16 channel led driver chip hakkında...tlc5945

Başlatan mustafa_cmbz, 18 Mayıs 2009, 10:42:35

mustafa_cmbz

arkadaşlar bir binanın dış aydınlatması ile ilgili bir proje aldım...her kat aralığına 4 veya 5 rgb şerit led kullanacağız...rgb ledler aynı anda dim yapacak ama diğer animasyonlarda dim olayı olmayacağı için sadece on_/off yapacak bunun içinde biraz kasıyor....

nette biraz araştırma yaptım ve 16 kanal kendi pwm'i olan ve adreslenebilir bir entegre buldum kodu TLC5945 yanlız data sheetinden çıkartamadığım noktalar var tabi ingilizcemizin eksikliğinden de kaynaklanıyor...

ilk olarak anlamadığım noktası GRAYSCALE PWM CONTROL bunun inceliği nedir ne gibi bir faydası vardır...

ikinci olarak pwm olayı...iç yapısının çizimlerinden anlayabildiğim kadarı ile kendi pwm modülü var ve bu pwm değerini programlayabiliyoruz....

üçündü kafama takılan soru ise rgb ledler bu entegreye bağlı olacağı için dim olayının haricinde programsal olarak ledleri direkt olarak 1-0 yapmak kolay olacakmıdır_?

http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/tlc5945.pdf

en son olarak benim yapmak istediğim işe uygun bir chip olup olmadığı tabi...piyasada bulunup bulunmadığı problem değil yurtdışından getirtebiliriz...tabi türkiyede bulunan bir yer varsa çok güzel olur...

görüşlerinizi bekliyorum özelliklede cihan hocamın görüşlerini daha önce bu tarz şeyler ile uğraşmış olduğunu gördüm ...

iyi çalışmalar....

volblood

Merhaba,
Texas'ın bahsettiğin gibi bir entegresi var ama pwm olayı için bu entegre şart değil. PWM olayını yazılımla yapabilirsin. 16 kanal sabit akım veren LED Driver'lardan temin edersen işin daha kolay olur bence. Eğer dim olayın çok derinlikli değilse (5 farklı ton gibi) yazılımla halletmek daha mantıklı geliyor bana.
Mesela macroblock'u kullanabilirsin: http://www.mblock.com.tw/
Bunun Türkiye'de temsilciliği var diye billiyorum.

mustafa_cmbz

tonlamalar pek önemli gibi durmuyor...projeyi görsel olarak çizecek olursak şöyle olacak...

proje genel olarak bu şekilde olacak...pwm olayını pic ile yapmaya kalkarsam iletişim problem olacak...bunu çözme için birde minik pic atarsak çok karışık bir kart olacak ve maliyet artacak...gerçi bu işte maliyet önemli değilde bir kartta 10 tane pic kullanırsak millet güler :D

http://www.mblock.com.tw/products_download.html

birde yukarıdaki linkteki entegrelerden hangisi benim işimi görür sizce bu firmanın çeşidi oldukça fazla gibi duruyor....

yapmak istediğim şeyi anlatabilmişimdir umarım....rgb led olayında resimdeki gibi binanın bütün her katındaki bütün rgb şeritler aynı anda renk değiştirecek sadece yanıp sönme animasyonlarında her şeridin renkleri ayrı ayrı sürülecek... on/off yapılacak....

kısacası her kata bir entegre atıcam ve herbir entegre 5 şerit rgb yi kontrol edecek....ve birde tek tek  on/off animasyon yaptıracak...

ingilizceyi geliştirmemenin zararları bunlar işte.. ah kafam ahh. :D

neyse bana bu tarz bir işlemde kullanabileceğim entegre kodu verebilirmisiniz acaba....tlc için özdisan ile görüştüm elimizde yoksa getirtiriz diyorlar...iyi çalışmalar...

volblood

macroblock'un linkindeki MBI5026'yı kullanmıştım. LED driver olarak kullanılabilecek en basit driver'lardan biri diyebilirim. MBI5027, MBI5028'de bazı kontroller var, bence projen için elzem değiller. Bu nedenle MBI5026'yı tavsiye ederim.
16 tane kanalı olan ve kanal başına 100mA çekebileceğin bir driver bu. bir rgb şeridi için bir driver kullanabilirsin. bu driver'da kanalları birleştirebiliyorsun diye biliyorum. yani driver'da bulunan 16 kanalı 5-5-6 şeklinde birleştirip, rgb'nin kırmızı-yeşil-mavisine bağlayabilirsin. Bu şekilde 500mA-500mA-600mA elde edebilirsin.

