75 bit Paralel Çıkış Almak

Başlatan camby, 09 Haziran 2009, 16:12:17

camby

Bilgisayarda yazacağım bir program ile (visual basic ile yazmayı düşünüyorum) , 75 adet çıkış almam lazım. Paralel port kullanmayı düşündüm ama seri port da olabilir. Paralel porttaki Bu sınırlı çıkışımı 75 adet çıkışa nasıl çoklayabilirim? 75 farklı röle sürecek gibi de düşünebiliriz.

Picproje dergisindeki 74LS164 elemanını kullanarak PIC16F84A'nın I/O (giriş/çıkış) hattını çoğaltan bir uygulama gördüm ama o uygulama ile 3 giriş 8 çıkış var ama 75 çıkış biraz fazla :)
Bunun daha uygun bir yolu var mıdır ? Nasıl yapabilirim?

hoguz

Paralel Porttan 75HC595 sürebilirsin.Role koyucaksan uln2803 de koyman gerekir çıkışlara.

buiba

shıft regıster entegreleri kaskat baglayabılırsınız.ve 3 ucla yapabılırsınız.ben 4094lerı bu sekılde cok kez kullandım.

camby

yok röle kullanılmayacak , aksine hızlı bir veri iletimi olması lazım , hocam görüntü işleme ile ilgili birşeyde kullanılacak diye görev verdi bana:) tam detayını (şimdilik) bilmiyorum , yarına kadar yapmam lazım.

Ayrıca bu tarz bir proje hiç yapmadım , terimlere biraz yabancıyım daha detaylı açıklarsanırız sevinirim , mesela kaskat bağlamak nedemektir?

yardımlarınız için teşekkür ederim

camby

74HC595 i kullanmayı düşünüyüyorum . Fakat paralel portun 8 çıkışı var , 2sini clock ve enable olarak kullansam geriye kalıyor 6 tane ve herbir 74hc595in de 8 çıkışı olduğunu düşünürsek 6*8=48 çıkış oluyor anca.
O yüzden 74hc595 çıkışına 8 adet 74hc595 bağlamayı düşünüyorum
(sanırım buna da kaskat deniyor?)
Fakat datayı alacak olan entegre ile peşine bağlı olan 8 entegrenin clock ve enable pinlerini ayırmak gerekiyor galiba. Kaskat bağlı şeması olan varmıdır?

omenek

UCN5812 yi bir incele, hatırladığım kadarı ile 20 bite kadar seri /paralel
olması lazım.

hoguz

Alıntı yapılan: "camby"74HC595 i kullanmayı düşünüyüyorum . Fakat paralel portun 8 çıkışı var , 2sini clock ve enable olarak kullansam geriye kalıyor 6 tane ve herbir 74hc595in de 8 çıkışı olduğunu düşünürsek 6*8=48 çıkış oluyor anca.
O yüzden 74hc595 çıkışına 8 adet 74hc595 bağlamayı düşünüyorum
(sanırım buna da kaskat deniyor?)
Fakat datayı alacak olan entegre ile peşine bağlı olan 8 entegrenin clock ve enable pinlerini ayırmak gerekiyor galiba. Kaskat bağlı şeması olan varmıdır?

Hepsinin RCLK ve CLK ları paralel olacak SERIN ve SEROUT lar bırbıne girip cıkıcak bu kadar.İstersen MCLR pininide kullanırsın.

camby

Yanlız çokladığım pinler birbirini etkilememesi gerekiyor, shift register da bu problem olabilir mi? Çıkışlar birbirinden bağımsız olması lazım , kayan yazı gibi birşeyler düşünmüyorum ,  "74259 gibi Adressable Latch" diye bir şey geçiyor , bu tam olarak ne anlama geliyor?

Murat Mert

Arkadaşım pic bilgin nedir bilmiyorum ama 16f877 ile 74595 veya 74164 ile bunu port çoğullayarak seri port ile yapabilirsin.
mert07

bigbey

Shiftregister 74HC595 seri bilgiyi paralel bilgiye çevirir

Bu şekilde kullanabilirsin.
LPT port'un dan D0,D1,D2 uçlarını bu iş için kullandığını varsayalım.
uçların durumuna göre port'a 0 ile 7 sayısı arasında göndereceğin değerler ile şiftregisterlere istediğin datayı yollarsın.
TA6R

nthere

75 röle yada her neyse iyi güzel sürülür ancak, hocanız tam olarak ne istiyor?
Hocaları anlamak güç! Yarına kadar yap getir dediği bir şeyin detayını açıklamaması gerçekten düşündürücü. Bana sadece size bir şey öğretmeden kullanma amacı güdüyormus gibi geldi.
Nasıl bir görüntüyse artık!

camby

74595'leri peşpeşe kullanarak yaptım , 75 biti shift register gönderip sonra enable yapıyorum. Teşekkür ederim.
Bakalım bugun öğrencez detayları inş hocadan:)