Reed röle tipi hakkında

Başlatan Maxim, 05 Haziran 2009, 13:34:33

Maxim

normal minik cam reed röleler vardır ya piyasada ,
mıknatıs yaklaşınca uçları kısa devre olur ,

onun tam tersini yapabileceğim bir ürün varmı piyasada
aynı şekilde,aynı tipte fakat mıknatıs yaklaşınca 2 uç kısa devre olmayak tam tersi kısa devre olan uçlar açılacak ?

ne denir buna, NC kontak yani ,
normalde kapalı

ipek

3 uçlu tipleri gözüküyor fakat ülkemizde varmı bilemiyorum Hamlin kataloğunda var fakat röle olarak var üzerindeki bobini almak gerekir.

not böyle bir uygulama yapmak zorunda kalmıştım yöntem şu idi reed elemanına yakın bir yere basit bir mıknatıs yerleştirdim ve kısa devre olmasını sağladım,daha sonra bunu uyaran kola aynı mıknatısdan iki adet yapıştırdım yaklaşan kol baskın çıktığı içi reed elemanını açık devre durumuna getiriyordu...

ilk yazdığım mesaj yanlış yere gitti dikkate almayınız..

mustafa_cmbz

ben bir ara cam olanların ayaklarını çeviriyordum ama şuan piyasada satılanların ayakları acayip sağlam çıt kırıldım malzeme olduğu için bilmiyorum denemek lazım....

belki bu kapı alarmlarının içindeki reed rölelerin dandiğine denk gelirsen ayaklarını çevirerek normalde kapalı olarak kullanabilirsin hocam...tabi buda 1-2 adet için ama seri üretim tarzı bişey içinse olmaz :D

ete

Piyasada NC yani normalde kapalı kontak olanlarda mevcut. Bir ara Ankara KOnya sokak dan almıştım. Epeyce oldu şimdi var mıdır bilemiyorum ama ararsanız bulursunuz gibime geliyor.
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

tayyar

Bir kaç ufak baglantı ile ufak bir röle kontrol edilebilir; o şekilde istediğiniz bağlantıya çevirebilirsiniz. Tabi yer ve maliyet sıkıntısı yoksa.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

mustafa_cmbz

aslında bu tip reed röleye neden ihtiyaç vardır onuda sormak lazım diye düşünüyorum eğer reed rölenin durumu pic ile kontrol edilecek ise bence aranılan tip reed röleye ihtiyaç yok gibime geliyor ama ihtiyacın sebebi mekanik olarak bir soruna çözüm bulmak ise bişey diyemiyeceğim...

maxi hocam reed rölenin konumunu neyle algılatacaksınız yani devrede pic olacakmı_?

Maxim

devrede pic falan olmayacak
basit bir devre zaten,
bir adet led kontrol edicem, bir kapak var açılınca led yanacak, o kadar .

Murat Mert

Sn maxiboost her iki tipte mevcut bir ara küçük bir otele energysaver yapmıştım onda dediğiniz gibi bir malzeme kullandım. Ama bulamazsanız reed röle ile mıknatsı biraz aralı yerleştirirsiniz kontak kapalı olur arasına metal sokunca manyetik alan mıknatıstan dolayı gideceği için kontak açılır. Kolay gelsin.
mert07

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

wsxwsx

Eğer maliyet aşırı önemli değilse, bu işin en kolay şöyle yapılır. röleyi , yerine uydurmaya çalışırken oluşacak estetik sorun da giderilmiş olur.

Alarm sistemlerinde kullanılan magnetik sviç ve bc337 gibi bir transistör bağlanır. Bu kontaklar normalde kapalıdır. Transistörün beyzini toprağa kısadevre eder.  Kutu açılınca kollektöre bağlı led yanar. normalde beyz , 10k dirençle beslemeye bağlı olur.

Bu kontakların toptan fiyatı 1-2$ civarı.

stlg

Ters calıstırmak istiyorsan mıknatısı uzaklastıracagına kapak acılınca mıknatıs reedin yanına gelsin boylece ledinde yanmıs olur
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ErsinErce

Böyle birşey işinizi görür galiba

AKP