SMPS ve AC Max Akım

Başlatan bymrz, 04 Haziran 2009, 10:34:32

bymrz

Arkadaşlar, SMPS lerde Ac den çekilen maximum akım nedir yaklaşık olarak bunu ölçen veya hesaplayan oldu mu...

Mantıken SMPS anahtarlamalı olarak çalıştığı için, zamanın belli bir süresinde yüksek bir akım çekecek ve diğer kısmında yük çekmeyecektir. Ama bu olay köprü diyottan ve kondansatör den sonra oluyor. Şimdi benim merak ettiğim AC kısımda olay nasıl oluyor.

Yani belli bi miktar SMPS i bağladığımda, benim neye göre iletken kesitini seçmem lazım. Ölçü aletiyle okuduğum amper değerine göre mi, yoksa maximum akıma göre mi?

Şimdiden teşekkür ederim...

remzi

Ölçü aletiyle okuduğun değer etkin değerdir. Kablo'larında satışı etkin değere göre oluyor. Yani ölçü aletiyle AC tarafından okuduğun akım değerine göre kablo takman gerekiyor...

bymrz

Ama ölçü aleti ortalama akımı ölçüyor olamaz mı, yani saniyenin çok küçük bi kısımında (100KHz) 1 amper çekiyordur , diğer kısmında çekmiyordur... Bu durumda da iletken seçerken yine ölçü aletinden okunan değeri mi dikkate almak gerekir...

CLR

Alıntı yapılan: "alone_lover"

Mantıken SMPS anahtarlamalı olarak çalıştığı için, zamanın belli bir süresinde yüksek bir akım çekecek ve diğer kısmında yük çekmeyecektir. Ama bu olay köprü diyottan ve kondansatör den sonra oluyor. Şimdi benim merak ettiğim AC kısımda olay nasıl oluyor.

Yani belli bi miktar SMPS i bağladığımda, benim neye göre iletken kesitini seçmem lazım. Ölçü aletiyle okuduğum amper değerine göre mi, yoksa maximum akıma göre mi?

Ama ölçü aleti ortalama akımı ölçüyor olamaz mı, yani saniyenin çok küçük bi kısımında (100KHz) 1 amper çekiyordur , diğer kısmında çekmiyordur... Bu durumda da iletken seçerken yine ölçü aletinden okunan değeri mi dikkate almak gerekir...

Soruda , 50Hz AC'deki akım için kablonun ne olacağını soruyorsun.
100Khz'de çekilen akım , switching yapılan kısımlarındaki komponent ve iletkenleri ilgilendirir, bu 50hz'deki kablo kalınlığını çok fazla ilgilendirmez sadece  rms olarak ilgilendirir.
Bunun sebebi, frekans düşük olduğu için (50Hz) , kablo dc'deki gibi davrandığı kabul edilebilir. Yani akım, kablonun içinden tüm noktalarda eşit şekilde geçer. Dolayısıyla Remzi arkadaşımızın söylediği gibi rms'e göre kablo kullanmalısın.

Varsalım, frekansı 50Hz değilde çok daha yüksek bir frekans(mesela  100khz)  olsaydı farklı bir kablo (aslında akıma göre bir kaç kabloyu paralel ) kullanmak gerekirdi. Çünkü sistemde deri etkisi (skin effect) dediğimiz olay ortaya çıkar. O zaman kablo kalınlığı çok daha fazla önem taşırdı. SMPS içindeki trafoda kullanılan tel bu anlattığım mantığa göre seçilir.

Kutay;
Knowledge and Experience are Power

bymrz

Teşekkür ederim... O zaman ölçtüğümüz değere göre kesiti seçeceğiz.  :)

teknikelektronikci

merhaba
100 watt 12 volt luk bir smps aldim bunun girisindeki akimi ölctüügmde ac ampermetre de 55mA cekiyor yani 220 Volt da 11 watt eder bu acaba normalmidir ? cikisda ise 280 tane led sürüyorum  ( 4 beyaz  seri ledler paralel baglandi)cikisda toplamda 75 ma(dc ampermetre) cekiyorum 12 volt da yaklasik 1 wat eder o zaman sebekede cektigim bu 10 watt sadece smps de mi harcanyior ? yoksa benmi bi yerde bir sey kaciriyorum
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Erol YILMAZ

280 adet ledi 1W ile mi besliyorsun ?

ölçümlerinde bir yanlışlık olmasın ?

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Allegro"280 adet ledi 1W ile mi besliyorsun ?

ölçümlerinde bir yanlışlık olmasın ?

hocam dedigm gibi 4 tane led seri ve bu ledler kendi araalrinda paralel yani toplamda 72 tane paralel var her bir paralel de 4 led seri bagli beyaz mantar led kullaniorum ve bunlar tanesi  3.2 volt 4 tanesi 12.8 eder ama ben 11.7 volt veriyorum ama buna ragmen tabi 1 watt dan fazla olmasi gerek ama dc amper metre 75ma cekyior hani 750 de değil 75ma ya benim avomere sapitti ya da gecekten öyle
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

bymrz

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "alone_lover"Ölçü aleti ! ! !

hocam valla dandik de bi sey değil 30-35 tl ye almisti lise 2 de 6 senedir kullaniyorum :D ama sanirim ölcü aletinde :D

teknikelektronikci

ya üstadlar kac saatir kafayi yicektim gittim bir daha daha ölctüm simdi 350mA cikti bir ara gene 75mA gösterdi ama sonra devamli 350 gösterdi bu durumda 4.2 watt eder ( cikis) ama bu sebekeden 11 watt cekyior geri kalan 6.8 watt smps de mi harcaniyor ?

Erol YILMAZ

AC akımı acaba düzgün ölçtün mü ? ;)

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Allegro"AC akımı acaba düzgün ölçtün mü ? ;)

hocam dc yi düzgün ölctügümden bu sefer eminim :) ama ac de sanirim düzgün 45ma cekiyor 220x 45mA= 9.9 watt eder ama bu sefer verim = w2/w1  di sanirim  bu durumda 4.2watt/9.9awtt=%42.4 ki bu da bir smps icin kötü bir deger ki gel gelelim 9.9 watt- 4.2 watt =bu smps sadece calismasi icin 5.7 watt mi harciyor ??  sanirim true rms bir avometre alma zamani geliyor

Erol YILMAZ

Mesajlarda göremedim, Kullandığın SMPS kaç Wattlık ?

Mesela ihtiyacın 5W ise 10W lık bir model kullanabilirsin.
Kayıpların çok daha düşük olacaktır.

100W lık bi SMPS in kaybının daha yüksek olacağını söylemek zor değil.

ve SMPS gücüne bağlı olarak düşük güçlerde verim düşük olabilir.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Allegro"Mesajlarda göremedim, Kullandığın SMPS kaç Wattlık ?

Mesela ihtiyacın 5W ise 10W lık bir model kullanabilirsin.
Kayıpların çok daha düşük olacaktır.

100W lık bi SMPS in kaybının daha yüksek olacağını söylemek zor değil.

ve SMPS gücüne bağlı olarak düşük güçlerde verim düşük olabilir.

hocam ilk ölcüm yaptigimda 120 wat lik kuallnyiordum simdi 25 watlik ama durum pek degismedi su an 25 lik ile 9.9 watt harciyor ben smps leri böyle bilmezdim ya da bildigm gibi de benim saglam avometre almam lazim ne dersiniz sayin alegro hocam