0-24 volt arası ADC var mı?

Başlatan elektroacemi, 03 Temmuz 2009, 23:31:02

elektroacemi

Arkadaşlar 0-24 volt ölcüm yapan ADC var mı. Veya daha yüksek seviyelerde de olabilir

camby

24 voltu daha ölçülebilir bi aralığa düşürüp(opamp veya gerilim bölücü dirençler ile ) kullanabilirsin , gerekirse çok bitli bir adc kullanırsın fakat fazla tecrübem yok arkadaşlar daha iyi çözümler üretirler...

elektroacemi

Bu şekilde yapınca bu seferde düşük geriilmlerde ölçüm duyarlıklığı baya düşer. Hassasiyet te azalır

Alıntı yapılan: "camby"24 voltu daha ölçülebilir bi aralığa düşürüp(opamp veya gerilim bölücü dirençler ile ) kullanabilirsin , gerekirse çok bitli bir adc kullanırsın fakat fazla tecrübem yok arkadaşlar daha iyi çözümler üretirler...

parda

Ölçmek istediğiniz hassasiyet nedir acaba?

Örnek olarak;

24 voltu 10 bölerek (maksimum 2,4 volt olur elinizdeki gerirlim) 2560 mV referans girişi olan 18 bit bir adc ye verirseniz eğer 18 bit -->262144 e bölmüş olursunuz yani 2560 / 262144 = 0.0097 mv hassasiyetle ölçüm yaparsınız. Öncedende 10 bölmüştünüz 10 x 0.0097 = 0.097 mv hassasiyet ile 24 v ölçtünüz yetmez ise 24 bit ve daha fazlası bir adc kullanabilirsiniz. Unutmadan bu kadar hassas çalışmak azcık deneyim gerektirebilir.

hesaptan yola çıkarak istediğiniz hassasiyete göre bir adc seçebilirsiniz.

kolaylıklar
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

fahri-

Yukarıda arkadaşın dediği gibi opamp veya gerilim bölücülerle ölçüm aralığına düşür. senin için önemli olan ölçüm aralığı değil kaç bitlik çözünürlük olduğu. ADC ler için düşük voltajlarda hassasiyet azalır diye de birşey yok.

Salih

Arkadaşların dediği gibi A/D devrelerde hassasiyet çözünürlükle ilgilidir. Belki arkadaşın demek istediği gerilim küçüldükce çevredeki elektriksel gürültülerden etkilenir anlamındadır. Bu problem A/D devrelerle çalıştığımızda maalesef sürekli karşımıza çıkar. Bunun için kaliteli blendajlı kablolar kullanmalıyız ve mümkünse devremizi de metal kutu içine almalıyız.

elektroacemi

Arkadaşlar basit bir osiloskop benzeri birşey yapmak istiyorum. Ama netteki devreler 0-5 arası ölçüm yapıyor.  24 voltluk gerilimi 10 a bölünce iş görülür. ama 1 voltluk gerilim 10 a bölünürse olay farklı olur. Gürültüden daha çok etkilenir ve hassas olmaz diğe düşünüyorum

KaraBekir

Birçok digital osiloskopta 5V ve daha düşük gerilimde örnekleme yapan ADC ler bulunuyor. Hatta incelediğim şemalarda daha yüksek voltajda çalışana rastlamadım. Basit osiloskop yapmak istiyorsan arkadaşların önerileri bence gayet uygun.

elektroacemi

Anladım arkadaşlar. iki giriş li yapmak daha mantıklı o zaman. Birinde düşük gerilimler diğerinde yüksek gerilimler:))

fahri-

Osilaskoplarda voltaj kademesinin olma sebebi işte budur :)

Alıntı yapılan: "elektroakif"Anladım arkadaşlar. iki giriş li yapmak daha mantıklı o zaman. Birinde düşük gerilimler diğerinde yüksek gerilimler:))

elektroacemi

sanmam. Çünkü o kademe görüntüyü değiştiriyor. Skala mV seviyesindeyken ölçüm yapmaya çalışınca osiloskop bozulmuyor

Alıntı yapılan: "fahri-"Osilaskoplarda voltaj kademesinin olma sebebi işte budur :)

Alıntı yapılan: "elektroakif"Anladım arkadaşlar. iki giriş li yapmak daha mantıklı o zaman. Birinde düşük gerilimler diğerinde yüksek gerilimler:))