Büyük 7 segment DİSPLAY leri nasıl sürebilirim

Başlatan elektroacemi, 27 Haziran 2009, 00:18:51

elektroacemi

Merhaba arkadaşlar
5 volt ile çalışan 8 display ATMEL 89s52 ili çalıştırabiilyorum.
ancak displayleri büyütünce 12 v ile çalıştırmam gerekiyor ve normal dekoder kullanamiyorum. Transistorle de yapmak istemiyorum.
sizce başka çözüm varmı
aklıma iki seçenek geliyor
1) Özel entegre(tabi varsa)
2) Optokuplör (ama hangisi)

şimdiden teşekkürler

sportmen

evet 74HC595 ve ULN2003A(+) entegersi ile sürebilirsin

elektroacemi

ULN2003A(+)  entegresi istediğim gibi birşey ama girişteki 5 V  u lojik 1 kabul eder mi?

Alıntı yapılan: "sportmen"evet 74HC595 ve ULN2003A(+) entegersi ile sürebilirsin

timpati

kataloğunu okusanız (bir göz atsanız) cevabınızı bulurdunuz. hatta bu sitede de uln2003 hakkındaki yazılarda da anlatıldı.
kısaca söylemek gerekirse, sorunuzun yanıtı "evet".
why mr. anderson, why ?

elektroacemi

üzülerek söylüyorum ki ingilizce ile aram iyi değil:(
teşekkür ederim

Alıntı yapılan: "timpati"kataloğunu okusanız (bir göz atsanız) cevabınızı bulurdunuz. hatta bu sitede de uln2003 hakkındaki yazılarda da anlatıldı.
kısaca söylemek gerekirse, sorunuzun yanıtı "evet".

AKP

Avrupada herkesin iki dili var biri ana dili biri ingilizce adamlar gelişmişler. Biz ise tembel insanlarız ingilizceyi öğrenmiyoruz ki daha türkçe bilmiyoruz. Ben biliyorum türkçeyi diyene inanmam. Acilen kendini değiştir. İngilizce öğrenmeye başla.

elektroacemi

Öğrenemiyorum ki çabuk unutuyorum. ingilizce bilmek şart. Türkçe konusunda dediklerine tamamen katılıyorum. Bu konuda konuşulacak çok şey var ama teknik forumda olmaz:))))

Alıntı yapılan: "AKP"Avrupada herkesin iki dili var biri ana dili biri ingilizce adamlar gelişmişler. Biz ise tembel insanlarız ingilizceyi öğrenmiyoruz ki daha türkçe bilmiyoruz. Ben biliyorum türkçeyi diyene inanmam. Acilen kendini değiştir. İngilizce öğrenmeye başla.

timpati

arkadaşlar abartmayın, mesajda özellikle belirttim "göz atsan da yeter" diye. elektroniği biliyorsanız sembollerden, çizimlerden ve birkaç teknik terimden bile birçok şey çıkarabilirsiniz. illa ingilizceyi tam anlamıyla bilmek gerekmez. nasılsa zaman içinde gelişir o, paniklemeyin ve sakın bazı dershanelerin ve medyanın dolduruşuna gelip "aman ha, çok gerekli, mutlaka öğrenmelisiniz, hadi hemen kayıt olun, biraz para harcayın" çığırtkanlıklarına kulak vermeyin.

sözlükler var, çeviri programları var, her yanımızı sarmış bulunan yabancı şarkılar, yabancı firma isimleri, yabancı tüketim ürünleri ve TV dizileri var. mutlaka kulağınıza çalınacak bazı yapılar ve derme çatma bir şeylerle yolunuza devam edeceksiniz. bu uğraş içinde olduğunuz sürece mutlaka en azından teknik ingilizceniz gelişecek.

niye kendimizi batılı ülkelerin altında görüyoruz ki? çoğu zaman "biz niye onların dilini öğrenmek zorunda kalıyoruz ki, onlar bizim dilimizi öğrenmeye çalışsın" diyorum ama ne yazık ki konumuz elektronikse ve biz birşeyler yapıp bir yerlere gelemediğimiz sürece bu böyle sürecek.

atın ortaya güzel bir şeyler, yapın, tanıtın. onlar bizim peşimizden koşarlarken bakın nasıl harıl harıl türkçe öğrenmeye uğraşacaklar.
why mr. anderson, why ?

fractal

bende 30cm-13 cm display vardı.üzerinde 96 tane led var.uln2803 ve 74hc04 ile sürdüm.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

smyomekatronik

Esselâmû aleyküm

Alıntı yapılan: "AKP"Avrupada herkesin iki dili var biri ana dili biri ingilizce adamlar gelişmişler. Biz ise tembel insanlarız ingilizceyi öğrenmiyoruz ki daha türkçe bilmiyoruz. Ben biliyorum türkçeyi diyene inanmam. Acilen kendini değiştir. İngilizce öğrenmeye başla.

AKP ben ingilizce bilmiyorum ve bu rızkıma engel olmuyor, toplum içinde ne itibarımı arttırıyor nede düşürüyor. Onlar dinlerinden uzaklaştıça geliştiler biz ise dinden uzaklaştılça geriledik. Türkçe hakkında yazdıklarına katılıyorum.

fractal

büyük bir bilimsel buluşa imza atmış süper dindar müslüman varmı?bu işin dinle alaksı yok olsaydı ineğe tapan hindulardan kuantumcu olmazdı...şintoist  japonlardan teknoloji devi olmazdı..bu olay dinden cok aslında dil ile ilgilidir va bilimsel çalışma disiplinleri ile.insan ermiş olunca dahamı iyi pic programlıyor?yada yazdığı programmı helal oluyor?

aliveli

mrtclk0891

ortak anot ise uln2003-2004 tavsiye edilir 0.5mv kadar girişi 1 kabul eder..
ortak katot ise td62783af-udn2981a tavsiye edilebilir bunlar amper olarak yeterince kuvvetli...................................................................................
............................................................................................................
bunların tekdez avantajı var 7segment sürüle bilir bunun için noktaları kullanmak zor işlemcide 1 bayt olarak noktayıda kullanmak istersen

uln2803ap ortak anot
udn2981a  ortak katot

fractal

hoca keşke önceden söylesydin ortak katotlu display vardı entegreyi bulamayınca  ledleri teker teker söküp ters cevirdim....

elektroacemi

Arkadaşlar bugun Karaköy'den malzemeleri aldım. Birini bulamadım aynı işi göreceğine inandığım başka entegre aldım

UDN2987A
ULN2803APG