Türkiye'de bulunabilecek PIC çeşitleri...

Başlatan My75, 11 Temmuz 2009, 17:05:59

wsxwsx

ROM işini gerçekten iyi yapıyor.  taahhüt ettiği vakitte  ya da daha önce teslim ediyor malı. ve verdiği fiyatlar makul. ( adetli alımlar için) Bunu kendiniz ithal etmeye kalksanız kaça malolur? onu hesaplıyor size ona göre fiyat veriyor. fiyatı beğenmezseniz kendiniz  getirterek durumu bizzat müşahade edersiniz. (adam haklıymış dersiniz.)

Ancak amaç, numune veya perakende almak ise microchipin kendisinden satın alın. sızlanıp durmayın.  1-2 haftada gelir ücretli numuneniz.
Alıntı YapBizim foruma daha bir yararını bile göremedim bu firmanın.
Sizce bu forum, pic kelimesi geçiyor diye, ROM yada microchipin çok önemsediği bir yer midir? Burada 100-200 tane pic dağıtılsa veya satılsa diyelim, ondan sonra satışlar patlar mı? asıl müşteriler, imalatçılar numune alamayacak kadar fakir midir?

Ayrıyeten eklemek isterim, ROM elektronik geçtiğimiz aylarda beni aradı, Yeni projeleriniz için numune temin edebiliriz dedi. uzun zamandır pic almadınız dedi. bende başka yerden aldık diyemedim.

Tabi  aramasının asıl sebebi daha önce aldığımız bin küsür tane pic idi orası belli. yoksa bizi de kaale almazlar.

ahmet2004

Evet pic kelimesi geçiyor diye.

Türkiyedekilerde insan her şeyi hakediyor türkler.Yanlışsam düzeltin.

Bu romelektroniği Başbakanlığa şikayet etmek lazım.Bize sample

vermiyor diyerekten en etkilisi bu bence.

wsxwsx

Sample ile etkin bir pazarlama yapılabildiğini yapılacağını pek sanmıyorum.    Her türlü ürün için geçerlidir.  ücretsiz verdiğiniz ürün, alan kişi tarafından pek değerli değildir. müsait zamanda bakılacak 2. 3. plandaki bir iştir. belki de hobidir.

KAZIMUGUR

Forumlara başka bir bakış açısı.
Her yıl okullar ödev verirler.Teknik lise ve üniversitelerde pic li ödevler moda.
Kaç lise kaç öğrenci var dersiniz ?
Bu yabana atılabilir mi ?
Ticarette temel kural müşterinin büyüğü küçüğü olmaz.

Öğrencilerde , ödevi verenlerde forumları izliyorlar.
Ne bulunuyorsa onunla ödev veriliyor.
Tersi olabilir.

1968-74 Konya sokak 1974 sonrası Selanik pasajı.
O zamanki çıraklar şimdi patron.Kafa aynı.
Kullanıcı , olmayan parçayı az çok bilir ve maalesef "onlar olmayan" devrelere yönelir.
Satıcı der gitmiyor neden getireyim.
Optik elemanlar eepromlar sayıcılar arardık sadece optoelektronik Murat da var.
Azıcık öğrendiler artık diğerlerinde de var...

Piyasa kullanıcı ile iletişimde olmalı ki birlikde yol alınsın.

serdararikan

Alıntı yapılan: "wsxwsx"Sample ile etkin bir pazarlama yapılabildiğini yapılacağını pek sanmıyorum.    Her türlü ürün için geçerlidir.  ücretsiz verdiğiniz ürün, alan kişi tarafından pek değerli değildir. müsait zamanda bakılacak 2. 3. plandaki bir iştir. belki de hobidir.
tam Türk mantığı işte.bu zihniyeti söküp atamadan bir arpa boyu bile ilerleyemeyeceğiz.Deiğiniz gibi olsa onsemi,maxim,national... gibi büyük yarıiletken üreticileri neden sample göndersinler?safmı bu adamlar?

hasangurlek

Alıntı yapılan: "wsxwsx"Sample ile etkin bir pazarlama yapılabildiğini yapılacağını pek sanmıyorum.    Her türlü ürün için geçerlidir.  ücretsiz verdiğiniz ürün, alan kişi tarafından pek değrli değildir. müsait zamanda bakılacak 2. 3. plandaki bir iştir. belki de hobidir. Buna rağmen sample verilecek uygun kimseleri bulabilirseniz yararlıdır.

