TFT Touch Screen

Başlatan F493, 18 Haziran 2009, 16:53:08

F493

Selam Arkadaşlar,

PIC18/PIC24 ile haberleşebilecegim ve PC arayüzü baglantısı olan bu şekilde GUI arayüzü hazırlanabilen bir TFT Touch Screen' e ihtiyacım var.  Bununla ilgili fiyatlar ve temin durumu nedir. Amacım PIC ile GUI arayüzde yapılan işlemleri alıp (I2C olabilir veya benzeri) bunu ModBus üzerinden PLC ye göndermek. 7'' uygundur üstüde olabilir. Bu konuda önerilerinizi bekliyorum.

TFT Touch Screen'in İşlemciyle haberleşebilecegim bir haberleşme protokolü olucak. Birde PC ile GUI arayüzünü tasarlayıp onu TFT Touch Screen' e yükleyebilecegim bir arayüz. Ya da sizin degişik önerileriniz.

Esen kalın.

MC_Skywalker

http://industrial.omron.com.tr/tr/products/catalogue/automation_systems/hmi/default.html

Omronun RS232 den haberleşen modülleri var onları kullana bilirsin.

Bizim makinalarda NT serisinin çok eski bir modeli var.

F493

Selam ,

Microchip'in TFT Touch Screen'i var ama çok küçük. Aynı şekilde benim geliştirebilecegim 7'' ve üstü yokmudur acaba. Ya da Microchip'in  kullandıgı TFT Touch'ın  Daha büyük (ör 5'' ) modellerinde  aynı yazılımı(GUI library) kullanabilirmiyim acaba.

Esen kalın.

leblebitozu

Microchip'ten ziyade ARM9 tabanlı bir çözüm arayışına girsen iyi edersin hocam, pic18/24 ile 7" ekran sürmek için bi defa harici bir tft driver çipi ve ona bağlanan ram'e ihtiyacın olacak, piyasada ki 7" tft'ler en az 800x480 gibi çözünürlüğe sahip şu an, 800x600'ler de çoklukta. 800x480x2 (16 bit) dersen 768K minimum ram ihtiyacın var. Driver çipi ve pic18/24 ile bu işi yapsan bile performans can çekişecek, hiç iyi bir şey çıkmaz ortaya. Yani durum böyle.

F493

Selam,

Anladım peki bunun maliyeti nedir. Yani zaman maliyeti ARM7 örnegin Linux çekirdegi üzerine mi geliştiricem yazılımımı. Eger öyle değilse C ile mi yazacagım. Ve bununla ilgili board ve TFT Touch screen önerisi lazım. Bununla ilgi GUI (TFT Touch Screen kütüphanesi buton vb..) destegi de lazım. Vardır sanırım buda. Bunları istememin nedeni bir proje var , ancak Hazır PLC ile haberleşebilen TFT Touch Screen çok pahalı 600EURO didiler arkadaşlar. Bilmem nekadar dogru. Bende böyle bir yolla TFT Touch Screen ile haberleşip (örnegin I2C) işlemciyle bunu MODBUS üzerinden PLC ye gönderip çalıştırma. Yani maliyet.

Esen kalın.

leblebitozu

Samsung S3C2440 ARM9 işlemcili board'lar ebay'de bolca var, aşağıda örnek olsun diye linkini gönderiyorum, 170 usd 7" ekranlı arm9 board kargo dahil. Bu kitlerin içinde linux ve wince bsp'leri ve imajları falan da hazır geliyor.

http://cgi.ebay.com/Samsung-S3C2440-ARM9-Board-7-TFT-LCD-Touch-Screen_W0QQitemZ120433274748QQcmdZViewItemQQptZBI_Electrical_Equipment_Tools?hash=item1c0a61ef7c&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=65%3A12|66%3A2|39%3A1|72%3A1205|240%3A1307|301%3A1|293%3A1|294%3A50

Onun haricinde işi daha kolay halletmek istiyorsan windows ce bir pda alıp programlarını da visual studio ile pc'de yazıp,debug etmek en kolayı sanırım. bu aletlerin seri portları var, araya basit bir pic'li devre ile i2c,modbus ne istiyorsan çevirip kullanabilirsin.

F493

Selam leblebitozu,

Anladım gerçekten çok iyi ve uygun fiyatta bord. Ancak ben o donanım üzerinde projeyi yaptım başarılıda oldu diyelim. Artık üretim zamanı. Bordu kendim tasarlıcam sanırım. Ancak o kısımda 400mHZ ile çalışan bir bordu bizler yapabilirmiyiz. Kartı profesyonel olmak zorunda belki 4 katlı bir kart gerekecek, hat kapasiteleri. Yani anlatmak istegigim sonrasında apışıp kalmayalım  :D .
Bu konuda beni aydınlatabilirmisin, ileriyi görmem açısından. Bu ekran komple Board ile bu fiyata ise normalde daha ucuzdur sanırım.  Birde bununla ilgili GUI örnegi falan (tanıtım amaçlı link vb..) varmı acaba.

Esen kalın.

leblebitozu

Tabi boardu üretmek eldeki imkanlara bağlı, O kadar çok farklı alternatif var ki seçmek size kalmış, GUI de ha keza öyle WINCE çalışıcam diyorsan GUI olarak Visual Studio ortamını kullanıyorsun zaten ki en kolayı budur, Linux kullanacak isen alternatif çok fazla kullandığın X Server'a göre GUI dizaynın da değişir. Ben önceki mail'de seri imalat düşüncesinde olduğunu bilmediğim için farklı alternatifleri yazmadım, ama imalat söz konusu olacaksa TFT destekli bir ARM7 (LPC2478) imalat ve maliyet aşamasında daha çok işine gelebilir. TQFP208 paket olduğu için iki kat bi miktar irice bir pcb ile halledilebilir. Bu durumda da uCLinux kullanabilirsin velhasıl çözüm çok ama imalat söz konusu ise öyle hap şeklinde çok kolay bir alternatif yok.