5 Volttan 3.3 Volt Elde Etmek

Başlatan FxDev, 01 Temmuz 2009, 10:48:49

FxDev

Arkadaşlar sitede aradım ama sağlam bir 3.3 volt üreten devre bulamadım bu konuda biraz eksiğim acaba sizin kullandığınız 5 voltu 3.3 volta çeviren bir devre mevcut mudur?

tayyar

Lm317 ile bir kaç tane direnç kullanılarak yapılabilir diyesim vardı ancak datasheette Vi-o =3-40 volt arası olarak belirtilmiş

ismi mc ile baslayan bir regülatör vardı onu bir arastırın bence ( kullanamdım hiç bilgim yok hakkında)
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

M_B

Merhaba
BA033T entegresi işini görebilir.  1A cıkıs verıyor ( LM7805 tipinde )
Yalniz piyasada varmı yok mu bilmiyorum.

Kolay gelsin
M_B
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

timpati

Alıntı yapılan: "tayyar"Lm317 ile bir kaç tane direnç kullanılarak yapılabilir diyesim vardı ancak datasheette Vi-o =3-40 volt arası olarak belirtilmiş
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

ismi mc ile baslayan bir regülatör vardı onu bir arastırın bence ( kullanamdım hiç bilgim yok hakkında)

lm317'nin 3.3V çıkış verebilmesi için en az 3.3+2.5=5.8V gibi giriş gerilimine ihtiyacı var diye biliyorum.  deneyin bakalım, tam 3.3V alabilecek misiniz?
why mr. anderson, why ?

tayyar

Alıntı YapLm317 ile bir kaç tane direnç kullanılarak yapılabilir diyesim vardı ancak datasheette Vi-o =3-40 volt arası olarak belirtilmiş

burda o durumu anlatmaya çalışmıştım zaten. minimum 3 volt oalrak belirtilmiş, yani 3.3 alabilmek için inputun 3.3+3=6.3 volt olması gerekli.

Logan

LM1084 entegresini kullanıyorum. 5V input - 3.3V output.
İmza.

debi

LM1117 uygun olabilir.. İlave 2 direnç.

Anahtar kelime :: Low Dropout

gevv

Alıntı yapılan: "FxDev"Arkadaşlar sitede aradım ama sağlam bir 3.3 volt üreten devre bulamadım bu konuda biraz eksiğim acaba sizin kullandığınız 5 voltu 3.3 volta çeviren bir devre mevcut mudur?

http://picproje.org/index.php/topic,25145&highlight=   yazıda verdiğim devre pc gç kaynaklarında kullanılıyor sorunsuz çalışıyor

timpati

bulabilirseniz LM1086-3.3 IC'si ideal. bu IC'ler "low drop" özellikli. girişte 4.75V olması yeterli, 3.3V'da 1.5A verebiliyor. karaköy-abed handa LM1086-ADJ olanı vardı.
why mr. anderson, why ?

tayyar

Hocam aman datasheete dikkat !

Vi-o=3-40 volt olarak belirtilmiş LM317 için; yani in ile out arasında minimum 3 volt varf olması gerekir diyor. Sizin girişiniz 5 volt çıkışınız 3.3 volt aradaki fark 1.7 volt. Belki çalışır ancak randımanlı olacagını sanmıyorum ben 3.3 elde etmek için girişe 12 volt vererek kullanmıştım.

tayyar

LM317 ye 6.3 volttan yukarı seviyede input veriyorsanız problem yok hocam :)

muratdu

LM317 de R1=220 ohm, R2=390 ohm ile denedim. 3.28V aldım.
Giriş olarak 5V verdim.

hasangurlek

Alıntı yapılan: "muratdu"LM317 de R1=220 ohm, R2=390 ohm ile denedim. 3.28V aldım.
Giriş olarak 5V verdim.

Vout = 1.25x(1+(390/220)) = 3,47V (+Iadj(r2) etkisi olmadan çıkan sonuç)

Vin-Vout farkı 3...40Volt arasında olması gerekir, 5 v giriş,3.28 v çıkış durumunda kaç miliamper çıkış verebiliyor ?

Yani Vin-Vout farkı 1,5 volt ise; 25 derecede max 20 ma çıkış alabilirsiniz. 2 dirençle voltaj bölücü kullanmak daha mantıklı :)
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

Analyzer

Alıntı yapılan: "timpati"bulabilirseniz LM1086-3.3 IC'si ideal. bu IC'ler "low drop" özellikli. girişte 4.75V olması yeterli, 3.3V'da 1.5A verebiliyor. karaköy-abed handa LM1086-ADJ olanı vardı.

Selam,

Katılıyorum. LM1086 veya daha iyisi 5A çıkış veren APL1084 kullanılabilir. APL1084 Karaköyde bulunuyor. Bulamayan arkadaşlara özel mesaj yoluyla temin ettiğim firmanın ismini verebilirim.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

mustafaaxu

FxDev
değerli arkadaşım eğer sadece 3,3 volt lazımsa bilgisayar power supply kullan power supply nin
3,3 volt 20 amp  +- 5 volt 20 amp  +- 12 volt 8 amp olmak üzere çeşitli çıkışları var otamati kısa devre koruması var
kolay gelsin