Sharp 70ds05s CA10 şasi BUH515 yanıyor.

Başlatan solidus, 05 Temmuz 2009, 12:13:42

solidus

Merhaba arkadaşlar,
Sharp 70ds05s CA10 şasi TV beslemesi ve horizantıl transistörü (BUH515) yanık olarak geldi. Beslemeyi ayağa kaldırdım ama BUH515 TV açılır açılmaz daha doğrusu açılmadan yanıyor. Booster kondansatörünü değiştirdim ama sonuç aynı. Sermayeyi BUH515 e yüklemeyelim.Sebep ne olabilir ?
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

mucit07

trofo bozuktur yada başka bir yerde kısa devre vardır trfoyu soküp denemelisini sase ile transistor e-c arasında olcüm yapmalısın

gladi

c607 330uf  değiş birde onun yanındakinide ... - voltaja mutlaka gör ve oku ...
birde senin transitör biraz zayıf onun yerine birazdaha güçlü bir şey tak ..
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

solidus

Alıntı yapılan: "gladi"c607 330uf  değiş birde onun yanındakinide ... - voltaja mutlaka gör ve oku ...
birde senin transistör biraz zayıf onun yerine birazdaha güçlü bir şey tak ..
dediğiniz üzere C607'yi değiştirdim.Gerçektende tv bu kondansatör yüzünde habire buh 515 yiyormuş. Ancak 2 dk sonra ekran sağ yandan daralmaya başladı fişi çekmeye zaman kalmadan da hem beslemeyi hem besleme trafosunu hemde horzantıl transistörünü patlattı bu kadar büyük kısa devreye ne sebep olabilir ki. Şasi üzerinde buna sebep olabilecek bozuk bir malzeme de kalmadı. Bana kalırsa EHT trafosu olabilir. Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar..
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

gladi

+ B deki kondansatoru besleme çıkışlarındaki  kondansatorleri değiştir (mutlaka )... transistörü BU 4525 tak ...

bunların çalışma prensipleri digerlerine göre farklı ...

transistörü takmadan önce bütün voltajları ölç ... normale al sonra tr yi tak bir sorun kalmaz ...

not : bu tv ler servislerinde de hemen yapılan ve düzene giren tv ler değil kaç tane servis bıraktı bu tv ler yüzünden ...

eger gene bir problem olursa ... başka bir şey deneme ... tv başkasınınsa iade et ...bu tv ler farklı ...
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.