SONY 51 Ekran Ptc Aşırı ısınıyor

Başlatan tekniker_murat, 07 Temmuz 2009, 20:07:09

tekniker_murat

Arkadaşlar herkese selamun aleyküm yine ben yine mantıksız bir soru ve yine siz değerli arkadaşlarıma olan ihtiyacım  :lol:

Arkadaşlar elimde bir tane sony 51 ekran bir tv var bu tv nin arızası televizyon açıldığında dınnnn diye bi ses geliyo ama ne ses ne görütüntü hiç bişey yoktu tv resmen tıkanıyodu besleme switch mod katlarını falan ölçtüm birkaç kondansatör gitmişti onları değiştirdim ve en önemli parça olarak da STR50115 i değiştirdim tv çalışmaya başladı fakat bir tuaflık var ki içinden çıkamadım tuhaflık şu :

1: PTC çok fazla ısınıyor elimle değemiyorum 2-3 dakka çalışınca bu ne için olur neden bu ptc bu kadar ısınır arızalı olma ihtimali olan parçalar hangileridir fikirleriniz ne yönde olur arkadaşlar ?

2: Normalde tv ler açıldığı zaman ön panelindeki led yanar bazı tv lerde kanal değiştirince led yanıp söner bazılarında da hiç değişim olmaz yanar Fakat bu arızayı yapmadan önce bu tv nasıldı bilmiyorum arızayı onardıktan sonraTv açılınca led bi yanıyo sonra sönüyo sönük kalıyo eğer ön panelindeki ses yada kanal düğmelerine basarsam led yanıp sönüyo elimi çekersem tamamen sönüyo bu normalmidir yada bu şekilde çalışan bi tv varmı bana hiç denk gelmedi de
Eğer bu normal değil ise bu arızanın sebebi nedir nerelere bakmalıyım ?
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

hasangurlek

TV nin şase no nedir ?

TV açıldığındaki dınnn sesi tüpün etrafında dolaşan ve açma düğmesinden direk beslenen kablo ile tüpün yüklendiğini gösterir. Bu kablo soketi bağlı değilken kesinlikle beslemeye enerji vermeyin. Aşağıda bahsedilen direç gümler. TV de hiç besleme olmasa bile bu ses gelir. Bahsettiğiniz PTC buradaki ise devresinde 470 ohm civarı 2-3wattlık bir direnç olması gerekir. Bu direncin değerini kontrol edin, eğer çok fazla kararma var ise değiştirin. PTC nin ısınması normal olmakla birlikte derecesi önemlidir.

Ön paneldeki ledden kastınız stand-by ledi ise TV çalışırken söner, kumandadan kapatınca yanar. Aynı zamanda arıza olması durumunda bu led belli sayıda yanıp sönerek arızanın hangi katta olduğunu bildirir. Standby ledin özellikleri TV den TVye değişir.

Besleme katındaki kondansatör arızaları genellikle TV açıldıktan 5sn ile yarım saat sonra kapanma olarak kendini gösterir, sizin arızanın sebebi muhtemelen STR50115 miş. B+ voltajı tam 115 olması gerekir, değilse beslemedeki 2SC2688 leri ile CA3140 güç transistörlerini kontrol etmenizdede fayda var.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

tekniker_murat

O bahsini ettiğiniz direnç ptc nin etrafında biraz kararmış biraz morarmış bi şekilde 470K bir direnç vardı onuda değiştim ama 470k olduğunu nasıl anladın derseniz renkleri ısınmadan dolayı değişmişti direnci ölçü aleti ile ölçerek 470k olduğunu tespit ettim acaba bu direnç olabilir mi 470 ohm dir açık devre olduğundan ben 470 k olarak ölçmüş olabilirim ama dirençde 47 yani sarı mor bide ısıdan değeri iyice değişmiş olan fakat sarıya benzer bi direnç vardı bide ordan yola çıktım.

Ama ben yinede o sözü geçen direnci arayıp bulacağım birde taş dirençler var onların değerlerini hiç ölçmedim sanırım 5w bu taş dirençler onlarda ptc nin etrafında onlara da bir bakayım tekrar size döneceğim.

Birde tv nin şase nosu yazmıyor yaklaşık 2002 ile 2004 aralarında bir zamanlar tv tamirciliği ile uğraşmıştım marka model bilgisi şase bilgiside bayağı unuttum yani o yüzden söyleyemeyeceğim ama isterseniz fotosunu çekip yollayabilirim.

