3 fazlı denetimli doğrultucu..

Başlatan ask83, 21 Aralık 2003, 13:40:46

ask83

ARKADAŞLAR 3 FAZLI TRAFO YRDIMI İLE 24V 'A DÜŞÜRÜLEN BESLEME

GERİLİMİYLE KÜÇÜK GÜÇLÜ DC MOTOR KONTROL EDİLECEK..ASIL PROBLEM BU İŞİ YAPACAK PİC--MİKROİŞLEMCİ--HER NEYSE BU İŞİ YAPACAK HAZIR BİR

CONTROL MEKANİZMASI BULABİLİRMİYİM...VARMIDIR GÜÇ DEVRESİNDEN KÜÇÜK AKIMLAR GEÇECEĞİNDEN MOSFET TRANZİSTOR KULLANMAYI

PLANLIYORUM..BİRŞEY DAHA VAR SIFIR GEÇİŞ KONTROL DEVRESİNİ DİREK PİC İLE MUHATTAP ETMELİ MİYİM ?EĞER PİC İLE CONTROL YAPILIRSA 6 TANE

MOSTET-TRANSİZTOR.... FARKLI FAZ AÇILARINDA KONTROLÜ ZOR MUDUR..PİC PROGRAMINI YAZMAK YANİİ..TEŞEKKÜLER..(arkadaşlar dalga çıkışlarını osiloskop

çıkışında görmek yeterli olacaktır..yani devreye birşeyler bağlanmayabilir..)
ask83

Veli B.

Sevgili Ask83,
Tam olarak ne yapmak istediğini anlayamadım, biraz daha açabilirmisin.
       a. Neden  3 faz

kullanıyorsun?,
       b. DC ye çevirdikten sonra neden 0° yi kontrol etmek istiyorsun?. vb.

Sevgiler. ;)

ask83

Yapmak istediğim ac - dc converter diyebilirim..3 fazlı ac giriş doğrultucularla doğrultululacak..bu doğrultma işlemi denetimli

olacak yani  çıkış grlimi aralarında 120 derece faz farkı olan R-S-T-R'-S'-T' yarım sinüs(negatif alternans yok yani) dalgalarının açı değerlerinin kontrol edilebilmesiyle gerçekleşecek..                  

http://www.mathworks.com/access/helpdesk/help/toolbox/physmod/powersys/synchronized6pulsegenerator.shtml                    

adresinde 6 tristörlü bir şekil var işte o

tristörlerin gate 'lerine istediğimiz açı değerlerinde tetiklenebilmesi için denetimli pals ler gönderilecek bu işlemde PİC ile yapılacak...pic 'ten farklı bir mikrodenetleyici de kullanılabilir..ancak ben

bilmiyorun ..kontrol için hangi eleman kullanılmalı...teşekkürler[/img]
ask83