Bir de kredi kartı soranlar vardır. numuneyi bile kredi kartıyla alacaktır. İşi yapınca parasını vereyim diyenler vardır.  bu tip sorunlu kimselerden  müşteri olmaz.

Müşteri her kim olursa olsun haklıdır. İster hobi için parça arayabilir, ister prototip için, ister seri üretim için. İster nakit öder, ister kredi kartı kullanır. Hatta mecburen kredi kartı kullanır, çünkü distiribitörde parça olmadığı için netten alır, nakit kabul etmezler.

Üreticilerin diğer ülkelerde distribitör bulundurma sebebi; müşterilere daha ucuz parça temin edebilmektir. Çünkü 100 tane 18F4550 getirmenizle her biri 100 er adetten oluşan 500 tane farklı ürün getirmenizde gümrükçünüze ödeyeceğiniz rakam değişmez. Sadece KDV, gümrük vergisi değişir ve ne kadar büyük parti yaparsanız, parça başına maliyet etkiniz o kadar düşer.

Burada Sample isteyen yok, burada istenen eğer bir distribitör varsa parçada olma talebidir. Ayrıca distribitör üretici temsilcisi ve stok deposudur. Direk microchiple görüşün deniyorsa temsilcilik ortada yoktur, stokta olmadığına göre ortada kalan distribitörlük değildir. Vede sample lar diğer ülkelerdeki insanlara sağlanıyorsa Ülkem insanınada sağlanmalıdır. Geçmişte önüne gelene dağıtıldıysa buda distribitörün hatasıdır. Şimdiye dek ben çok sayıda sample ürün aldım ama hiçbirini istemedim, hep araştırma aşamasında proje üzerine gönderdiler. Bu durum distribitörün insiyatifidir. Sonuç olarak müşteri satınalma aşamasında parçayı para verip aldığı firma yerine eğer uygun bir ürünse sample göndereni tercih eder, çünkü sample bir eziklik sebebidir ve üreticiler profesyonel pazarlama tekniği olan numune gönderimi ile baskı uygularlar.

Şahsen ben olsam sizin gibi bir seferde 1000 adet ürün alan bir kişiyi bırakın 6 ay, 15 günde bir ararım, hatta tüm katalogla birlikte tüm ürünlerden 2 şer tane örnek yollarım, kargo parasınıda ben öderim. Bin adetlik sipariş toplamda minumum 300.000 ytl lik nihai üretim demektir.

Microchip 50 farklı dijital pot üretiyor, kaç tanesi romda var ?

Yüzlerce MCU çeşidinden kaç tanesini stoğunda bulunduruyor ?

Analog ürünlerinin kaç tanesi Türkiye'de bulunabiliyor ?

Kısacası distiribitörü olduğu firmanın üretim çeşitliliğinin % kaçı Türkiye'de bulunulabiliyor ?

Microchip ve benzeri firmaların siteleri niçin 2 veya 3 dili destekler ? Bu firmalar isteseler 100lerce dilde yayın yapamazlarmı ? Elbette yaparlar ama gerek görmezler, çünkü zaten farklı dillerde yayınlanan distribitör siteleri vardır. Bakınız www.romelektronik.com, tabi sayfa açılırsa !!! Buda maillere verdikleri cevap metni, sunucu olmasa cevapta gelmicek :)

Alıntı YapThis is an automatically generated Delivery Status Notification.

Delivery to the following recipients failed.

info@romelektronik.com

ve diyorlarki ;

Alıntı yapılan: "ROM ELEKTRONİK"Stok ürünlerimize iliskin listemizi düzenli olarak almak isterseniz info@romelektronik.com adresine bir e-mail göndermeniz yeterli olacaktır.

Bence şöyle bir ilave gerekli; "Tabi bu mail adresi var ise !!!"

Dorukan, yıldırım elektronik bu firmanın yanında gerçekten firma. Bence Rom Microchip gibi bir firmaya yakışmayan bir distribitör.

