AVR ve 8051 programlayıcı

Başlatan dijital74, 27 Mayıs 2009, 13:02:16

dijital74

Sevgilii arkadaşlar;

Çok aradım fakat bulamadım. Hem AVR hem 8051 (AT89 serisi) programlayan bir devre yok mu? Yoksa bunların programlama mantıkları farklı mı?

Bir de PIC programlamak için birçok USB programlayıcı dolaşıyorken, aynı çeşitlilik AVR ve 89 serisi için olsaydı ne kadar iyi olurdu. Saygılar.

volblood

Merhaba, AVR ve 8051'i programlayan programlayıcı yapmak istiyorsan devre şeması var mı nette bilemiyorum. Ama atmel'in "avrisp mkii" isimli usb programlayıcısı var:

http://www.atmel.com/dyn/products/tools_card.asp?tool_id=3808

Bunu kullanıyorum ve memnunum. Debug yapamasa da sadece programlayıcı arıyorsan güzel bir çözüm bence. Programlayıcının listesinde AT89C51/52'yi programlayabildiği yazıyor, ama ben ATMEGA serisiyle çalıştığımdan onları denemedim.

dijital74

Tuzludur o, dışardan getirtmek lazım. Hem desteklenen cihazlar içerisinde MCS51 serisi bir mikrodenetleyici göremedim.

Ben diyorum ki nasıl K128 gibi Branner8, GTP, ICD2Clone gibi USB cihazlar yapabiliyorsak, aynı mantıkla Atmel AVR, AT89 (MCS51) serisi mikrodenetleyiciler yapılamaz mı?

Yapılamaz mı derken hem bilmediğim için hem de teşvik etmek içindir bu sözüm. Belki yeni bir projenin başlangıcı olur. Çünkü sanırım Türkiyede AVR serisine gereken önem verilmiyor. Oysa ki bir çok avantajı var bildiğim kadarıyla.

volblood

Bilginiz olsun diye söylüyorum, Digikey fiyatı 34$. Arrow Türkiye'den kdv dahil 70 tl civarı almıştık.
Ayrıca programladığı cihazlar arasında AT89S51/52 var (önceki mesajımda AT89S51 yerine AT89C51 yazmışım, yanlış olmuş).

dijital74

@hogus üstad verdiğin programlayıcı için elimizdeki 89C2051'in programlanmış olması gerekiyor değil mi?