5V regüleli güç modülü yapımı

Başlatan sekoli, 10 Temmuz 2009, 17:22:51

sekoli

Selamlar,

Breadborda kurduğum (genelde PIC) devrelerde kullanmak ve her breadborda devre kurduğumda aynı güç katını tekrar tekrar yapmak yerine minik bir modül yapmak istiyorum. Üstadlardan ricam, devreye şöyle bir bakarak yanlış yada eksik bir tarafı var mı söylemeleridir.
Teşekkürler.

timpati

girişde kullandığın kaynak 9V görünüyor, bu eğer bir pil ise, kondansatörlere gerek kalmaz (özellikle girişdekine). yüksek frekanslı osilasyonlara karşı çıkışdaki 100n olmalı. pille beslemede akım tüketimi de önemli olduğundan led için kullanılan direncin değeri daha da artırılabilir (kullandığın ledin parlaklığına göre 1k ohma kadar yolu var).

bir adaptör üzerinden besleme yapıyorsan, her ne kadar dc gerilim çıkışı verseler de mutlaka belli bir dalgalılığa sahip olacaklarından 7805'in giriş tarafına 100-1000uF arası bir C ve yine 100nF (330nF yerine) gibi başka bir C daha eklemekte yarar var.

elbette bu en yalın hali. dilersen aynı devreyi akım sınırlamalı, aşırı akımda kesmeye giden vb özellikler katabilirsin.
why mr. anderson, why ?

sekoli

Beslemeyi ayarlı güç kaynağı ile yapıyorum (0 - 30 V). Dediğiniz gibi girişteki kapasitörleri değiştireyim. Sanırım bahsettiğiniz girişe konacak 100uF ve 100nF yi paralel bağlamalıyım. Doğru mu?

Birde, akım sınırlama yada aşırı akımda kesme özellikleri eklemeye çalışsam devre çok büyür ve amacından sapar mı sizce? Bu konularda biraz daha bilgi verebilir misiniz acaba?

mustafa_cmbz

lm2576 üzerine durulmasını tavsiye ederim soğutucu bağlandığında 3A kadar çıkış verebiliyor...eğer yapılacak ise bu tarz modül tarzı bişey yapılmalı...şahsen arkadaş içimi okumuş benimde böyle bir düşüncem var ama lm2576 elimde olmadığı için bu aralar üzerine düşemiyorum...ilk malzeme siparişimde bu entegreden de istetip bord üzerinde kullanılabilecek bir modül tasarlayacağım...aslında daha da iyi bir fikrim var ama biraz zaman istiyor...zamanı geldiğinde konuyu açacağım....iyi çalışmalar...

hasangurlek

LM138/LM338

Daha ucuzdur, daha sessizdir, daha az yer kaplar, daha az ısınır, daha fazla güç çekebilirsiniz, 3 amperi kaldıracak büyüklükte bobin ve oluşturduğu manyetik alan olmaksızın ve daha daha daha...

Trafo çıkışına komitatör, köprüden sonra min 2x4700uf kapasitör, regülatörün adj ayağından şaseye (R2) pot, çıkışa min 2x3300uf kapasitör = giriş-çıkış < 10 volt = 8 amper garanti ! 500 ms boyunca 12 amper tepe noktası (tabi kondansatörler desteklerse, çift koruma diyotu ŞART) mükemmel LINE REGULATION ile birlikte. PICxxx pili ölçerken bile saçmalıyor dememeniz için :) Beslemede pil kullananlar istisna...

Gerekli herşey kataloğunda mevcut.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

timpati

Alıntı yapılan: "sekoli"Beslemeyi ayarlı güç kaynağı ile yapıyorum (0 - 30 V). Dediğiniz gibi girişteki kapasitörleri değiştireyim. Sanırım bahsettiğiniz girişe konacak 100uF ve 100nF yi paralel bağlamalıyım. Doğru mu?

