2,83A Bipolar step motorlara göre iyi bir devre ARIYORUM.

Başlatan Cnccoder, 14 Mayıs 2009, 09:28:02

Cnccoder

arkadaşlar cnc projemi yaptıım elimde 3 adet 2,83amper bipolar motorda mevcut bu motorlara göre iyi bir devre istiyoorum atlama yapmayan ısınmayan torku iyi bir devre ... yapanlar, yapanı tanıyanlar,lütfen benimle özel mesajla haberleşşsinler sürem 1 hafta kaldı ....

haciman

@ Cnccoder

Hocam tebrik ederim makina şık olmuş. Fakat makina ile ilgili birkaç noktayı merak ettim.

1-) Liner eleman olarak ne kullandınız? Liner rulmanmı yoksa burçmu?

2-) Sonsuz vida mili gijonmu yoksa bilyalı mil mi?

Bunları şu nedenle sordum hassasiyeti en çok bu iki kısım etkiler. İşçiliğinizi çok beğendim fakat liner rulman kullanmadıysanız ve sonsuz vida mili gijon ise sistemde sürtünme fazla olacağı için hassasiyet çok fazla olmayacaktır. Ayrıca işe yarar torkda azalacaktır.

Bu sisteme mikrostep sürücü yakışır. En basiti TA8435 (2.5A peak) entegresi ile yapılabilir (bipolar motor için). Forumda devresini bulabilirsiniz. Bütçenizi biraz daha arttırırsanız PicStep (3A peak) sürücüsünü yapabilirsiniz.

Bi arkadaşımda 3 adet endüstriyel otomasyon makinasından çıkmış çok profesyonel mikrostep sürücü vardı sattık  :D Aynı sürücülerin daha kuvvetlisi bende var şu an. 1/10 adımda motorlar çok rahat 3000 deviri gördü (Mach3 100 Khz sınırından dolayı 3000 deviri aşamadım :D ) Biraz bütçeyi zorlayın fabrikasyon bir sürücü alın derim.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

Cnccoder

yatak mili olarakda civa çeliği denilen içinde krom bulunan parlak hassas  birmalzemeden kullandım bunu çoğu amatöre tavsiye ederim ama linear sistemler üzerine konunca ezilme yapıyor ..
linear hiç bi sistem yok yataklar transmisyon denilen biraz yumuşak bi malzemeden işledim mil ile arasındaki boşluk 0,01 dir. yane çin malı linear rulmandan bile daha hassas yanlız sürtünmesi fazla   vida mili olarak m12 saplama kullandım kendim cnc de açtığım için  somunuda kendim yaptıım rahat hareket ediyor ama göze batar bi boşluk yok . diğer bölgeler 1,5 cm lik aliminyum  malzemeden yapılmıştır  ..  

özel mesajla msn ninizi yollarmısınız _?