Bir transistörün ters polarmada sınırı nedir ?

Başlatan tyilgin, 27 Haziran 2009, 19:40:56

tyilgin

Merhaba arkadaşlar,

Bir transistörün ters polarma olarak kullanımında, yani npn bir transistörün collectörüne +, emiterine yük bağlanarak (belki ben yanlış telafuz ediyorumdur) kullanımında üzerinden geçebilecek max. akım datasında hangi sembolle gösterilir ?

örneğin BDX53'ün datasına baktım ama bu konularda, özellikle terminoljisinde pek bilgim olmadığı için bulmadım.

terspolarma

Bahsettiğiniz konunun terspolarma ile alakası yok. Terspolarma halinde transistör çalışmaz.

tyilgin

Alıntı yapılan: "terspolarma"Bahsettiğiniz konunun terspolarma ile alakası yok. Terspolarma halinde transistör çalışmaz.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

cevabınız için teşekkür ederim.

Hocam benim amacım yüksek sayıda ledi beslemek. Şaseleri uln2003 ile besliyorum.
satırlarda ise PNP transistör kullanmam gerekiyor ancak mcunun kapıları ile pnp transistörü bir türlü kontrol edemediğim için, npn transistörü collectorden besleyip, emitere yük bağlayarak kullanıyorum.

yükü emitere bağlayınca üzerinden geçecek akımın daha az olacağını duymuştum. benim amacım bu sınırı öğrenmek.

z

Alıntı YapHocam benim amacım yüksek sayıda ledi beslemek. Şaseleri uln2003 ile besliyorum.
satırlarda ise PNP transistör kullanmam gerekiyor ancak mcunun kapıları ile pnp transistörü bir türlü kontrol edemediğim için, npn transistörü collectorden besleyip, emitere yük bağlayarak kullanıyorum.

yükü emitere bağlayınca üzerinden geçecek akımın daha az olacağını duymuştum. benim amacım bu sınırı öğrenmek.

Yanlis yolda gibisin. Transistorun kollektorune besleme verip ledleri de emetore baglayacagini yazmissin.

Eger ledleri seri baglayacaksan her bir ledin ortalama 1v oldugunu varsayarsak, transistorun base ucuna da  0..5v araliginda kontrol sinyali gireceksen, kollektore kac volt uygularsan uygula  emetore baglayabilecegin led sayisi 4 u gecemez.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafa_cmbz

cetinkaya

timpati

evet, ters polarma ile ilgisi yok. bu arada duyduğunuz da yanlış. konu akımsa transistörün emetörü ile kollektörü arasındaki fark sadece baz akımı kadardır (Ie=Ic+Ib) ki bu da örneğin hfe'si (akım kazancı veya Ic/Ib oranı) 250 olan bir transistörde 250'de 1 kadardır.
why mr. anderson, why ?