Breadboard jumper kablosu

Başlatan smyomekatronik, 05 Temmuz 2009, 18:05:29

smyomekatronik

Esselâmû aleyküm

Bord için kullanabileceğimiz en iyi kablo kesiti nedir?. Elektrikçideki  kablolar ya ince geliyor el değince çıkıyor, kalın olup borda zor giriyor ve yeri genişletip başka malzeme takınca çıkmasına neden oluyor.  

Ebayda aşağıdaki resimde görülen kabloları gördüm bunları kendimiz nasıl yapabiliriz?.Kablo pabucu ile yapmak aklıma geldi fakat ucunu sıkınca borda girmiyor.

muhittin_kaplan

uçlardaki pinleri kullanabilirsin
bunların çokluları satılıyor düz olanları onlardan kullanıyorum. ama en iyi si tekli zil teli dedikleri kablo

aykut54

bendeki durum fxdev hocam noktayı koydu belki bordu 100 defa pic söküp taktım ama nafile  :D

smyomekatronik

Esselâmû aleyküm

Muhittin hocam dediğiniz pinleri denedim fakat uçları kalın olduğu için sök tak borda zarar verebilir.

Fxdev hocam dediğiniz gibi zil telleri bir sonra sorun çıkartıyor.

En iyisi bordu alıp elektrikçileri gezmek uygun kabloda bulunca bir makara kablo almak.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "aykut54"bendeki durum fxdev hocam noktayı koydu belki bordu 100 defa pic söküp taktım ama nafile  :D

pic'i board'a kıstıramıyorsan bence kaliteli bir soketi pin header ile yükseltip pic'ide sokete tak...böylesi daha sağlıklı....iyi çalışmalar....

aykut54

bitane buldum 1.30mm genişlikte borda girermi tam bilmiyorum akşam denicem olmasa bile muhtemelen borda 1mm ve ya 1.10mm genişlikte sert kalın bir kablo iş görebilir en kısa zamanda bulup yapıp sonucu ulaştırırım :D

az önce denedim 1.30mm soket girmedi büyük geldi 1.00mm olsa olur ama çare bitmedi 1mm çoklu kablo ile yaptım borda tam giriyor uçlarınıda lehimledim kablo borddan çıkmaya cesaret edemiyor onuda yarınn yapıp resimle gösteririm :D

AST

Ve aleyküm selam.

Kablo kesitini tam olarak bilmiyorum ama aşağıdaki jumper kablolarından Yazıcıoğlu'nda satılıyor.Breadboard'a tam olarak oluyor.Birkaç boyda bir kutu içinde satılıyor.Kutusu 4-5 TL civarında idi sanırım.
Breadboard için tavsiyem, sarı olanlardan alın dışı mavi kaplı.Beyaz boardlar elemanları tutmuyor, fırlatıp atıyor.

aykut54

ast hocam bende 1mm çoklu tel ile yapıcam kablo uçları lehimlicem çok güzel oldu yarın resimini koyarım

cevat

Sokaklardaki telefon santrallerine kullandıkları kablolardan kullan, bu kablolar  zil telinden biraz kalın daha iyi işini görüceğini düşünüyorum.

tayyar

Kaliteli ethernet kablolarını(tercihen cat5-E) parcalarsan onlar işini görebilir. ama tavsiyem telefon santrallerinde kullanılan (sokaklarda olan saha dolapları değil, merkez santraller) "jumper" kabloları var genelde abone baglamak için kullanılıyorlar; beyaz-turuncu yada beyaz mavi çift halindeler. onlar bread boarda tam oturuyorlar ilk başlarda soktugunuzda biraz zorlanırsınız ama sonradan eliniz alısıyor (ki ben bread borda montaj yaparken uzun çelik cımbız kullanıyorum eller biraz büyük ) cımbızla yaparsanız cok güzel oturuyorlar.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

cevat

evet bende aynı kabloyu demek istedim

smyomekatronik

Esselâmû aleyküm

Uygun kabloyu buldum, kablonun üzerinde 1X0.50 mm2 yazıyor borda tam oturuyor.