Italyadaki Distribitörün Microchip Sayfası İçin Tıklayın

Rusyadaki Distribitörün Microchip Sayfası İçin Tıklayın
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

wsxwsx

hasangurlek

Bu mail cevabının ekran görüntüsü !

Buda romun anasayfa görüntüsü !

Sol alttaki "Tamam", sunucunun tarayıcıya verebileceği başka bir şey kalmadığı anlamına geliyor.

Nerde virgül var, çok merak ettim doğrusu.

Virgülü buradaki büyük görüntü üzerinde işaretlermisiniz, hatamızı görelim !!!

www.romelektronik.com un bulunduğu 69.246.230.20 nolu IP adresine sahip sunucuya bi ping atalım bakalım neler çıkacak, işte cevap süresi, kayıp %100 :)

BU İŞİN ŞAKA TARAFI, site yarım yamalakda olsa açıldığına göre sunucu pinge cevap vermiyor demektir.

Bence nokta, virgül demeden önce biraz araştırma yapmalısın. Bak doğru cevap aşağıda;

Wooov, aynı IP de 20.183 site daha varmış :) Rom her halde yıllık 5$ bile vermiyordur bu hosting için, yoksa paraya yazık.

IP Location:      United States  United States New Orleans Zipa Llc
Resolve Host:    dn2.directnic.com
IP Address:    69.46.230.20
Reverse IP:    20,183 other sites hosted on this server.
Blacklist Status:    Clear
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

wsxwsx

Alıntı yapılan: "hasangurlek"http://www.romelektronik.com,/
vigül adresin sonuda.  Evet site çok zayıf. Ürünleri daha uygun şartlarda temin edebilirseniz kesin olarak oradan almak gerek. Belki mailine cevap veriler.  Bu forumdaki eleştirileri de screen capture yapıp iletmek gerek.  Geçerli mail budur.
Alıntı Yapsales@romelektronik.com
Maillere değişik kişiler cevap veriyor.  Siz aşağıdaki kişiye hitaben gönderin.
Okay Yucedag  
Tel:   0216 492 85 50 (PBX)      Fax:  0216 492 83 74
Dikkat edilecek husus, mailinizin altına firma künyenizi, vergi dairesi vb komple yazın. Telefonları da ihmal etmeyin. Kendi cebinizi de yazın. Sizi hemen arayacaklardır. Böylece gerçek bir kişi olduğunuz, irtibat bilgilerinizin uydurma olmadığı anlaşılacak ve fiyat verilebilecek

My75

Evet ,Distribütörsen yok çekemezsin(bana göre öyle olması lazım), ürün çeşidi çok fazla talep yok stokta tutmak anlamsız gibi terimler Türkiyede geçerli sanırım. 0,5$ lık bir pic yerine 2$ lık bir pic kullanmak zorunda bırakılırsan insanlar başka arayışlara girerler.En azından her pin sayısından bir ürün bulundurman gerekmezmi?? Tutturmuşlar bir 12F629,12F675,16F84,16F628,16F876,16F877 başka dogru dürüst bir ürün yok.Bu şekilde insanları datasheet incelemekten uzaklaştırıyorlar ve sadece I/O işlemleri için çok özellikleri olan pic'leri kullanmak zorunda bırakıyorlar yazık değilmi?Öğrenen gerektiği gibi öğrenemiyor,üretici ise aslında zararda.Ve hala nedense 16F84 16F628 den daha pahalı bu ülkede.
Ve gerçektende Karaköy daha bir direnci okumayı bilmeyen satıcılarla dolu,dediğiniz gibi eskinin çırakları şimdinin patronları herkes tutturabildiğine itekliyor bir tane tutarlı bir satıcı yok,12F675 i 1,3$ dan itelediler bana bir dahakine bir yan satıcıdan(özdisan)0,85$ aldım,insanlara bir seferlik müşteri muamelesi yapıyorlar ama kaybediyorlar.
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

hasangurlek

Alıntı YapBakınız www.romelektronik.com, tabi sayfa açılırsa !!!

Buradaki virgül cümleyi ayırmak için kullanılmıştır, cümle içindeki adres link olarak verilmemiştir. Forumun html özelliği www yu görünce metni url ye çevirmiş ve virgül bitişik olduğu için onuda linke eklemiştir. Herhangi bir www adresi yazıp bunu test edebilirsiniz.

