Lm331

Başlatan mikromuh, 09 Haziran 2009, 21:03:26

mikromuh

Selam arkadaslar, Lm331 ile 0-50mV arasi voltaj girisini frekansa cevirecek bir devre ile ugrasiyorum. Simulasyon calismalari sonuclari guzel lineer değil tabi ama pratikte ne olur? Bu entegre ile calismis arkadaslardan yorum rica ediyorum.

Ornek cevirim deneme sonucu;
1mV 1101 Hz
50mV 10002 Hz

OG

Bu entegrenin KA331 olan muadillerini almayın, National marka LM331 olanı alın, çok sağlıklı çalışıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ipek

Bu IC ile aynı EXAR 4151 ile uğraşmıştım sonuç tatmin edici idi fakat oynadığınız aralık çok dar netice linear olmayabilir.

Erol YILMAZ

Bu entegre 50mV a kadar olan sinyallere ne kadar duyarlılıkta cevap
verebilir bilmiyorum ama düzgün çalışırsa termokupl sinyallerini direkt
olarak frekansa çevirebilmek demek olur bu...

mikromuh

Hocam proteus herzamanki gibi calisir diyor,ancak pratikte bu aralikta calisabilecegine bende inanmiyorum.Daha once amplifier calismalarimda OP07 kullanmistim.Simulasyonda guzel sonuc veriyordu,ancak pratikte tam bir fiyasko idi. :lol:

Erol YILMAZ

Ne anfisi tasarlıyorsun ?

Belki benzer konularda çalışıyoruzdur :)

mikromuh

Instrumental amplifier,termokupul yukselteci ile ugrasiyorum.OP07 ile calistim guzel bir opamp ancak tatmin edici değil.Hata payi yuksek.Eldeki imkanlar da yetersiz.1-2 yil once bir tasarimda termkupl voltajinin frekansa cevirlerk okuma yapildigini gordum.Birde bu yolu denemek istedim.

pcb_desing

slm
op07 bu iş icin uygun degıl genelde lm308a serısı kullanılıyor birde lm331 uygulaması ile karşılaştım oldukca saglıklıydı

Erol YILMAZ

OP07 bu işler için "yoldan beri" :) diye nitelendirilebilecek eski bir opamp.

Ama çok daha yeni modeller var,
Termokupl için, Instrumentation Amplifier olması iyi olur.
ister 3 opamplı tasarım yaparsın, yada hazır alırsın,
hazır instrumentation amplifier ları tavsiye ederim.

Bulabilirsen,
AD623,
AD8230,
MCP607..MCP609 ( Microchip Precision Opamp)
MAX4460
INA128
vs  gibi modeller gayet iyi olabilir.