mustafa_cmbz

rgb olayında kendi pwm olayını kullanıyor değilmi_?

birde adresleme olayı nasıl...?

volblood

Benim bahsettiğim MBI5026'da renk tonlaması yok yani grayscale olayı yok.
Grayscale olayını yapmak için en basit mantıkla LED'i sürdüğün zamana T dersek T/2 zaman on, T/2 zaman off yaparsan %50 parlaklık elde edersin. Bu şekilde parlaklık ayarını gerçekleştirebilirsin, kanımca bu en son iş.
Öncelikle LED Driver'ı çalıştırmak lazım. MBI5026'nın 2. sayfasında bulunan blok diyagram fikir verecektir. 16 kanalı kontrol etmek için SPI'la 2 byte yolluyorsun entegreye. Bu byte'larda bulunan bit'ler LED'lerin on/off durumunu belirtiyor.
Şimdi benim kişisel bir tavsiyem daha, önceki mesajımda bahsettiğim 5 kanalı birleştirip şeridin bir rengine bağlamak, böylece 500mA'e kadar akım çekebilirsin.

adreslemeden kastını anlayamadım ?

mustafa_cmbz

kafam artık toplamıyor...gerçektende 1milyon oldum...

adreslemeden kastım pic ile kontrolü vs. demek istedim...

teknikelektronikci

mustafa bence volblood hocanin dedigini9 yapmaya calis sonucta 16 kanal kullanma ama yani 16 kanalda parlaklik ayari yapacagina 16 yi 3 e bölersen 5 erli grup elde etmis ve böylece her rengin parlaklik ayarini yaparakda ayni istedigin rengi elde etmis olursun

sölyediklerimde umarim yanlis bir bilgi yoktur entegre hakkinda bilgim yok o yüzden hatam ollabilir lütven düzeltiniz

bu arada spi ile haberlesiorsa ayni anda ayni hat üzerinden bir cok driveri de kontol edebilirsin sanirim ;)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mustafa_cmbz

banada öyle geliyor..bu işi öyle veya böyle yapacağım kaçarı yok özdisanın teknik destek'teki elemanlar ile görüştüm sağolsunlar yardımcı olacaklar...

bunun dışında yanlış anlaşılma var galiba...benim her katta bulunan 4-5 veya şeritleri ayrı ayrı bağlamam gerekiyor çünki animasyon yaparken her şeridin kırmızısına yeşiline mavisini ayrı ayrı kontrol etmem gerekiyorki yürüyen merdiven gibi bir animasyon düşündüğümüz için görsellik kendini belli etsin...işin en can sıkıcı tarafıda burası zaten işin içinden bir türlü çıkamıyorum hem pwm hem tek tek her şeridin rengine animasyon yaptırmak biraz zahmetli gerçi parasıda güzel ama ne yapalım...

gerçi bu 16 kanal pwm olayını gerçekleştiren entegreden bulabilirsek pwm olayınıda işin içine  katıcaz ama bulamazsak pwm olayı iptal edip her şeritteki 3 led ile keskin ana renkleri elde edeceğiz...

aslında yazılımsal olarak her pini tek tek pwm olayına tabi tutup diğer pine geçtiğimizde ilk pindeki değeri çıkışta sabitlesek sorun olmayacak ama olmuyor...

birde volblood hocama şunu sormak istiyorum...mesela bu entegrenin çıkışı bizim süreceğimiz ledlerin akım değerinin altında olduğu için entegrenin kanallarını birleştireceğimize çıkışlara n kanal veya p kanal fet bağlasak ledleri bu şekilde kontrol etsek daha mantıklı olmazmı maliyet bu açıdan önemli değil benim için önemli olan kart üzerinde fazla pic kullanmamak...bizim patrona kalsa 100 tane pic kullanacaz ama biri olaki panonun içini açar bakar arkamızdan sövmesin :D işin espirisini geçtim  fazla pic fazladan program işçiliği demek ve bütün piclerin senkronizasyonlu bir şekilde çalışması başlı başına bir dert olacak...