Sonuç olarak rom ne bir distribitörde olması gereken stoğu tutuyor, ne verdiği info mail adresi çalışıyor (belkide sunucudaki yoğunluktan), nede bir distribitöre yakışan web sitesine sahip, bırakın e-ticareti on-line stoğunu bile izleme şansınız yok.

Düşünsenize bir markete gidiyorsunuz, xxx marka 3 ü 1 arada verirmisin, cevap stok tutmuyoruz, isterseniz xxx marka ile direk görüşün !!! Romun yaptığıda işte bu kadar komik.

Fiyat olarakta pek çok rakibi var, mesela www.dorukanstore.com mesela http://tr.farnell.com Ne ararsan var, üretimi duran veya tekrar satılmayacak ürünlerde %80'e varan indirim yapıyor ( İndirimli Ürünleri ) Bunları reklam olarak görmeyin, hiç bir alakam yok.

Ayrıca bir kaç ay önce farnell yıldırım elektronik ile anlaştı. ( Detayları burada ) 100 euroya kadar siparişlerde +15 euro masraf ile, 100 euro üstü siparişlerde ankara teslimi, 200 euro üstü siparişlerde adres teslimi mal gönderiyor. ( Canlı Teknik Sohbet ) e kadar desteği mevcut.  Fiyatlarıda gerçekten cazip, bazı parçalarda dorukan biraz iyi bazılarında farnell. Bence Türkiye pazarında geleceğin iki lideri bunlar olabilir.

Buradaki gereklilik microchip e Türkiyedeki durumu bildirmek. Bence Microchip Türkiyede işlerin böyle olduğundan haberdar değil ve bizi birbirlerinin yaptıklarını kopyalayan 16f877 den başkası için kod yazamayacak, yeni yeni 18f2550, 4550 yi çözmeye uğraşan insanlar sanıyor. Çünkü distribitörden üreticiye doğru dürüst talep gitmiyor, buda Türk insanını hem aşağılıyor, hemde brilerinin bir şeyler yapmasına engel teşkil ediyor.

wsxwsx

farnel  stokta "görünen" bazı ürünlere baktım. fiyatlar yüksek.

hasangurlek

Alıntı yapılan: "wsxwsx"farnel  stokta "görünen" bazı ürünlere baktım. fiyatlar yüksek.

"Stokta görünen" leri seçince 3146 çeşit ürün listeleniyor. Bu rakam herhalde romdaki çeşitten 100 kat fazladır. Aradığınız parçalar distribitörde olmayıncada direk ithalata göre çok daha ucuz kalıyor :)

Birde sormak isterim DIP kılıf 18F4550 13 TL, 16F887 5.50TL pahalımı ? E serilerine bakarsanız pahalı gelebilir, çünkü bunlar extended serisidir ve Türkiyede kimse bu seriyi satmıyor geneli I serisi.

Arrow Amerikadan aldığım 280 dolarlık parçalara 5 kuruş masraf ödemediğim halde çinden aldığım 27 dolarlık parçaya Türkiye'de 1.400 TL masraf ödedim ve ağzım yandı. Sakın olaki şirket adına ithalat yapmayın. Şirket adına gelen paketin fatura değeri ne olursa olsun gümrüğe takılıyor.

wsxwsx

Alıntı yapılan: "hasangurlek""Stokta görünen" leri seçince 3146 çeşit ürün listeleniyor.
Bu stok tamemen türkiyede mi?

Farnell türkiye sayfasında iletişim telefonu olarak  acayip numaralar yazıyor.
Satış
Telefon: +44 870 1200 109
(10.00 – 19.00, Pazartesi – Cuma)
Web: www.farnell.com
e-posta: info-tr@farnell.com
Faks: +44 870 1200 209
Adres: Farnell, Canal Road, Leeds, LS12 2TU

hasangurlek

Alıntı YapFARNELL ürünlerini ithalat işlemini kendiniz yapmak üzere www.farnell.com/tr internet sitesindeki ex-works İngiltere fiyatları ile doğrudan FARNELL-İngiltere ye verebileceğiniz gibi aşağıdaki şartlarla YILDIRIM ELEKTRONİK'e de verebilirsiniz.
YAZININ DEVAMI