proteus triac kontrol

Başlatan fractal, 17 Mayıs 2009, 12:31:10

fractal

arkadaşalr proteuta bu triacı kullanarak kıyıcı yapmaya calıştım ama resimdeki gibi oldu neden? şimdi 24 v olangerilimin  frekansı 50 hz ise peryot 20ms her 10ms iletimi belli zaman kesmem gerekiyor ise.tetikleme gerilimi 0v olduğunda triac iletimi kesmesi gerekmezmi?neden sıfır geçişlerde  gerilim sıfır olmadı.birde neden dirençin ordaki geilim ac değilde kare dalga oldu osiloskopta

Restantum cogniscutur Quantum deligutur

camby

Tetikleme gerilimi 0 olduğunda triyak iletimi kesmez. Triyak'a gelen gerilim 0 volt olduğunda kesime gider , yani verdiğin Ac24v gerilmin 0 geçişi sırasında olur bu. Sıfır geçişten sonra triyakın tekrar iletime geçmesi için tekrar iletime geçirmen lazım. Sıfır geçişten sonra ne kadar geç tetiklerden o kadar kıyıcı yapmış olursun.

fractal

ben çalıştırdım ve başka bir sitede pyalaşıma koydum.istediğim gibi oldu.ama ayn ısını moc3021 kullanarak yapamadım.mocla nasıl gecikme yapacağımı bilemiyorum.zaten moc sıfır gecişi otomatik tespit edip tetiklme yapıyor.sıfır gecişi yakalayıp gecikem e nasıl yapılacak?mocla

camby

Sanırım denediğiniz moclu devre bu . Ben de bunu yaptım ama gecikme ile uğraşamadım daha. Bu devrede gecikmeyi sağlamak için 220'nin yanına bir pot koyulmasının yeterli olacağını düşünüyorum.

fractal

yaptığım devre  buydu benim.ama mocla nasıl olacağını tam anlamadım.çünkü geçikmeyi zaten sıfır geçişten sonra veriyorsun.moc ise benim anladığım sıfır geçişte tetikliyor traic ı hangi zamanda verecesin geçikmeyiki zaten farketmez o sıfır geçişi bekler...

http://www.elektrotekno.com/about47444.html

camby

evet o yüzden bence bu 2 devre beraber kullanılmaz. Biz moc'lu devrede gecikme olması için 220ohm u arttırdığımızda zaten sıfır geçişten uzaklışırız . Sıfır geçiş dedektörünün de çıkışını Triyak sürücünün girişe verince Triyak iletime geçemez. O yüzden bence üstteki sıfır geçişi kullanmadan 220ohm' arttırmalıyız. Böylece triyak'ın tetiklenmesi için gereken akımı daha geç elde ederiz.
Ordaki devreni görmemiştim , zaten görsem de puanım yok :) sıfır geçişi nasıl yakaladın mümkünse burda da paylaşabilr misin?

fractal

devre bu

http://img197.imageshack.us/img197/8137/traickontroldevre.jpg

ben proteus 7.5 yaptım.istersen proteus dosyasında gönderebilirim...ccs c kullanıyorum...

camby

sıfır geçişi 5. bacaktan aldın dimi?
proteus ve ccs i de yollarsan sevinirim..

fractal

hiperaktifturk

fractal kardeşim bu verdiğin devredeki  pic16f675'in  entegresinin  .hex yazılımı varsa onuda koyabilirmisin sana zehmet şimdiden teşekkürlerimi iltiyorum.