Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

gsm modülü

Başlatan teknikelektronikci, 04 Haziran 2009, 22:24:40

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

arkadaslar gsm modüllü sonunda aldim ve bugün elime ulasti gercekten cok güzel bir cihaz daha calistirmadim ama calistircam yarin veren satin aldigim arkadas örnek kod da göndercek insallah yakinda uygulamalr yapmaya baslayacaz :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

nthere

@teknikelektronikci

Ben satıcıdan kod istemiyeyim, sen mümkünse buradan paylaş =)
Bu modul gayet güzel ve ucuz. Diger arkadaşlarda yararlanır böylece.
Yalnız dikkat et biz bilgisayara usb-seri çevirici ile bagladık bu modulu ve birini yaktık. Direk pice baglayarak uygulama yapmanı tavsiye ederim. Eger bilgisayarında seri port varsa dene ama çeviriciler sorun çıkartabiliyor.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "enderpiyale"@teknikelektronikci

Yalnız dikkat et biz bilgisayara usb-seri çevirici ile bagladık bu modulu ve birini yaktık. Direk pice baglayarak uygulama yapmanı tavsiye ederim. Eger bilgisayarında seri port varsa dene ama çeviriciler sorun çıkartabiliyor.

hocam bu iyi oldu ama malesef bende cevirici var ve mantigini anlamak icin cevirici ile yapmam gerekiyordu acaba sizin kullandiginiz cevirici ft232 limi ? benimki baya bi kaliteli o yüzden sorun cikartirmi bilmiyorum bunun icinde max232 benzeri converter varmi acaba ? belkide o yüzden yanmistir ( yoktur diye) ne dersiniz ?

teknikelektronikci

hocam birde bende su an besleme icin 6 li telefon soketide yok umarim bulunabiliniordur daha cihazi denemedim bile calisip calismadigini siz nasil calistirdiniz ?

birde bende anten de yok siz antensiz calistirabildinizmi ? sanirim simi taktiktan sonra eger sinyal varsa isik yanip sönüyormus birde sizden ricam buat komutlarinin oldugu kilavuz varsa sizde gönderebilirmisiniz ?

nthere

o soket rahatlıkla bulunabiliyor.
Antensiz çalısmasına çalısır ancak kapsama alanı düşük olur kanaatindeyim.
Komut derken "AT" komutlarınımı kasdediyorsunuz?
Elimde öyle bir klavuz yok şimdilik.

teknikelektronikci

hmmm anladim tesekür ederim hocam

aldigim kisiye söyledim bana göndercek source kodlarini ordan bir seyler yapmaya caliscaz bana simdilik pic ile sms gönderebilemk olsun yeter en azindan kordinatlari gönderir veya kapi acildi kapandi motor calisti v.s diye :)

burdada gelsin paylasirim

BenC

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"
Alıntı yapılan: "enderpiyale"@teknikelektronikci

hocam bu iyi oldu ama malesef bende cevirici var ve mantigini anlamak icin cevirici ile yapmam gerekiyordu acaba sizin kullandiginiz cevirici ft232 limi ? benimki baya bi kaliteli o yüzden sorun cikartirmi bilmiyorum bunun icinde max232 benzeri converter varmi acaba ? belkide o yüzden yanmistir ( yoktur diye) ne dersiniz ?

öncelikle modülün datasheet ini okuyun. Eğer 3v3 ise port normal max232 ile çevirmeyin. max232 5 volt (ttl) rs23 dönüştürür.  bunun yerine max3221 kullanın. Bildiğim kadarıyla o halde satılan modemler içerisinde direkt çevirici olması lazım. En güzeli datasheetine bakın ona göre tasarlayın.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

BenC

https://www.picproje.org/index.php/topic,20537&highlight=gprs bu linkte gayet güzel ve denenmiş bir araç takip güvenlik sistemi ve kaynak kodu mevcut. Önemli olan mantığı kapmak. Sonuçta kullanacağınız modemle haberleşmeniz AT komutları ile olacak. Linkteki projede embedded TCP/IP gömülü olan Motorola GM24 kullanılmış. (GPRS için) sizin modülde de varsa kodla biraz oynayarak kendinize uyarlayabilirsiniz. Eğer yoksa sil baştan Network protokollerini özelliklede TCP/IP, LCP,PPP,PAP vs öğrenip kendiniz yazmanız gerekecek. Sadece SMS ve dial-up kullanacaksanız gerek yok. AT komutları yeterli bunun için. Sonuçta gsm de olsa modem desteği var. Aynı linkteki kodda sms dial-up  var zaten bence bir inceleyin. Fikir vermesi babında güzel olur diye düşünüyorum.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

teknikelektronikci

valla sahsen hepsini yavas yavas ögreneye nietiyim acelem yok ticari değil bana sms bile yeter aracin kordinatlarini göndersin yeter ama linkteki kod baya bi saglam

teknikelektronikci

enderpiyale hocam

hocam ben buna besleme verdim ama calismadi sanirim 4.pin olan hr-in

Active high control line used to switch
on the modem
VIH > 5V, VIL < 2V
Power on: t > 0.2s

den voltajmi vermek gerek acaba bir bilginiz varmi ?

nthere

Datasheette şöyle yazıyor.

Vccye direk bağlandığında modem çalışmaz.
To-in olan pine 0.2s veya üzeri voltaj uygulamalısın.
Hr-in pininede 1-2 saniye arası voltaj verdiğinde modemi kapatacaktır. 3.5 saniye üzeri verirsen modem hardware reset olacaktır.

teknikelektronikci

hocam tesekür ederim simdi daha emin oldun su yarinki finalide atlatayim hemen bu ise girisecem

teknikelektronikci

evet arkadaslar üstadlar
gsm modül sonunda calismistir ve sebekeye baglanmistir fakat daha pc ye baglayipda gönderdigi komutlari göremedim su an sadece led yanip sönüyor yani sebekeye bagli anlamina geliyor (  evin icinde sabit yaniordu yani sebekeye bagli değildi ama cam kenerina götürdüm ve sebekeyebaglandi ) önümde 4 bütünleme sinavim var onlarida vereyim calismalara devam edecem

enderpiyale hocam aldigim kisi malesef halen kodlari göndermedi

teknikelektronikci

gsm modül ile arama yapma aranmaya cevap verme sms gönerme islemlerini su an rahatca yapabiliyorum bu gm29 modülü keisnlikle tavsiye ederim isteyen arkadasalrada yardimci olurum zaten yakinda proje bitince insallah paylasmayi düsünüyorum .