Birde, akım sınırlama yada aşırı akımda kesme özellikleri eklemeye çalışsam devre çok büyür ve amacından sapar mı sizce? Bu konularda biraz daha bilgi verebilir misiniz acaba?

evet paralel ve IC'ye en yakın noktada olmasında yarar var. board denemeleri için bu yapı yeterli. daha yüksek akım gerektiğinde ya bir transistör eklemeli ya da yüksek akım veren başka regülatör entegreleri denemelisin.

akım koruma, yüksek akım ihtiyacında ne yapılacağı vb konular için entegrenin kataloglarında örnek şemalar bulabilirsiniz.

bu arada amaç ne? devrenizin istediği akım ve gerilimi (parazitsiz olarak) sağlamak mı yoksa küçük ve şirin görünmesi mi?
why mr. anderson, why ?

sekoli

Selamlar,

Devredeki ufak değişikliği de yaptım. Benim amacım basit ve kullanışlı bir faydalı devre yapmaktı. Tabiki minik ve şirin olmasından ziyade işini doğru yapıyor olması daha önemli. Fakat sanırım PIC çalıştırmak için yeterli olacaktır.

Arkadaşların bahsettiği LM2576 ve LM138/LM338 'leri de inceleyip öğrenmeye çalışacağım.

Yardımlarınız için teşekkürler. Devre bitince gerçeğinin resmini de atarım.

mustafa_cmbz

benim bahsettiğim şey aslında devrenin giriş çıkışlarından pin header bulunan ve board'a takıp çıkartabilieceğimiz tarzda bir tasarım idi....ama tabi herkesin farklı düşünceleri ve amacı olabilir...iyi çalışmalar....

sekoli

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"benim bahsettiğim şey aslında devrenin giriş çıkışlarından pin header bulunan ve board'a takıp çıkartabilieceğimiz tarzda bir tasarım idi....ama tabi herkesin farklı düşünceleri ve amacı olabilir...iyi çalışmalar....

Aslına bakarsan tam olarak yapmak istediğim şey de o. Devrenin giriş ve çıkışını soketli yapacağım. Böylece pinleri borda oturtmak yerine, bord üzerinde daha fazla boş alan yaratmak için pin headerlarından borda kablo çekmeyi düşünüyorum.

mustafa_cmbz

onun yerine şöyle birşey yapsak...

borad'ın boyutundan biraz daha büyük bir plakete boradımızı oturtsak ve pcb2nın geri kalanına da besleme devremizi oturtsak nasıl olur_?

sekoli

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"onun yerine şöyle birşey yapsak...

borad'ın boyutundan biraz daha büyük bir plakete boradımızı oturtsak ve pcb2nın geri kalanına da besleme devremizi oturtsak nasıl olur_?

Açıkcası tam olarak nasıl bir şeyi kastettiğini anlayamadım. Biraz daha açıklayabilir misin?

sekoli

Nihayet vakit bulup devreyi de yaptım. Bir tane de 3.3v yapınca tamamdır.
Yardımlarınız için teşekkürler.

mcan

Konudan farklı olarak keşke her konu başlığı bu konudaki gibi ilerlese;
giriş(problem),
gelişme(tasarım,tartışma vs...)
ve sonuç(çalışan yada çalışmayan bitmiş hali)

Çoğu konu açılır ,yardım ,eleştiri vs vs yapılır ama olumlu yada olumsuz sonuç yok,geri dönüş yok.

Çoğu kişiye göre basit,çocuk oyuncağı vs vs olabilir ancak devreni bitirip geri dönüşünüde yaptığın için teşekkür ederim.

sekoli

Alıntı yapılan: "mcan"Konudan farklı olarak keşke her konu başlığı bu konudaki gibi ilerlese;
giriş(problem),
gelişme(tasarım,tartışma vs...)
ve sonuç(çalışan yada çalışmayan bitmiş hali)

Çoğu konu açılır ,yardım ,eleştiri vs vs yapılır ama olumlu yada olumsuz sonuç yok,geri dönüş yok.

Çoğu kişiye göre basit,çocuk oyuncağı vs vs olabilir ancak devreni bitirip geri dönüşünüde yaptığın için teşekkür ederim.

Rica ederim. Dediklerine aynen katılıyorum.