UV ledler

Başlatan Maxim, 14 Mayıs 2009, 09:50:58

Maxim

gerçekten UV ışığı veriyormu ? ultra viole

lightt

Selam,

Evet gerçekten UV ışık veriyor ancak ben performansını pek beğenmedim. Şöyleki Ledler enerjilenince normalde led yüzeyinde mor bir yüzey görmeliyiz, ancak benim kullandığım ledlerde led etrafında mor bir hare oluşuyor, başka bir değişle led görünür dalga boyundada ışık saçıyor. Örnek verecek olursak sahte para makinalarındaki florans lambalara baktığında sadece florasanı mor görürsün etrafında bir ışık hüzmesi olmaz, benim kullandığım ledlerde bir miktar hüzme oluşuyor. 10 tanesini birden yaktığında bu ışık miktarı rahatsız edici oluyor tabiki uygulamaya göre değişebilir bir durum.

timpati

öncelikle "gerçek" mor ötesi ışık için yapılan bir ledden mi yoksa "öyle denilen" bir ledden mi sözettiğimizi bilmemiz gerekir. birincisi oyuncak amaçlı üretilmiş (rengi mora benzeyen, daha çok maviyi andıran) ledler var piyasada. ikincisi ise tam da bu iş için üretildiği ileri sürülen "sahte" malzemeler de olabiliyor.

ultraviyole led değil ama ultraviyole bir lambanın (örneğin 4-6W'lık, eprom pişirmeye yarayan fluoresan kılıklı lambalar) ışığına sadece 2 dakika bakmanız, sonraki 2 gün boyunca sulu gözle dolaşacağınız anlamına gelir.
why mr. anderson, why ?

OG

Alıntı Yapışığına sadece 2 dakika bakmanız, sonraki 2 gün boyunca sulu gözle dolaşacağınız anlamına gelir
Belkide ileri bir tarihte körlüğe.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

UV demek mavi otesi demektir.

UV bir isik bandidir. Maviye yaklastikca gorulur bilesenler artar, uzaklastikca gorulur bilesenler kaybolur.

UV ledler maviye yakin bolgede isik verirler.

Lambalar tek bir dalga boyunda isimazlar. Yaptigi isimanin nerde tepe yaptigina ve ne kadar yayvan olduguna bakarak lamba kalitesi hakkinda fikir yurutulebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Maxim

Alıntı yapılan: "timpati"öncelikle "gerçek" mor ötesi ışık için yapılan bir ledden mi yoksa "öyle denilen" bir ledden mi sözettiğimizi bilmemiz gerekir. birincisi oyuncak amaçlı üretilmiş (rengi mora benzeyen, daha çok maviyi andıran) ledler var piyasada. ikincisi ise tam da bu iş için üretildiği ileri sürülen "sahte" malzemeler de olabiliyor.

ultraviyole led değil ama ultraviyole bir lambanın (örneğin 4-6W'lık, eprom pişirmeye yarayan fluoresan kılıklı lambalar) ışığına sadece 2 dakika bakmanız, sonraki 2 gün boyunca sulu gözle dolaşacağınız anlamına gelir.

evet hocam tam olarak onu merak ediyordum bende ,
yani eprom silme lambaları gibi bir etkisi olabilirmi acaba bu uv ledlerin?
yoksa sadece sahte para bakmak içinmi kullanılır ?

gerçek uv tip lambaların yerine geçermi bu ledler sizce ?

aslında paraya bakıyor ve o bir takım özellikleri görebiliyorsak,
uv özelliğide var demektir ,yoksa mavi gibi ışık vermekle paradaki bir takım yansımalar gözükmeyecektir .

timpati

toplam gücüne, frekans bandına ve kalitesine bağlı. önce bunlardan emin olmak (veri sayfalarına erişmek, ölçmek ve denemek) gerek.

bu arada, (affınıza sığınarak sayın @z) ultraviyole, "mavi ötesi" değil, "mor ötesi" demektir. mor ışığın dalga boyu mavininkine yakın olabilir ama biri mavi, diğeri mor.

televizyon tekniğiyle yakından ilgili olanlar bilir; beyazın daha parlak (canlı) olması için biraz mavi katmak gerekir. işt ebu yüzden bazı led imalatçıları bazı beyaz led tiplerine mavi ışık da katarlar, led çevresinde farklı renkler görülebilmesinin nedeni bu çabalar olabilir (veya duruma göre sahtecilik).
why mr. anderson, why ?

z

Haklisin maviotesi de nerden cikti. Mor otesi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com