BenC

Dınn diye ses geliyor demişsiniz. O ses Degaus bobininden gelir. Onun için ne yaparsınız bilemiyorum ama. PTC ye gelince. Hat filitre transformatöründen sonraki köprü veya tek tek bağlı olarak dizayn edilmiş diyotları değiştirin. Buna ek olarak değerini hatırlamadığım kondansatör var köprülerden hemen sonra. uçlarında 300V civarında okuduğunuz. Onu değiştirin.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

hasangurlek

Sonylerde genelde köprü diyottan önce 3.9 ohm 20W bir tane taş direnç olur (veya 1.8 ohm 10W 2 tane seri bağlı) ve arızası kesinlikle açık devredir. TV çalışıyorsa bunda problem yoktur. Sonylerde renkli wattlı dirençler montajda kullanılmaz, üzerinde değeri ve toleransı yazılı olur. Eğer wattlı direnç renk kodlu ise sonradan değişmiştir.

Bahsettiğiniz 470K 1/2 watt direnç muhtemelen 220 ac şebekeden doğrultulmuş hat ile STR50115 in 2 nolu bacağı arasındadır.

Sonylerde 470 ohm luk direnç PTC nin 1. le 3. ayakları arasında kullanılır ve devredeki kodu PTC ninki ile aynıdır, R601 gibi. PTC sağlam değilse TV ilk açıldığında PTC soğuk iken görüntü normal değildir ve renk lekeleri ve karışıklığı şeklindedir. PTC nin sağlam olup olmadığını şöylede ölçebilirsiniz; Parçayı yerinden sökün, direncini ölçün, fön makinesi gibi sıcak hava veren birşeyle bir miktar ısıtın, eğer direnç ısıyla birlikte artıyorsa PTC sağlamdır.

F boardda şase no mutlaka yazılıdır, eğer okunamıyorsa tv modeline göre şase numarasını nette arayıp bulabilirsiniz. PTC sağlamsa ve B+ voltajı stabilse bir müddet test edip, kapağı kapatın, kullanın.

BenC arkadaşım "TV açıldığındaki dınnn sesi tüpün etrafında dolaşan ve açma düğmesinden direk beslenen kablo ile tüpün yüklendiğini gösterir." cümlemin teknik ismini yazmış, teşekkür ederim. Evet bu sistemin adı degauss bobinidir. Bu bobinin görevi yeryüzündeki manyetik güçleri nötralize etmektir böylelikle elektron tabancasından gönderilen elektronların istenen renk tabakasına çarparak ışıtılması sağlanabilir. Fakat bobinin oluşturduğu manyetik koruma alanı mıknatıs gibi güçlü manyetik kaynaklara karşı yetersizdir ve hoporlör gibi aletler bu tip tüplere yaklaştırıldığında kalıcı renk lekeleri oluşturabilir. Degauss bobininden akım geçtiği için PTC ısınır bir kaç yüz ms sonra PTC açık devre olup bu bobinden akım geçmesini engeller. Böylece PTC nin niye ısındığıda açıklanmış oldu.

Bu arada LCD lerde bu bobin yoktur.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

tekniker_murat

Sn hasangurlek ustam ve BenC ustam vermiş olduğunuz cevaplarınız ve ilgileriniz için teşekkür ederim söylediğiniz dirençleri bire bir kontrol ettim kararma gibi bi durumları yok özellikle taş dirençlerde açık devre vs hiç bişey yok tv çalışıyor ama bu ptc ısınmasına sebep olabilecek bişey de gözüme çarpmadı.
Ayrıca ptc yi de yerinden söküp bir fön makinası gibi sıcak üfleyen bir cihazla kontrol edecektim ona da zamanım olmadı son anda bazı işler çıktı öyle bıraktım kaldı ama bu PTC olayı halen çözülemedi.
Tamam ptc ısınır str ısınır ama bu ptc nin bu kadar ısınması pek normal değil gibi.

Sonuç olarak diyorum ki ben birde bu ptc yi değiştirsem ondan sonra da bu şekilde tv nin kapağını kapatıp versem sonuç değişir mi ?

Birde bu 3 ayaklı ptc lerin direnç değerleri standartmıdır yoksa her marka ve modelde değişiklikler gösterir mi ?

İlgileriniz için teşekkürlerimi sunuyorum...

hasangurlek

PTC (Positive Temperature Coefficient ) ısı katsayılı termistördür, değeri üzerinde yazar, 25 derecede ölçülürse 9, 18 ohm gibi bir dirence sahiptir. -60 ile +150 derece arasında problemsiz çalışır. 50 derece üstü elle dokunulamayacak hissi verir. Sıcaklık arttıkça direnci artar bobindeki voltaj düşer, sıcaklık düştükçe dirençi azalır bobindeki voltaj artar. Isınması normaldir, PTC ısınmıyorsa bir problem vardır.  İçiniz rahat etmeyecekse değiştirin, çok pahalı bir parça değil. STR50115 in aşırı ısınması ise normal değildir. PTC ile kıyaslandığında çok daha soğuk olması lazım.

gladi

korkma arkadaşım birşey olmaz ısınır o kadar ... plaketi dahi yakar ... problemli olursa ekranda rek dagılımı , sigorta attırması gibi sepepler dogurur bozuldugunda ... ara verince insan tam emin olamıyor ...
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.