantılı görmüştüm peki iki parçadanmı oluşuyor bu sistem yoksa tek parçadanmı.Yani board ve chip mi var yoksa board mı kullanılıyor sadece.

Tagli

PIC denilen şey tek bir çipten ibaret ama çalışması için elbette bazı harici parçalara ihtiyaç olabiliyor. Ayrıca bir de programlayıcıya ihtiyacın var. Bilgisayarda yazdığın kod bu cihazlar ile PIC'e aktarılıyor.
Gökçe Tağlıoğlu

knsptk

Bunların toplam ücreti nekadar yapar ortalama ona göre paramı hazırlayıp alacağım biryerden.

Tagli

Başlangıç için PIC, programlayıcı, breadboard, batarya, 7805 denen bir regülatör entegresi, birkaç direnç ve kapasitör, belki bir kristal (bazı PIC'lerin içinde oluyor zaten), birkaç LED ve bir miktar da kablo yeterli olacaktır. Sanırım 30 lira civarında tutar. Elbette zamanla pek çok farklı şeye ihtiyacın olacaktır ve bunlar da ek masraf demek ama hepsini bir anda almayınca pek hissedilmiyor.

Bu arada, yukarıdaki hesapta en dandik (15 lira civarındaki) programlayıcı alınacağını varsaydım, kendin yapabilirsen daha da ucuza gelebilir. Pahalı olanlar 100 lirayı geçebiliyor. Almışken iyi birşey almayı da tercih edebilirsin. USB programlayıcılar 50 lira civarında (muhtemelen biraz daha fazla olabilir) ve eğer bilgisayarında seri port yoksa (dizüstü bilgisayarlarda olmaz genelde) bunlara ihtiyacın var.
Gökçe Tağlıoğlu

knsptk

Çok teşekkür ederim herşey için.İstanbulda oturuyorum biraz araştırayım nereden temin edebilirim.

Tagli

Ben Kadıköy veya Karaköy'den alıyorum. Belki başka yerlerde de vardır. Karaköy'de daha fazla çeşidi daha uygun fiyata bulabilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

knsptk