bilgisayar açılışta hata mesajı verip kapanıyor..

Başlatan ramazan10, 30 Mayıs 2009, 12:54:23

ramazan10

"Hardware monitor found an error"  bilgisayarım açılışta bu hata mesajını veriyor

açılırken ayarları ekrana gelip kısa bir süre 5-10 sn bekleyip kapanıyor.

bios ayarlarınada müdehale edemiyorum

biosu sıfırladım yine aynı şekilde devam ediyor nasıl çözebilirim sorunu.

fractal

hard diski görmüyor olmasın genelde hep böyle oluyor...
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

teknikelektronikci

monitörmü kapaniyor yoksa kasami kapaniyor ? bence öncelikle hard diski söküp onu bi güvenceye alin sonra ufak bo$ bir hard disk takip öyle deneyin ( maksat asil hard disk icindeki bilgielr yok olmasin) bu arada hard diski görmemekle bence alakasi yok görmese bile ne hdd kapanir ne de kasa en azindan ben öyle biliyorum
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

fractal

daha önce aynı uyarıyı almamakla beraber bu sorunla çok karşılaştım çoğunda ya hardiski görmüyordu ya sistem cökmüştü..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

ayhani

Merhaba defalarca bilgisayarım çöktü ve ben defalarca kurtardım umarım sizinkinide kurtarırız.

1-Öncelikle xp cd'nizi takıp cd'den boot ediniz.
2-Boot başladığında size sorulduğunda kurtarma konsolunu çalıştırınız(R tuşuna basarak-yalnız otomatik kurtarma ASR fonksyonunu demiyorum karıştırmayın):
3-Siyah dos  ekranı gelecektir. Siyah ekran gelince kullanıcı adınız varsa şifrenizi yazın. şifreniz yoksa admin şifresi sorulduğunda enter ile boş geçiniz.
4-Dos ekranında iken eğer işletim sisteminiz c: de ise dir c:
eğer işletim sisteminiz d: de ise dir d: yazıp entere basınız.
5-Eğer bu işlem sonunda hemen klasör ve dosyalar gösterilmiyor ve uzun süre geçtikten sonra, bilgisayar sürücünüzü klasörmüş gibi tanıyorsa veya hata veriyorsa sisteminiz windowsu başlatacağı harddisk bölümünü görmüyor demektir. Bende defalarca oldu bu virüs elektirk kesintisi vs den kaynaklanıyor. Bu durumda CHKDSK yazıp entere basın. CHKDSK hataları bulup düzeltecektir.
6-CHKDSK işlemi sonunda cd'yi çıkartıp bilgisayarı tekrar açın. Eğer açılırsa sorun yok. Bilgisayarınız iyi bir virüs taraması yaptırın. Eğer bilgisayar yine açılmazsa 8.adıma geçiniz.
8-CD'den boot ederek tekrar kurtarma konsolunu çalıştırınız.
9-Dos ekranı geldiğinide fixboot yazıp entere basınız. Sonra cd'yi çıkarıp bilgisayarı tekrar çalıştırınız. Açılırsa sorun yok açılmazsa 10.adıma geçiniz.
10- CD'den boot ederek tekrar kurtarma konsolunu çalıştırınız.
11-Dos ekranı açıldığında fixmbr yazıp entere basın. Ardından fixboot yazıp entere basın. Sonra sistemi cd'yi çıkarıp tekrar açın. Büyük ihtimalle sisteminiz düzelecektir.

NOT:Sorunu yukarıdaki metodla çözerseniz veya kendiniz bir çözüm geliştirirseniz sonucu buraya yazarsanız aynı sorunla karşılaşan arkadaşlar için yararlı olur. Saygılar.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

ferdem

Sorun işletim sistemi çökmesi değil bir donanım hatası.

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=Hardware+monitor+found+an+error&meta=&aq=f&oq=

Yukarıdaki bağlantıda çıkan forumlarda sorunu cevaplamışlar. Sanırım bazı donanımlarınızın güç kablosu çıktı veya gevşedi. Kolay gelsin.

ramazan10

arkadaşlar öncelikle yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

biraz uğraştırdı ama sonunda arızayı çözebildim

sorun bios pilinden kaynaklanıyormuş biosu yuvasından çıkartırken metal pens kulllanmıştım dolayısıyla pil kısa devre olunca pilin gerilimi düşmüş yani biosu sıfırlamak sorunun çözümü ama pil görevini yapamayınca ayarlar kaydedilemiyor dolayısıyla eski ayarlar geçerli olunca sorun devam ediyor taki bunu pilin gerilimini ölçünceye kadar farkına varamadım, ölçümde 2,25 V okudum ama olması gereken 3V  pili şarj edince pc normale döndü.