Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

hitec kodu derleyememe?

Başlatan AKP, 06 Temmuz 2009, 21:46:41

AKP

teşekkürler problemleri bulabildim

GamzeDemir

Hangi pic için programlanacak bu kod.. Eger derleme hatası veriyorsa yani kod derlenemiyorsa hex üretmez !!

MC_Skywalker

(187) too few function arguments 	
(194) ")" expected 	
(194) ")" expected 	
(195) expression syntax 	
(195) expression syntax

#include <lcd.c>
eksiksenırım

AKP

bende hitec yok onun için deneyemiyorum. 16f876A kullanıyorum.

arslan74

Alıntı yapılan: "MC_Skywalker"
(187) too few function arguments 	
(194) ")" expected 	
(194) ")" expected 	
(195) expression syntax 	
(195) expression syntax

#include <lcd.c>
eksiksenırım

Merhaba,

Hata önünde ki numaralar hatanın olduğu satırı belirtir. Bu hata yazısına cift tıkladığında seni doğrudan hatalı satıra yönlendirir. Yada IDE 'dende Edit/Property'ye gelerek "Line Numbers" acarsan satırların numarasını görürsün. Hata olan satıra giderek hatayı görürsün. Şuan senin verdiğin örnekte hata olan satır hangisi olduğu belli değil.

Selmanlar,

MC_Skywalker

ben kodu alıp hi-tech c de derlediğimde bu satırlarda error vermişti. arkadaşın bula bilmesi için satır noları ile hata mesajlarını yazdım hataları bula bilsindiye

AKP

Alıntı yapılan: "MC_Skywalker"ben kodu alıp hi-tech c de derlediğimde bu satırlarda error vermişti. arkadaşın bula bilmesi için satır noları ile hata mesajlarını yazdım hataları bula bilsindiye

hocam dediğiniz gibi buldum.

birde hitech'in full versiyonunu indirebileceğim bir lin varmı?

Herkese teşekkürler,

MC_Skywalker

Benin Hi- Tech pro C nin Lite versinunu kullanıyorum. Kullananmak demek yanlış olur oğrenmeye çalışıyorum desem daha doğru bir tanımlamam olur. tamamen ucretsiz. eski lite versionundaki gib 2k sınırı yok.

detaylı bilgi burada

10/12/16 serisi PIC ler için
http://www.htsoft.com/products/compilers/piccpro-modes.php

Alıntı Yap
Conditions of Use

HI-TECH Software has provided this freeware compiler, HI-TECH C Compiler for PIC10/12/16 MCUs (Lite mode), as a low-cost tool for hobbyists and students, however the license allows its use for commercial purposes as well. It is ideal as a teaching tool for an introduction into the 'C' language and embedded programming on a PIC10/12/16 MCUs device.

You may copy and redistribute this software, providing it remains in the same archive file. You may use this software for any purpose. No warranty of any kind is provided, and all use is entirely at your own risk. Full details of the licence under which it is supplied are provided within the download.

2 Internet access required for installation and activation. Please ensure you are using the latest version of the compiler to activate evaluation.

arslan74

Alıntı yapılan: "AKP"teşekkürler problemleri bulabildim

Merhaba,

Sen burada sorduğun soruyu silerek, onun yerine problemleri çözdüğünü yazmışsın. Senin adına çok güzel ancak gözardı ettiğin veya bilmediğin forum kurallarını ve amaçlarını doğrultusunda hareket etmiyorsun.

Yanlışlarını anlatayım. Ona göre davranırsan daha güzel olur.

- Forum temel amacı, bilen birilerini burada tecrübelerini paylaşarak aynı sorunlarla karşılaşmış olanlara yardımcı olmaktır. Şimdi sen sorduğun soruyu silerek yazılmış bunca cevabın ne için yazıldığını kimse bilemeyecek. Senin karşılaştığın sorunla karşılaşmış olan birisi bu sorunu çözmek için hiçbir şey anlamayacak. Çünkü sorulan soru silinmiş sadece ne için verildiği bilinmeyen bir sürü cevaplar var. Yani bu burada yaptığınız  bütün zahmetler sadece size hizmet etti başka hiç kimsenin işine yaramayacak ve üstüne üstlük bu forumda gereksiz yere yer işgal etmiş olacak.
- Burada cevaplar verenlerin çoğu seni şahsen tanımıyordur ve senden hiçbir maddi bir beklentileri yoktur. En azından kendim için söyleyebilirim. Şimdi ben niye senin sorununa cevap vereyim. Cevap vermenin nedenleri bu konuda  yeni olanlara yardımcı olmak. Dikkat edersen burada çoğul eki kullandım. Sadece birisine özel olarak yardım etmek istesem özel mesaj veya e-mail ile yardım ederim bu formu gereksiz bilgilerle işgal etmem.

Umarım demek istediğimi anlatmış olurum. Ben, Forumda yeni olduğunuz ve yaşınızda daha genç olduğunu için böyle davrandığınızı düşünüyorum. Bu durumda sizin elektronik, yazılım ve forum iletişim kuralları ve genel ahlak kurallarındaki yanlışlarınızı söylemek sizin gelişmenizi ve öğrenmenizi geliştirmek için size faydası olduğunu düşündüğüm için yazdım.

Başka mana çıkarmadan, burada yanlışını görmenizi umuyorum.

Selamlar