rolenin tetiklenmesi

Başlatan selvi, 03 Haziran 2009, 14:28:58

selvi

soyle bir durumla ilk kez karsilastim.bazen devreye besleme verirken hemen role cekiyor.normalde besleme verdikten sonra bazi kosullar gerceklestikten sonra role cekiyor.fakat ayriyeten- surekli değil-besleme verir vermez role cekiyor.
 devreyi pille besliyorum.bc548 npn transistor kullaniyorum.beyzine 1k direnc bagli.emiter direk topraga cekili.kollektorune role bagli.
 bazen beslemenin artisi bagli sonra pilin eksi ucunu devrenin eksi ucuna uste uste birbirinr surtugumde role cekiyor.ilk surtunmelerde role cekmiyebiliyor.
bunun nedeni ne olabilir.bu tur bir durum olabilir mi?nasil asilabilir?
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

Logan

Beyz ucunu 100K direnç ile şaseye bağladınız mı?
İmza.

selvi

beyz ile  emiter arasinda herhangi bir direnc yok.bir yerde npn transistorlerde beyz ile emiter arasinda en az 10k direnc olmasi gerekiyor seklinde bir degerlendirme vardi.tam anlamini cozememistim.

Logan

Ben normalde NPN transistörleri 4.7k öndirenç ve 100k ile beyz ucunu şaseye çekerek sürüyorum. Denemeni tavsiye ederim.
İmza.

selvi

belirtiginiz sekilde yaptim, sorun devam ediyor.

z

Senin devren sadece transistor ve roleden olusmuyor galiba. Transistorun beyz direnci nereye gidiyor? Isin icinde PIC varmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

selvi

16f628 kullandim.portb.4 pinine bagli 1k direnci uzerinde transistore.

mezire

pic ten beyze giden  direnci 560 ohm yap.  şaseden beyze 4k7 direnç at.  röle besleme ucunada ters diyot at.

buiba

kristal kullanıyorsanız mcrl direncini 1k gibi kullanın,power up tımer yanlış hatırlamıyorsam kapatın,option registerinin 7.bitini (1) yapıp 50 k lık iç dirençleri iptal edin.en önemlisi beslemeniz sabit değilse;brown out reseti mutlak kapatın.beyz- emiter arasına 10k direnç atın. ayrıca pili değdirdiğinizde pil devreden akım cekmek ister,sizin devrenizde ilk baglanmada bunu karsılayamıyor beslemenız cokuyordur.1 diyotla denemek için pilin artısını devreden ayırın.

selvi

devreni beslemesi piluzerinde 7805 regulesi uzerinde .regulenin girisine 100uf ve cikisina 47uf bagli.pic islemcisinin 14 ve 5 nolu ucuna en yakin noktadan 100nf bagli.mclr pinine 4k7 direnc uzerinde 5v bagli.
  devreye besleme verirken kablolar(ayni kutuplu) birbirine surtunme oldugunda eeproom degerleri degisiyor.once bahsettigim role cekiyor.bazen cekmiyor.role cekmedigihalde bile eepromdegerleri ya siliniyor yada sifirlaniyor.tekrardan degerleri yuklemek zorunda kaliyorum.
  devreye besleme verildiginde dtmf entegresi ve 16f84 entegresi var ve portb.4 ucuna role bagli.beyz emiter ucuna 100k bagli.ters diyot bagli.hatta pic ilk tanimlamalari yaparken role bagli ucu giris(trisb.4=1) olarak yonlendirdim.ne zamanki kosullar gerceklesti o anda role bagli pini cikis(trisb.4=0) olarak yonlendiriyorum.bunlara ragmen sorun cikiyor.wdt on ve wdt off konumlarinda da denedimsorunlar cikiyor.PWRT_ON 'Power on timer acik seklinde denedim.
 bir ara 12f675 islemcisini kullanmistim.anahtarla deveye besleme veriyordum.role cekiyordu.LVP_OFF konumundaydi.sonra foruma sormustum.LVP_ON yap denmisti.yaptim.sorun cozulmustu.

Ziya

datasheette powerup durumunda bacakların gerilim seviyesinin ne olduğu belirtilmiştir. Siz röle tetiklemesini bacak 0 iken yatırıyorsanız ve picin enerjilendirildiğinde o bacak 0 oluyorsa (sonradan 1 e çekiyorsanız) bahsettiğiniz röle tetiklemesi oluşur.

Bir de pic reset bacağına toprakla paralel kondansatör bağlayın ki bir miktar gecikmeyle pic çalışmaya başlasın.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

selvi

baglanacak kondansatorun degeri ne olmali.birde roleye donuk belirtiklerinizi tam  anlayamadim.biraz daha acimlayabilirmisiniz