hocam bahsettiğiniz entegreyi nereden temin ettiniz acaba_? onuda sormak istedim...belki aradığım entegre sizin temin ettiğiniz firmada vardır...iyi çalışmalar...

teknikelektronikci

mustafa niye dmx 512 olayini arastirmiyorsun ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

cenkishan

http://tr.farnell.com/jsp/search/browse.jsp?N=500002+1004406&Ntk=gensearch_001&Ntt=microchip&Ntx=

Slm  sen bu ledleri power led kullanmayacaksın galiba 150 ma bahsedildigine göre Şimdi envayi çeşit led driver lar var.Senin her katta ayrı animasyonun olacagına göre RGB led kullanırsan her kata her renk için 1  led driver 3 led driver bu led driverlarda voltajı ve amperi belli degerde standart bu ledleri seri baglarsan dusuk amper ama yuksek voltaj paralel baglarsan yuksek amper dusuk voltaj gerekecek bunları planladınmı güç kaynagın ne olucak hazırda ki mean well guc kaynaklarını kullan kullanırsan onlarında standart voltaj ve amper cıkısları var onlara göre bir led baglama  kombinasyonu olustur.
http://tr.farnell.com/jsp/search/browse.jsp?N=500002+1004406&Ntk=gensearch_001&Ntt=microchip&Ntx=
burda da 8 , 9 PWM cıkıslı picler var buradan software hardware uygun gore pici sec  sonra

led driver lar dc dc convertör gibi calısanları var bunlar 350ma 700ma 1000ma 3000ma gibi cıkıs verenleri var vede dimm ucları var sen bu dimm uclarını aynı marka model den olursa ortaklayıp yada  tek bir pic pwm cıkısından yada bir cok pwm cıkısından kontrol edersin bunları baska cesidi de gate cıkıs olanlar buna da harici mosfet baglayarak cıkısına istedigin ampere kadar surersin.birde rgb led ler yapılmıs olanları var bu üründeki gibi http://www.catsemi.com/datasheets/4103.pdf
bunu future elecetronic alparslan camaklıdan alabilirsin sanada yardımcı olur.future electroniğin sitesine gir distrubitorler kısmında bulursun aklımda değil numarası Diğer bir alternatifte DMX tabiki bunu cozersen daha kolay olur
NOT:Umarım anlatabilmişimdir.
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

volblood

@mustafa_cmbz, ben olsam ne yapardım diye düşünüyorum ve şöyle açıklamak istiyorum (eğer projeyi yanlış anlamadıysam):
her katta bir adet pic + led driver'dan oluşan kart olacak ve kartlar rs485 ile bir anakarttan bilgi alacak. bütün animasyon, aç kapa bilgileri anakarttan gelecek. bir katta 4 şerit led olacak ve ayrı ayrı kontrol edeceksen 4x3=12 çıkışı ayrı ayrı led driver'a bağlarım (4 pin boşta kalmış olacak yani). en düşük ağırlıklı bite 1.şeridin yeşili geliyor diyelim ve 1.katta sadece onu yakmak istiyorum. o zaman anakartın göndereceği bilgi 0x00 0x01 olacaktır. tabi katların birbiri ile karışmaması için ID'leri olacak, buna hiç girmiyorum.
ben olsam projenin ilk önce bu şekilde çalışmasını sağlarım, diyelimki akım yeterli gelmedi, kullandığım led driver sayısını iki katına çıkarırım. buraya kadar pwm olayı yok. pwm'i en baştan beri söylediğim gibi ya yazılımla yaparım ya da grayscale kontrolü olan bir led driver seçerim ama kanımca bu ikinci aşama.
macroblock led driver'ları TD elektronikten aldım.

