9V 2.8VA lik bir trafo(soru)

Başlatan AKP, 23 Mayıs 2009, 22:33:58

AKP

9V 2.8VA lik bir trafo var elimde bununla lcd pic ve röle üçlüsünü sürebilirmiyim?

nedense süremiyorum bana gerekli olan voltaj 5V ama 9V luk trafo ile süremiyorum.

trafo boyutları :

2.7cmx3cmx3cm

edit: regülatör olarak 7805 kullanıyorum

Problem hakkında yeterli bilgi veriniz, şema ve kodun ilgili kısmını paylaşınız, ilgili malzemeler hakkında teknik detay belirtiniz, unutmayın biz sizin ne yaptığınızı bilemeyiz.
Yeterli bilgi vermezseniz yeterli bilgi alamazsınız.
PicProje Moderatörü

dijital74

LCD arka aydınlatmayı iptal edip dene, bakalım ne olacak.

AKP

gokhangokcen

hocam süremiyorum derken pic de resetlenme tarzı şeylermi oluyor? eğer böyle birşey varsa filtrelemen zayıf demektir röleler çekip bırakınca bu durum oluşuyor olabilir bu konu hakkında forumda bir sürü konu ve cevap var bir göz gezdir derim kolay gelsin.
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

dijital74

Mikrodenetleyiciyi 5V ile sürmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. O yüzden 5v regüle devresi yapmış olmanız lazım. Kullandığınız röle de 5 v ile mi çalışıyor? Genellikle röleler 12v gerilim ile çalışır, bu nokta gözden kaçmış olabilir. Bir de röle bobinine ters bir diyot bağlanması gerekir 1n4001 yada küçük röleler için 1n4148 gibi. Regüle devrenizin çıkışını bir kontrol edin 5v geliyor mu?

Ya da en güzeli yaptığınız devreyi buraya koyun, daha sağlam fikir yürütelim.

pilot007

Alıntı yapılan: "dijital74"LCD arka aydınlatmayı iptal edip dene, bakalım ne olacak.

zaten arka aydınlatma lambası fazla bir akım çekmiyor.bencede röleyi sürmede bir problem yaşıyor arkadaş.
Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var.  Ben yumurtamı sana verdim, sen yumurtanı bana verdin.  Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var.  Ama,  Sende bir bilgi var, bende bir bilgi var.  Ben bilgimi sana verdim.Sen bilgini bana verdin. Bende iki bilgi var, sende iki bilgi var.

dijital74

Alıntı yapılan: "pilot007"
Alıntı yapılan: "dijital74"LCD arka aydınlatmayı iptal edip dene, bakalım ne olacak.

zaten arka aydınlatma lambası fazla bir akım çekmiyor.bencede röleyi sürmede bir problem yaşıyor arkadaş.

O da olabilir tabii ki, fakat arka aydınlatma 7805 çıkışına yüklenme meydana getirip gerilimde çökmeye sebep olabilir. Bu durumda pic düşük gerilim reset durumuna gider.

@AKP
Röle üzerindeki teknik değerleri buraya yazabilir misin? 12 v luk röle olabilir belki. Röleyi sürdüğün pic çıkışına röle yerine bir led bağla, devren çalışıyor mu görelim.

eLectronbLue

Süremiyorum demek ile neyi kastediyorsun?
Ben anlamıyorum neden bu kadar gizemli şeyler yazıyorsunuz. Neden yargıları ağzınızdan cımbızla çekmemiz gerekiyor. Biraz daha detaylandırsanız konu 1 günde bile çözülebilecek bir kolaylığa dönüşecek.

AKP

Arkadaşlar devremde bir problem yok 12V bir adaptör ile güzel çalışıyor. Benim problemim trafo ile aşağıdaki trafodan kullanıyorum. 9V 2.8VA yazıyor üzerinde, ölçtüğümde AC11.5V okuyorum trafo ucunda. Bu trafo ile devre çalışmıyor.

köprü diyod, kondansatör ve 7805, 100N hepsi var beslemede. Dediğim gibi 12V ile çalışıyor.

dijital74

Köprü diyot çıkışını ölçün. Ayrıca 7805 çıkışını ölçüp 5v gelip gelmediğini kontrol edin.

AKP

kalktığımda ölçerim önerin için sağol sonucu bildiririm.

hatmeto

9 V 2.8 VA demişsin buda 2.8 * 0,7 = 1,96 W yapar 1,96 W / 9 Volt = 0,217 A yapar Bu kadar akım yetmeye bilir. Birde röle çekince Voltaj 2 Volt seviyesine iner. Bilgine.... :(
Bir admin ataasözü derki: "biliyorsan paylaş mod yapsınlar. bilmiyorsan sus banlamasınlar"

AKP

Voltajlar gerekli yerlere gerektiği gibi geliyor fakat hatmetonun dediği gibi sanırım bu arada hatmeto arkadaşım 0.7 nereden buldun

dijital74

Röleyi aradan çıkartıp yükü transistörle sürmeyi deneyin. Bu işi yaparken LCDnin arka aydınlatmasını iptal edin. Bu kadar akımla devreyi ancak bu kadar çalıştırabilirsiniz.

Ne kadar  ekmek o kadar köfte hesabı....

bybik

Regülatör devrendeki 7805 değiştirmeni öneririm 7805 fazla güç veremiyor.Bunun yerine başka bir regülatör kullanırsan bence sorun çözülür.