transistor vs mosfet

Başlatan Maxim, 20 Mayıs 2009, 13:13:01

Maxim

birşey sormak istiyorum ,

MMBT2222 genel amaçlı kullanılan transistor ile
2N7000 mosfet arasında bir seçim yapmak gerekirse ,
bu iki üründe sot-23 kılıfında yani smd ,

daha ortada bir devre yok ,
ledli bir uygulama yapıcam ,yürüyen ışık falan değil ,daha basit ,
ledler yanacak sönecek falan .

MMBT2222 600ma civarında bir akıma
2N7000 200ma civarında bir akıma sahip

benim gördüğüm insanlar daha çok mosfet kullanmaya çalışılıyor ,
yada ben öyle fark ettim .

ledli devrelerde transistor veya mosfet olmasının çok önemi varmı ?
bu konuda yorum yapan olursa sevinirim .

Logan

Kullanım alanlarına göre çok farklılık gösterir. Hız kontrol ve motor uygulamalarında rahatlıkla mosfet kullanılabilir. Fakat sadece on/off yapan basit bir led devresinde kullanmak pek mantıklı bir çözüm değil diye düşünüyorum.
İmza.

OG

LED için süreceğiniz akım yüksek olunca mecburen mosfete yöneliyorsunuz. Örnek akım 5A
Normal transistörde açığa çıkan ısı en az 5*0,5=2,5W olur, hatta geçer.
MOSFET de 5*5*0,02= 0,5W, daha iyi mosfetlerle 0,2W gibi degerlere düşebilir. Paralel bağlamak gerekirse de mosfetde iş çok kolaydır. Çoğu mosfet PIC ile 5V civarında sürüldüğünde yeterli Rds elde edilebilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

timpati

lineer bölge çalışmaları için transistör, aç-kapa tarzı (kare dalga veya on-off) uygulamalar için mosfeti yeğleriz çünkü tam iletimde mosfet üzerinde (akım yolu üzerinde seri kolda) Rdson denilen dirençleri çok küçük olduğundan pek bir gerilim düşümü olmaz, dolayısıyla hem ısı olarak havaya atılan kayıp güç az olur hem de yüke aktarılan yararlı gerilim görece fazla olur.
why mr. anderson, why ?

mustafa_cmbz

eğer süreceğiniz led sayısı fazla ise bence fet kullanmanızı tavsiye ederim...bende 10 harflik led tabelalar için animasyon devresi tasarladım transistör kullanarak bir verim elde edemedim....zaten yaptığımız tabelalar standart olmadığı için kullanılan led sayısıda  farklı olabiliyor...bunun için bende iyi bir fet seçip devamlı bu malzemeyi kullanmaya karar verdim.

şuan ırfz44 kullanıyorum bir kola 200 led bağladım sorun olmadı ama bizim ledler 5mm mantar led olduğu için fazla da akım çekmiyor...yanlız og hocamın dediği gibi çekilen akıma göre transistörlerin üzerinde bir kayıp oluyor buda transistör kullanıldığında ledler ideal akım ile sürülemediği için ledlerin sönük yanmasına sebep oluyor  ve transistör ısınma yapıyor.

eğer fet kullanaksanız gate ucundaki direnç'in değeride çok şey fark ettiriyor diye biliyorum....iyi çalışmalar...

xenix

Başlık "BJT vs Mosfet" olmalı, mosfetler de transistördür.

Mosfetleri takarken daha dikkatli olunmalı. Eğer üretim yapan yer yeterince profesyonel değilse, insanlar lehimliyor ve elektrostatik bileklik ve masa kullanmıyorlarsa mosfetler kolay bozuluyor. Vgs gerilimini dokunarak ±20V üzerine çıkarıp bozabilmek mümkün.

mustafa_cmbz

bu fet'in karakteristik özelliğine göre değişir...mesela bir abimizin ölçü aleti vardı içinde özel bir fet varmış aleti nasıl yaptıysa bozmuş ölçe biçe fet'in arızalı olduğunu bulmuş...bahsettiğim malzemeyi çok araştırdı en son anlattığına göre karaköyde bir tükkanda bulmuş ama fet'in kutusu akıllara zarar bişeymiş 100ytl verdim diyordu... :D adam da demiş zaten ayaklarına elle temas etmeden cımbızla yerine yerleştir diye...