OG

HPWM'e sahip pic kullanacaksın. 3 HPWM li bulursan işin kolaylaşır. Bulamazsan 3 adet 16F628 ile 1 rgb ünitesi oluşturabilirsin.  Her led üniteye bu 3 çıkışlı kodçözücü gerekir. 1 adet de effekt üreteci yapman gerekir. Bu ünitelere data yollayacak, üniteler bunu alacak ve rgb pwm e çevirecek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mustafa_cmbz

projeyi kendim yapmayı tercih ederim..ayrıca proje dış cephede kanal aydınlatması olacağı ve binayı tamamen kaplaması gerektiği için (kanal yüksekliği max. 10cm) şerit led en mantıklısı....akım olayı fazla zorlamaz kullanacağımız fet olayı ile yada sizinde tavsiyeniz üzerine akım sınırlayıcı devreler ile aşılabilinir...maliyet bu projede önemli değil...

aslında daha öncede dediğim gibi olur var ama 10 tane pic kullanıldığı zaman adama gülerler gülmeyi geçtim söverlerde :D olaki biri panoyu açar bakar rezil oluruz...bunun yanında 10 pic'in senkronizasyonlu çalışmasıda başlı başına bir dert oğlu dert....

sanırım bu işi alayli hocamla özel görüştüğümüzde de dediği gibi dmx mantığı gibi bişeyle çözeceğiz en mantıklısı öyle geliyor netten tavsiyeler üzerine araştırma yaptım tamda benim aradığım ve işimi görecek şekilde bişey aslında benim düşüğüm iletişim sistemide böyle bişey ama pwm olayını çözemediğim için olay farklı yerlere doğru aldı başını gitti...

bu olayı çözdüğümde sanırım kabuğumu kırdığımı kendime kanıtlamış olacağım...proje bitsin (tamda tekirdağın göbeğine yapılan büyük işmerkezinin yanında zaten) karşısına geçip bi alayli hocama ve ustalara birer çay söyleyip bir tane  sigara yakıp onu seyredecem :D

yanlız işin birde diğer tarafı var.16 kanal pwm entegresini bulabilsem ben ona takla attırırım ama ya bulamazsam ve işi tamamlayamazsam korkusuyla inanın kendime olan güvenimi yitirme seviyesine geldim diyebilirim...acayip rüyalar görüyorum rgb şertiler peşimden kovalıyor felan :D

neyse işin oluru varda büyükleriminde dediği gibi dmx olacak...haberleşme işinide ya rf yada 2 hat üzerinden 485 olayını kullarak yapacağız gibi....

iyi çalışmalar...

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "OG"HPWM'e sahip pic kullanacaksın. 3 HPWM li bulursan işin kolaylaşır. Bulamazsan 3 adet 16F628 ile 1 rgb ünitesi oluşturabilirsin.  Her led üniteye bu 3 çıkışlı kodçözücü gerekir. 1 adet de effekt üreteci yapman gerekir. Bu ünitelere data yollayacak, üniteler bunu alacak ve rgb pwm e çevirecek.

hocam mantık güzel aslında fakat bu kısımda da şöyle bir sorun ile karşı karşıya kalıyorum...daha önce basic ile yazıyordum şimdi protona geçtiğim için dil aynı olsada yinede tam manasıyla bütün komutlara hükmedemiyorum...bundan dolayıdırki sizin düşündüğünüz gibi olacak olan bir tasarımda pwm üreten modül aynı anda hem haberleşme hemde dim olayını yapabilirmi daha önce bu tarz bir işle ilgilenmediğim için bilmiyorum...şu durumda anladımki şimdiye kadar abidik gubidik işlerle meşgul olmuşum...ama donanımsal eksiklerimde var tabi mesela bir deney kartım olsaydı her özelliği denemek için pcb basmak yerine deney kartında yazılımı yazar denememi yapardım....

neyse hep kendi olumsuzluklarımdan bahsediyorum inşallah bu yaşadığım durumu üniveristeden sonra aşarım ve yaşadığım olumsuzlukların bir artısı olur...

şimdi og hocamın dediği mantıktan gidecek olursak tek kafamı kurcalayan soru pwm için tasarlayacağımız modülde ki piclerin diğer kontroler picleri ile hem iletişimi devamlı sağlaması vede gelen datalar üzerinden pwm kontrol edilmesi olayını piclerin hangi donanımsal veya yazılımsal özelliklerinden faydalanarak yapabilirim...bana ipin ucunu gösterin ben gerisini hallederim...tek kafamı kurcalayan sorun bu_?

iyi çalışmalar....