Min Akımlı Triyak (bulunabilen)

Başlatan OG, 21 Mayıs 2009, 23:37:55

OG

Yaptığım devrede yük akımı az olduğu için biline triyak türleri hold akımları yüksek kalıyor ve triyak çalışmıyor. Olabildiğince düşük akımlı triyak ne bulabilirim?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Mesela yuk akimin ne kadar. MOC serisi cipler fazla mi zayif kalir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

timpati

sistemi, triyaktan tristörlüye dönüştüremiyor musunuz peki?
why mr. anderson, why ?

OG

Valla arkadaşlar aptalca bir işe girdik, şöyle;

Ev otomasyon sisteminde halihazırda triyaklı dimmerler var. 220V fleman ampuller sürülüyor, Bunları LED ile değiştireceğiz, ve dimm edeceğiz.

Fakat dimm için gerekli bilgiyi mevcut 220V için kurulmuş dimmerlerin çıkışından alacağım. Tabi 220V ampullerin hepsi sökülmüş olacak (triyaklar yüksüz kalmış olacak) ve dimmer çıkışı benim led kontrol devremin girişine bağlanacak. Kontrol devresinde bu voltaj değeri ölçülüp ledler dimm edilecek.

Sorun burada başlıyor. Toplam 18 adet dimmer var ve bunların çıkışına yük bağlamazsak çıkış vermiyorlar, zaten otomasyon ünitesi yüksüz olduğu ikazını veriyor. Her ünite için (triyak çıkışı için) en az 10W yük bağlarsam kurtaracak ama benim devremin içi soba gibi olur. 2W lık uygun yük kullandım triyak çıkış vermedi, bu bile toplamda 36W ediyor.

Mevcut dimmeri açtım, triyakları PIC sürüyor ve triyak çıkışlarından örnek voltaj alıp düşürerek durumu kontrol ediyor. Bu girişlere uygun sabit voltaj verdim (yük var sansın diye) bu sefer yine triyağı sürmedi, sanıyorum PIC triyağın kesilme durumunu da izliyor. PIC, triyağı sürmeden voltaj görürse de kesiyor, sürdükten sonra voltaj görmezse de kesiyor. Yani programa müdahale gerek, PIC'in, sistemle i-bus haberleşme yapması sebebiyle buna imkanım yok.

Sonuçta mevcut triyağı söküp birebir düşük akımlısı ile değiştirmem gerekiyor. Tristör denemedim, belki PIC her iki alternansı da kontrol ediyordur. MOC tipleri aklıma gelmedi.

wsxwsx

Belki transistör koyarak (bc337) gibi kandırabilirsin.

Erol YILMAZ

@OG hakikaten SIKINTI bir işe girmişsiniz,

Mümkünse durumu anlatıp bu işi olması gerektiği
gibi yapın.

timpati

smd IC kılıklı tetikleme trafoları var (bir primer ve çift sekonderli), bunların çıkışına da anti paralel bağlı bir tristör çiftini bağlarsanız sorun çözülür gibi duruyor. tabii, pcb'de yer olup olmadığı ve maliyet sorunlarınızı bilmiyorum.
why mr. anderson, why ?

OG

Alıntı YapMOC serisi cipler fazla mi zayif kalir
Evet arkadaşlar MOC3052 problemi çözdü, içindeki triyak akımı fazlası ile düşük. Herkese çok teşekkür.